DOLAR 17,8990 -0.01%
EURO 18,3465 0.19%
ALTIN 1.029,10-0,42
BITCOIN 410096-4,56%
İzmir
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

4. Doz Aşılar, Ölüm Riskini Yüzde 54 Azaltıyor 

4. Doz Aşılar, Ölüm Riskini Yüzde 54 Azaltıyor 

ABONE OL
Ağustos 2, 2022 13:00
4. Doz Aşılar, Ölüm Riskini Yüzde 54 Azaltıyor 
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

4. Doz Aşılar, Vefat Riskini Yüzde 54 Azaltıyor 

Dünya genelinde ve Türkiye’de olaylar süratle artarken uzmanlardan ikazlar da gecikmiyor. Maske tekrar mecburî mu olacak?  4. hatırlatma dozu aşıları yaptırılmalı mı? Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Üyesi Doç. Dr. Dane Ediger, “Kapanma olsun istemiyorsak maskeler tekrar hayatımıza girmeli. 4. dozu aşikâr bir yaşın üzerine öneriyoruz fakat toplumun geneli için “illa 4 doz uygulanmalı” diye bir data yok. Öbür yandan yapılan araştırmalar 4. doz aşıların vefat riskini en az %54 oranında azalttığını ortaya koyduğu için aşılanmanın kıymetli olduğunu belirtmek gerek” dedi.

Yeni tip koronavirüs görülen ülke ve bölgelerdeki olaylara ait bilgilerin derlendiği “Worldometer” internet sitesine nazaran, dünya genelinde Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 6 milyon 404 bin 837’ye hadise sayısı 575 milyon 879 bin 848’e ulaştı. Ülkemizde de durum farksız. Hadiseler süratle artıyor. Pekala neler yapmalı? 4. Doz aşıların alerji riskini artırdığı gerçek mu? Uzmanlar hatırlatma dozunun vurulmasını öneriyorlar mı? Tekrar maskeli yaşama mı döneceğiz?

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Üyesi Doç. Dr. Dane Edigerülkemizde bir haftada olayların ikiye katlandığı bilgisini vererek şunları söyledi: “DSÖ, geçen aydan bu yana artışları belirtmişti. Ülkemizde 1 haftada hadise sayıları ikiye katlandı. Günlük 32 bin hadise önümüze çıkıyor artık. Bu artış, yeni dalganın büyüklüğünü gösteriyor. Belirli tedbirler alınmazsa yayılma oranı artacak ve sağlık sistemine binen yük de eşzamanlı olarak artmış olacak. Pandemiyi son iki yıldır yaşayan bireyler olarak mayıs ayında hafiflemeyle kendisi gösteren gevşeme durumu, bilhassa kapalı yerler ve toplu taşımalarda maske zorunluluğunun getirilmesiyle son bulmalı. Hastanelerde bile maske takılmama durumunu gözlemlemiştik fakat hastaneler ve toplu taşıma başta olmak üzere N95 maske kullanılmasını önermekteyiz.”

“TOPLUMUN GENELİ İÇİN İLLA 4. DOZ UYGULANMALI DİYE BİR DATA YOK, AMA…”

4. hatırlatma dozu aşıları hakkında da değerli bilgiler veren Dr. Ediger, ABD’de 50 yaş üzeri bireylerin 4. doz aşılarını olduklarında vefat riskinin %42 azaldığını ortaya koyan araştırmaların olduğunu söyledi. Tekrar İsrail’de yapılan bir çalışmayı da aktaran Ediger, “60 yaş üzerindeki şahıslara 3. Doz üzerinden 4 ay geçtikten sonra yapılan 4.doz aşı ile; ağır hasta olma durumunun %64, ölüm oranının da %78 azaldığı gözlendi” dedi. 50-60 yaşları üzere belirli bir yaşın üzerindeki şahısların aşı olması gerektiğini belirten Ediger, başka yandan riskli durumları barındıran, kronik hastalığı olan bireylerin, bağışıklık yetmezliği bulunanların, son bir yılda kemoterapi alıp son 6 ayda ışın tedavisi alanlar ve organ nakli yaptıranların da tekrar aşı olması gerektiğinin altını çizdi.

“Toplumun geneli için illa 4. doz uygulansın diye bir data yok”diyen Dr. Ediger, “Sağlıklı bir bireyin de kesinlikle yaşlı ve kronik hastalığı olan aile bireyleriyle teması olduğunu düşünürsek genel olarak toplumda aşılanmayı teşvik ediyoruz. 3. doz aşıyı olanların oranı ülkemizde %27’lerde kaldı. Biz 4. dozu saydığımız şahıslara önermenin dışında aşı olanların oranının artırılması gerektiğini de düşündüğümüzden aşıyı öneriyoruz” formunda konuştu.

“KAPANMAK İSTEMİYORSAK MASKELER TEKRAR HAYATIMIZA GİRMELİ”

Covid geçirenlerin 3 ay sonra kandaki antikor düzeyinin düşmesinden ötürü 4. doz hatırlatma aşısını yaptırabileceklerini söz eden Ediger kelamlarını şöyle tamamladı:

“Kış aylarında sokağa çıkma yasağının önüne geçmek için bugün tedbir almak kural. Omicron’un semptomları, boğaz ağrısı, ateş, halsizlik, beden ağrısı, üst teneffüs yolu semptomları olarak kendini gösteriyor ve izolasyon süreci olmayınca da bulaş riski artıyor. Bu semptomlar görüldüğü an mutlak suretle test yapılıp izolasyon sürecine girilmeli ve kapanma yaşansın istenilmiyorsa maskeler tekrar hayatımıza girmeli.”

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AİD) Hakkında:

Ülkemizde alerji ve immünoloji alanında kurulan birinci dernek olan Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AİD), erişkin- çocuk alerji ve klinik immünoloji uzmanlarını bir çatı altında toplamaktadır. Alerji ve Klinik İmmünoloji biliminin ve hizmetinin ülkemizde gelişimine katkı sağlamayı ve alerjik – immünolojik hastalıklar konusunda toplumda farkındalık oluşturulmasını hedefleyen AİD, memleketler arası iştirakli kongre ve bilimsel toplantılar gerçekleştirerek branş doktorlarının ve alakalı sağlık işçisinin en yeni bilgiler ile güncellenmesi sağlanmaktadır. Memleketler arası bilimsel kurumlarla (AAAAI, EAACI, SIAF, WAO) iş birliği yapan dernek bu iş birliklerinin ışığında milletlerarası kurumların düzenlediği kongre ve kursları ülkemizde muvaffakiyetle gerçekleştirmiş, ülkemizi muvaffakiyetle temsil ederek biliminin ilerlemesine kıymetli bir katkı sunmuştur. Tekrar farkındalık yaratma misyonuyla öne çıkan dernek, üyeleri için bilimsel toplantılara iştiraki için maddi dayanak sağlamakta dernek üyeleri dışında da bedelsiz bir halde kurs ve okul formunda çeşitli eğitim toplantıları düzenlenmektedir. (BSHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk