DOLAR 17,9546 0.01%
EURO 18,3225 0.16%
ALTIN 1.018,100,13
BITCOIN 419426-2,41%
İzmir
37°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

6. Dalga Uyarısı: Hiç Aşılanmamış Milyonlarca İnsan Var

6. Dalga Uyarısı: Hiç Aşılanmamış Milyonlarca İnsan Var

ABONE OL
Temmuz 22, 2022 10:12
6. Dalga Uyarısı: Hiç Aşılanmamış Milyonlarca İnsan Var
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

6. Dalga Uyarısı: Hiç Aşılanmamış Milyonlarca İnsan Var Dr. Can Kirişçi Covid pandemisinin devam ettiğini belirterek, herkesin aşılarını tamamlaması gerektiğini söyledi.

Covid salgınında 6. Dalga geldi. Sağlık Bakanlığı koronavirüs olay sayısının günlük 40 kat, hastanelerin iş yükünün ise 3 kat arttığını açıkladı. Aile Doktorları ve Sağlık çalışanlarının da üyesi bulunduğu Birlik ve Dayanışma Sendikası Genel Lideri Dr. Can Kirişçi Covid pandemisinin devam ettiğini belirterek, herkesin aşılarını tamamlaması gerektiğini söyledi. Dr. Can Kirişçi “Ülkemizde hiç aşı olmamış milyonlarca insan var” dedi.

Yaz aylarındaki hareketlilik ve önlemlerin gevşetilmesi ile birlikte yine ağır bir COVID dalgası ile karşı karşıyayız. Sağlık Bakanlığı koronavirüs olay sayısının günlük 40 kat, hastanelerin iş yükünün ise 3 kat arttığını açıkladı. Salgında 6.dalganın başladığını belirten Birlik ve Dayanışma Sendikası Genel Lideri Dr. Can Kirişçi pandeminin devam ettiğini, herkesin aşılarını tamamlamasının çok kıymetli olduğunu söyledi.

Aile doktorları ve sağlık çalışanlarının da üyesi bulunduğu Birlik ve Dayanışma Sendikası’nın Genel Lideri Dr. Kirişçi “Ülkemizde hiç aşı olmamış milyonlara insan var. Hem kendimiz hem sevdiklerimiz için aşı, uzaklık ve paklık kuralını yine hayatımızda öncelikli hale getirmeliyiz. Lütfen şimdi aşınızı olmadıysanız ya da eksik ise gecikmeden tamamlayın” dedi. Dr.Can Kirişçi ikazlarını şu sözlerle sürdürdü:

6. Dalga Uyarısı: Hiç Aşılanmamış Milyonlarca İnsan Var Dr. Can Kirişçi Covid pandemisinin devam ettiğini belirterek, herkesin aşılarını tamamlaması gerektiğini söyledi.

Özellikle sağlık kurumlarında maskenizi takın

“Salgının 6. dalgasındayız. Maske ve ara önlemleri aksatılmış olabilir. Bir otobüste, kapalı bir yerde maske takan sayısı az olabilir lakin COVID olan biri ile müsabaka riskiniz yüksektir. Bilhassa sağlık kurumlarında maskenizi takın. Kapalı yerlerde, kalabalık buluşmalarda maske ve fizikî aralık kurallarını tekrar hayatınıza katın.”

Kimler ek doz aşı olmalı?

Devam eden pandemi şartları ve aşılama hakkında Aile Doktorlarına bir çok soru yöneltildiğini anlatan Birlik Dayanışma Sendikası Genel Lideri Dr Can Kirişçi, bunların başında riskli kümeler geldiğini söyledi. Dr Kirişçi 50 yaş üzerinde olanlar ile COVID açısından risk kümesinde olanların ek doz aşı olmasında yarar bulunduğunu açıkladı.

Hadi gençler, aşıya!

Ancak bundan da kıymetli olarak ülkemizde şimdi hiç COVID aşısı olmamış milyonlarca insanın aşılanması olduğunu lisana getiren Dr Can Kirişçi, “Öncelikle çocuklarımız aşılanamıyor. Ülkemizde şimdi 12 yaş altına aşı sağlanamadı lakin 12 yaş ve üzeri çocuklarımızın da kıymetli bir kısmının aşıları eksik. Başta çocuklarımız olmak üzere aşıları eksik olanların COVID aşılarını olmaları, toplumda virüsün sirkülasyonunu azaltmak ve hastalık riski yüksek olan şahısları korumak için önemli” diye konuştu.

Aşının yan tesirlerine karşı ne yapılmalı?

Dr Can Kirişçi, Covid aşılarının yan tesirleri hakkında sık sorulan sorulara da karşılık verdi. Aşının akabinde kol ağrısı, hafifi bir ateş, kırgınlık, bazen koltuk altında beze ve gibisi yan tesirlerin sıklıkla görüldüğünü lakin kısa müddette geçtiğini anlatan Dr. Kirişçi, “Bunlar çok değerli tesirler değil. Şayet bu ve gibisi yan etkileriniz olduysa yine aşınızı olabilirsiniz. Fakat önemli alerjik bir tepkiniz olduysa bunu doktorunuza söyleyip ona nazaran aşı randevunuzu oluşturmakta yarar bulunuyor” dedi.

Aşı nerede olunmalı?

184 ya da MHRS üzerinden randevu alarak aşınızı Aile Sıhhati Merkezlerinde ve hastanelerde olabilirsiniz. Tüm aşılar soğuk zincir kurallarına nazaran takip edilmekte ve inançla korunmaktadır. Aile tabipleri olarak yeni COVİD dalgasında da misyonlarını en güzel halde yerine getirmeye hazır olduklarını belirten Dr. Can Kirişçi, yığılmalar olmaması ve aşı takviminin aksamaması için kesinlikle randevu alınması gerektiğini hatırlattı.

Covid geçirenler de aşı olmalı mı?

Aile tabipleri olarak en fazla yöneltilen sorulardan birinin de COVID geçirenlerin tekrar hastalanma riski olduğunu söyleyen Dr. Kirişçi “Onların da tekrar hastalanma riski var. Bu nedenle eksik aşıları varsa tamamlamalarını öneririz” yorumunda bulundu. (BSHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk