DOLAR 15,9695 0.25%
EURO 17,0450 -0.02%
ALTIN 952,250,38
BITCOIN 469353-2,42%
İzmir
24°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Abdül Batur Roman Dernekleriyle İlke İmza Attı

Abdül Batur Roman Dernekleriyle İlke İmza Attı

ABONE OL
Şubat 6, 2022 11:41
Abdül Batur Roman Dernekleriyle İlke İmza Attı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90
Konak Belediyesi ve İzmir Roman Dernekleri arasında İşbirliği Sözleşmesi yapıldı. Türkiye’de Roman denekleri ve yerel yönetim arasında imzalanan ilk sözleşme olan protokol için düzenlenen törene ev sahibi Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un yanı sıra CHP Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, CHP Konak İlçe Başkanı Akın Küçükoğullarından, CHP İzmir İl ve Konak İlçe Yöneticileri, Kadın ve Gençlik Kolları, Konak Belediyesi Meclis Üyeleri, Konak Kent Konseyi Yöneticileri, Roman Dernekleri Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri ile muhtarlar katıldı.

İzmir’de faaliyet gösteren 11 Roman derneğinin başkanlarıyla bir araya gelerek sözleşmeye imza atan Başkan Abdül Batur, “Bir kardeşiniz olarak her zaman yanınızdayım. Sizler bu kentin rengisiniz. Sizlerden hiçbir zaman vazgeçilmez. Bu kentte yaşamaya, bu kentin hizmetlerini almaya layık insanlarsınız. Biz de elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız” dedi.

 

Türkiye’de ilk

Konak Belediyesi ve İzmir Roman Dernekleri İşbirliği Sözleşmesi Protokol İmza Töreni, Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Davullu zurnalı karşılamayla başlayan tören öncesi oynanan İzmir Zeybeği ve Roman havası yapılan sözleşmeye ayrı bir hava kattı. Türkiye’de ilk kez bir yerel yönetim ve roman derneklerini aynı masada buluşturan protokol imza töreni, Konak Belediyesi Araştırma ve Geliştirme Müdürü Turan Ateş’in sözleşmeyi anlattığı sunumla başladı. Ateş, sunumunda sözleşmenin amacını, içeriğini ve yapılması planlanan çalışmaları anlattı.

Abdül Batur Roman Dernekleriyle İlke İmza Attı

Batur: Hizmeti, Roman kardeşlerimizin mahallesinde yaptık

Konak Belediye Başkan Batur, hizmeti mahallenin içine götürmeyi, açılan merkezlerin mahallede faaliyet göstermesini önemsediklerini belirttiği konuşmasında, “Konak Belediyesi olarak göreve geldiğimizden bu yana roman kardeşlerimizle birlikte proje yapmak, birlikte çalışmak, problemlerini çözülmesi için yeni projeler üretmek noktasında heyecan içinde çalışmalara yön verdik. Hizmeti, Roman kardeşlerimizin mahallesinde yaptık, biliyorsunuz. Roman Kültür Merkezi mahallede açıldı, gençlerimizin madde bağımlılığıyla ilgili sıkıntılarının ortadan kaldırılması için Gençlik Destek Merkezimiz açıldı, yine mahallede iki kreşimizi hizmete açtık. Bizim için hizmeti o mahallelere taşımak çok önemliydi. Bugün kendi alanlarında değerli çalışmalar yapmış on bir Roman Derneği ile yapılan protokol de çok önemli. Bu on bir dernek yıllardır kendi emeğiyle, alın teri dökerek ayakta kalmış ve bu noktaya gelmiş” dedi.

 

Ev Yangınında Öldüğü Düşünülen Kayıp Şahıs Aranıyor

Kentsel dönüşümde söz sahibi Romanlar

 Roman vatandaşların barınma ve sürdürülebilir eğitim ana başlıkları altında iki temel sorununa değinen Başkan Batur, “Ne gerekiyorsa yapacağız” dedi. Kentsel dönüşümde Roman vatandaşların yanında olan, onların görüşlerini önemseyen ve aynı yerde yaşamalarını destekleyen planlar üreteceklerini ifade eden Başkan Batur şunları söyledi:

“Barınmayla ilgili sıkıntı olduğunu tespit ediyoruz.  Bununla ilgili öncelikle bir imar planı yapılması gerekiyor. Sulukule örneği gibi değil ama. Orada Roman kardeşlerimizi maalesef o bölgeden başka noktalara gönderdiler. Biz kendi mahallelerinde yaşamaya çalışan, üretmeye çalışan, günlük yevmiyesiyle geçinmeye çalışan ve benim her zaman yanlarında olmaktan gurur duyduğum Roman kardeşlerimizin yanında olan bir plan hazırlayacağız. Bunu onların görüşlerini alarak yapacağız. Birincisi buydu. İkincisi ise eğitim, eğitim, eğitim. Bununla ilgili ne yapmak gerekiyorsa yapacağız. Dernek başkanlarımızdan isteğim öncelikle eğitimin devamlılığı konusunda projeler üretilmesi. Çocukların eğitimleri ve eğitimin sürdürülebilir olması için Konak Belediye Başkanı olarak ne yapılması gerekiyorsa yapmaya hazırız. Roman kardeşlerimizin problemlerinin çözülmesinde muhtarlarımızın, meclis üyesi arkadaşlarımızın, dernek başkanlarımızın emeği çok. Teşekkür ediyorum.”

İNSTAGRAM HESABIMIZ

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk