DOLAR 17,9634 0.01%
EURO 18,3162 -0.01%
ALTIN 1.029,02-0,20
BITCOIN 4258812,06%
İzmir
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

15 Santimlik Böbrek Taşlarından Kapalı Yöntemle Kurtuldu

15 Santimlik Böbrek Taşlarından Kapalı Yöntemle Kurtuldu

ABONE OL
Temmuz 25, 2022 21:12
15 Santimlik Böbrek Taşlarından Kapalı Yöntemle Kurtuldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

15 Santimlik Böbrek Taşlarından Kapalı Formülle Kurtuldu Bel ağrısı şikâyetiyle gittiği merkezde sağ böbreğinde 8 santimetre, sol böbreğinde ise 7 santimetrelik taş olduğu ortaya çıkan Nursel Enç’e sıhhatine kavuşmak için tek yolun açık ameliyat olduğu söylendi. Enç, VM Kocaeli Medical Park Kocaeli Hastanesi Üroloji Bölümü’ne başvurdu. Hasta, üroloji doktorları tarafından farklı seanslarda gerçekleştirilen iki kapalı operasyonla taşlarından kurtularak taburcu oldu.

56 yaşındaki Nursel Enç, Bodrum’da gittiği tatilde bel ağrısı şikâyeti yaşaması üzerine hastaneye başvurdu. Hastanın yapılan ultrason tetkiki ile sağ böbreğinde idrar kanalı çıkışında elmas halinde 8 santimetrelik ve sol böbreğinde tekrar böbreğin içini büsbütün kaplayan geyik boynuzu (staghorn) formunda 7 santimetrelik taşı olduğu tespit edildi. Bu vakte kadar hiç belirti vermemesi nedeniyle şaşkınlık ve kaygı yaşayarak operasyon için birçok merkeze başvuran Nursel Enç, gittiği merkezlerde kendisine her iki böbreğindeki taşların; lakin açık ameliyatla alınabileceği belirtildi.

İKİ FARKLI SİSTEMLE AMELİYAT GERÇEKLEŞTİ

Kocaeli’de yaşayan Nursel Enç, son deva olarak VM Medical Park Kocaeli Hastanesi’nde Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Yaşar Bozkurt’a başvurdu. Doç. Dr. Bozkurt, yaptığı tetkikler sonrasında hastaya sağ böbreğine laparoskopik pıyelolitotomi, sol böbreğine ise perkutan nefrolitotomi ismi verilen kapalı tekniklerle böbrek taşı operasyonu yapılarak böbreklerini taştan temizlenebileceğini belirtti. Hasta ameliyat kararı alınca,  önce sağ böbreğine laparoskopik pıyelolitotomi ve yaklaşık 3 hafta sonra da farklı bir seansta sol böbreğine perkütan nefrolitotomi isimli kapalı yolla operasyonları gerçekleştirildi. Hastanın her iki böbreğinin taştan temizlenmesi sağlandı.

AÇIK AMELİYATA NAZARAN DAHA AVANTAJLI

Ameliyatları gerçekleştiren üroloji grubundan Doç. Dr. Yaşar Bozkurt, daha evvelce bu büyüklükteki böbrek taşlarına birçok vakit açık usulle ameliyat yapıldığını söz etti. Doç. Dr. Bozkurt, gerçekleşen operasyonla ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Gelişen teknoloji ve artan deneyim ile ektopik böbrek, atnalı böbrek, böbrekte yahut böbrek kanalında büyük tek taş üzere özel durumlarda ciltte yaklaşık 0.5- 1’er santimetrelik olacak biçimde 3-4 adet delikten özel laparoskopik aletlerle tecrübeli merkezlerde laparoskopik pıyelolitotomi kapalı usul taş ameliyatı başarılı bir halde yapılabilmektedir. Açık ameliyata nazaran daha kısa hastane yatışı, daha çabuk günlük hayata dönebilme ve daha yeterli kozmetik sonuçlar elde edilmektedir” dedi.

GÜNLÜK HAYATA DÖNMEK DAHA KOLAY

Hastanın operasyonlarını gerçekleştiren grupta bulunan Üroloji Uzmanı Op. Dr. Cem Alan ise ‘’Vücutta sırttan yaklaşık 0.5-1 santimetrelik kesiden girilerek tünel oluşturulup kapalı teknikle taşı özel aletlerle kırarak beden dışına aldık. Yapılan perkütan nefrolitotomi operayonu için ise böbrekte özelikle her boyutta taşa çeşitli çaplarda aletlerle müdahale edilebilmektedir.

Bu kapalı sistem bilhassa 2 cm üstü büyük taşlarda daha az kanama, daha az hastane yatışı ve kısa müddette günlük hayata dönme üzere avantajlarının yanı sıra tecrübeli ellerde yüksek muvaffakiyet oranına sahip, açık ameliyatın yerini almış altın standart tedavi yöntemidir” sözlerini kullandı.

“HİÇBİR ŞİKÂYETİM OLMAMIŞTI”

Daha evvel gittiği merkezlerde fakat açık ameliyat ile sıhhatine kavuşabileceği belirtilen Nursel Enç, her iki böbreğindeki taşların kapalı teknikle temizlenmesi nedeniyle memnun olduğunu tabir etti. Nursel Enç, “Bu kadar büyük taşlarım olmasına karşın daha evvel hiçbir şikâyeti olmamıştı. Ameliyatımı muvaffakiyet ile gerçekleştiren Doç. Dr. Yaşar Bozkurt, Op. Dr. Cem Alan’a ve takımına çok teşekkür ederim. Herkes şikâyeti olmasa dahi çok daha kıymetli sorunları yaşamamak ve tedbir almak için belirli dönemlerde genel check-up taramasını tavsiye ediyorum” dedi. (BSHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk