DOLAR 17,9560 0.01%
EURO 18,3116 0.13%
ALTIN 1.019,660,27
BITCOIN 421323-2,19%
İzmir
37°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Akciğer Kanseri Kadınlarda Artıyor

Akciğer Kanseri Kadınlarda Artıyor

ABONE OL
Temmuz 22, 2022 06:00
Akciğer Kanseri Kadınlarda Artıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Akciğer kanseri bayanlarda artıyor  Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Yıldırım Akciğer kanseri hakkında Açıklama yapıyor

Akciğer kanseri tüm dünyada en sık görülen kanserler ortasında yer alıyor.  “Erkek hastalığı” olarak bilinen akciğer kanserinin bayanlarda görülme sıklığının arttığına değinen Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Yıldırım, “Yapılan araştırmalar bayanlardaki DNA tamir genlerindeki yetersizlik, farklı genetik mutasyonlar ve östrojen üzere kadınlık hormonlarının bayanlarda akciğer kanserinin görülme sıklığını artırdığına işaret ediyor” açıklamasında bulundu.

Her yıl 2.2 milyon beşere tanısı konan akciğer kanseri, erkeklerde kansere bağlı ölümlerin birincil sebebi olurken bayanlarda ise göğüs ve kalın bağırsak kanserlerinden sonra sıralanıyor.

Son 40 yılın bilgilerinin bayanlarda akciğer kanseri görülme sıklığının yüzde 73’lük bir artış gösterdiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Yıldırım, “Sanılanın tersine akciğer kanserinin daha sık görülmesinin sebebi sigara içiciliği ile sonlu değil. Yapılan araştırmalar sigara içmeyen bayanlarda da akciğer kanserinin görülme oranının arttığını ve bayanların erkeklere oranla konutta daha çok pasif içiciliğe maruz kaldığını gösteriyor” dedi.

Prof. Dr. Yıldırım, “İngiltere Kanser Araştırmaları sonuçlarına nazaran bayanlardaki DNA tamir genlerindeki yetersizlik, farklı genetik mutasyonlar ve östrojen üzere kadınlık hormonları bu sıklığı artıran etkenler ortasında yer alıyor” diye konuştu.

Hedefe yönelik ilaçlar sağ kalım oranları artırıyor

Akciğer kanserlerinin tedavisinde birçok yeniliğin ve formülün kullanıma girdiğini hatırlatan Prof. Dr. Yeşim Yıldırım, “Özellikle son 10 yıllık devirde ileri evre hastalıkla maksada yönelik ilaçlar ve immünoterapi üzere yeni tedavilerle hastaların sağ kalım oranları 2-3 kat arttı, hastalıksız ömür mühletleri uzadı ve hayat kaliteleri yükseldi. Artık ilaç tedavilerinde de şahsileştirilmiş tedaviler kullanılıyor. Öteki bir deyişle tümörlerin genetik ve moleküler yapıları patolojide ayrıntılı incelenerek kişinin tümörüne has tedavi seçeneği; immünoterapi, maksada yönelik akıllı ilaçlar ya da kemoterapi kombinasyonları belirleniyor” dedi. (BSHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk