DOLAR 17,9047 0.03%
EURO 18,3410 0.19%
ALTIN 1.030,11-0,32
BITCOIN 411233-4,24%
İzmir
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Aile Hekimleri Yaşlı İhmali – İstismarı Farkındalığı Araştırması 
  • İzmir Haberleri
  • Genel
  • Aile Hekimleri Yaşlı İhmali – İstismarı Farkındalığı Araştırması 

Aile Hekimleri Yaşlı İhmali – İstismarı Farkındalığı Araştırması 

ABONE OL
Ağustos 5, 2022 13:12
Aile Hekimleri Yaşlı İhmali – İstismarı Farkındalığı Araştırması 
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Aile Doktorları Yaşlı İhmali – İstismarı Araştırması. “Hekimlerin Yaşlı İhmal ve İstismarı Konusundaki Farkındalığına Yönelik Kısa Bir Değerlendirme” isimli araştırma Türk Tabipler Birliği Daima Tıp Dergisi’nde (STED) yayınlandı. Aile Tabiplerinin iştirakiyle yapılan araştırmanın sonuç kısmında, “Hekimlerin mümkün olduğu kadar, hastalarını kapsamlı olarak değerlendirmeleri gerekiyor” vurgusu yapıldı.

Araştırmanın gayesinin anlatıldığı kısımda, “Birinci basamakta ayaktan hami ve tedavi edici sağlık hizmetlerini sunan aile doktorları yaşlı ihmal ve/veya istismarı açısından özel bir yere sahiptir. Bu araştırmada, birinci basamakta hizmet sunan aile tabiplerinin yaşlı ihmali ve/veya istismarı konusundaki farkındalıklarının saptanması amaçlanmış olup bilgiler araştırmacılar tarafından çevrimiçi olarak hazırlanmış çevrimiçi bilgi toplama formu aracılığıyla toplanmıştır” tabirlerine yer verildi. 

Yaşlı İstismarı Kategorileri

Araştırmada, “Yaşlı istismarının çeşitli kategorileri vardır. Fizikî, ruhsal, duygusal, ekonomik, cinsel, istismar, yaş temelli taraf tutma (ageism), ihmal istismarın kategorileri ortasında yer alır. Fizikî, tıbbi ihtiyaçları karşılamama, günlük hayat aktivitelerini sürdürmeyi engelleyen durumları içeren ihmal (neglect) de bir yaşlı istismarı tipi olarak kabul edilmektedir. Yaşamını bakım konutlarında sürdüren yaşlı bireyler üzerinde gerçekleştirilecek, etik prensiplerin göz gerisi edildiği klinik çalışmalar da yaşlı istismarına yol açabilecek başka bir etmendir. Yaşlı ihmal ve/veya istismarı önlenebilir sıkıntılar olduğu halde hastalık ve ölümlerin de içinde olduğu istenmeyen sonuçları bulunmaktadır. Bu nedenle, bu durumların hiç yaşanmaması, yaşandı ise erken teşhis ve tedavisi ve rehabilitasyonunun yapılması son derece kıymetlidir. Bu etapların tamamında sağlık çalışanlarının rolleri büyüktür” denildi. 

İstismarın Erken Teşhis ve Tedavisinde Doktorların Rolü

Sağlık çalışanları ortasında doktorlar bilhassa erken teşhis ve tedavi açısından kıymetli rol ve sorumluluğa sahip olduğunun tabir edildiği araştırmada, “Bu sorumluluk bütün doktorlar içindir, fakat birinci basamakta ayaktan gözetici ve tedavi edici sağlık hizmetlerini sunan aile tabipleri özel bir yere sahiptir. Aile doktorlarının bu sorumluluklarını yerine getirebilmeleri için bahisle ilgili farkındalık seviyelerinin kâfi olması gerekmektedir. Meğer, tabiplerin istismarı tanıyabilmeleri açısından rutin bir eğitim almamaları nedeniyle farkındalıklarının kâfi olmadığı belirtilmektedir” denildi.

Yaşlı İhmal ve/veya İstismarı | BSHA – Sağlık

Hekimler Mümkün Olduğu Kadar Hastalarını Değerlendirmeli

“Bir risk kümesini oluşturan yaşlılara yönelik olarak; öncelikle toplumda ve sağlık profesyonellerinde ileri yaştaki kişilerin çoklu sıkıntıları olabileceği, bunların yalnızca fizikî değil, ruhsal, sosyal ve ekonomik boyutlarının da göz gerisi edilmemesi gerektiği şuurunun oluşturulması gerekir” denilen çalışmanın sonuç kısmında, şu tabirler yer aldı, ” Doktorların mümkün olduğu kadar, hastalarını kapsamlı olarak değerlendirmeleri, hasta ile baş başa görüşme yaparak görüşmede mümkün fizikî şiddet yahut ihmalle ilişkili direkt sorular sormaları, hastanın toplumsal çevresine dahil olan kişileri belgelemeleri, istismardan sorumlu olduğu düşünülen kişiyi incelemeleri, bu kişi ile de görüşmeleri hem muhtemel meseleleri önleyecek, hem yaşlının korunduğu ve gözetildiği algısını pekiştirecek hem de bu husustaki farkındalığın artmasına takviye olarak bir tür caydırıcılık sağlayacaktır”

Yaşlı İhmali/İstismarı Hakkında Ne Yapılmalı?

Araştırmada şu kısımlar yer aldı, “Yaşlı istismarı konusunda gerek ülkeler içinde ve gerekse ülkeler ortasında mukayeseli çalışmalar yürütmede kavramsal ve metodolojik zorluklar vardır. Bu açıdan öncelikli ihtiyaç ülke içindeki bedelleri yansıtarak yaşlılara karşı bu çeşit aksiliklerin ortak bir tarifinin oluşturulmasıdır. Farkındalığın geliştirilmesi için de sistematik ve uygulanabilir tekliflerin kıymeti bulunmaktadır. Aile doktorlarının görüşlerini yansıtan bu çalışmanın bilhassa farkındalık eksikliğinin giderilmesine katkı sunacağı düşünülmektedir. Hekimler, fizikî belirtiler olduğunda, toplumsal belirtilere nazaran daha fazla ihmal ve istismarı düşünmektedirler. Bu durum, hekimlik uygulamaları sırasında daha somut olan belirtileri fark etmenin görece kolaylığı nedeniyle olabilir. Bununla birlikte, ihmal/istismar konusundaki bilgi ve farkındalık eksikliğinin giderilmesine gereksinim vardır. Yapılan eğitimlerin bu doğrultuda katkısı olduğu söz edilmektedir. Örneğin, stajyerlere yönelik olarak gerçekleştirilen 3 aylık bir eğitim sonrasında stajyerlerin istismar konusundaki farkındalıklarının ve bilgilerinin artması sağlanmış. Bununla birlikte araştırmacılara nazaran; tabiplerin davranışlarını değiştirmenin öncelikle bağlantı marifetlerine odaklanarak daha karmaşık bir müdahale gerektirebileceği varsayılmaktadır. Uygulanan lokal stratejilerden bağımsız olarak, yaşlı istismarı olayları lakin dünya çapındaki nüfusun yaşlanması göz önüne alındığında artacak ve bu da onu global değere sahip bir halk sıhhati sorunu haline getirecektir. Şu anda en acil gereksinimin yüksek kaliteli prosedürler kullanan geniş çapta genişletilmiş bir araştırma tabanı oluşturulması olduğu hatırlatılmaktadır”

Daha Fazla Bilgi İçin 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk