DOLAR 17,9557 0.01%
EURO 18,2995 0.06%
ALTIN 1.018,740,19
BITCOIN 421899-1,81%
İzmir
37°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Alerjik Hastalıklar İklim Değişikliği İle Yaygınlaşıyor

Alerjik Hastalıklar İklim Değişikliği İle Yaygınlaşıyor

ABONE OL
Temmuz 21, 2022 17:12
Alerjik Hastalıklar İklim Değişikliği İle Yaygınlaşıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Alerjik Hastalıklar İklim Değişikliği İle Yaygınlaşıyor  Doç. Dr. Ayşe Bilge Öztürk, alerjik hastalıklar ve iklim değişikliğinin bu hastalıklara tesiri hakkında bilgi verdi.

İklim değişikliği 21. yüzyılın başından itibaren en büyük sağlık tehditlerinden biri olarak kabul ediliyor. Atmosferik sera gazlarındaki artışa bağlı olarak yerkürede ısı artışının ortalama 1,5 derece arttığı biliniyor. Global ısınma sonucunda alerjik rinit ve astım üzere alerjik hastalıkların sıklığında da bir artış gözleniyor. Doç. Dr. Ayşe Bilge Öztürk, alerjik hastalıklar ve iklim değişikliğinin bu hastalıklara tesiri hakkında bilgi verdi. Alerji, etrafta ve tabiatta bulunan ve olağanda zararsız olan hususlara karşı bağışıklık sisteminin gösterdiği çok hassaslık reaksiyonlarıdır. Bu tepkiler hafifçe şiddetliye kadar çeşitli hallerde olabilir. Alerjiler çok küçük yaşlarda ya da sonradan ortaya çıkabilir. Alerji, alerjen çeşidine bağlı olarak şahısta farklı tepkilere neden olmaktadır. Teneffüs yolları, gözler, cilt, sindirim sistemi etkilenebilmektedir. Alerjik hastalıklarda alerjenlerden kaçınmak en değerli korunma yollarından birini oluşturmaktadır.

İklim değişikliği polen dönemini uzatıyor

Küresel ısınma sonucu meydana gelen iklim değişikliği bitkilerin daha erken ve daha uzun vadeli polen üretmesine neden olmaktadır. Polen mevsiminin uzaması alerjenlere daha fazla maruz kalmaya ve daha çok etkilenmeye sebep olmaktadır. Ayrıyeten iklim değişikliği, polen üzere alerjenlerin yapısını da değiştirerek alerjik hastalıkların sıklığını ve alevlenmesini artırmaktadır. Yapısı değişen bu alerjenler hastalık oluşturma potansiyeli daha yüksek hale gelmektedir. Örneğin hiç alerjisi olmayan bir bireyde alerji gelişmesini ya da yalnızca alerjik riniti olan birinde astım gelişmesini sağlayabilmektedir. İklim değişikliği ile birlikte yeni bitki tipleri de dünyada yayılmaktadır. Bu bitkiler daha dirençli, daima polen üreten, yayılmacı çeşitlerdir. Polen alerjileri bu nedenle gelecekte mevsimsel olma özelliğini yitirebilecek ve polen dönemi uzadığı için hastaların yakınmaları yıl uzunluğu gözlenebilecektir.

Fırtınalar ve seller sonucu alerjenler çok daha fazla yayılıyor

İklim değişikliğine bağlı gelişen fırtınalar ve kasırgalar polenlerin parçalanmasını, uzak uzaklıklara taşınmasını ve astımlı hastaların fırtınalı günlerde ağır polene maruz kalmalarını sağlayabilir. Polenler parçalandıktan sonra boyutları küçülecek ve çarçabuk hava yollarına yerleşecektir. Bu ağır maruziyet fırtınalı günlerde astım ataklarına sebep olabilir. Yeniden iklim değişikliğine bağlı gelişen seller münasebetiyle konutlarda ve atmosferde küf yoğunluğunun artacağı da varsayım edilmektedir. Küf ölçüsü fırtınalar sonrası bir yıl üzere uzun bir mühlet konut içinde yüksek kalabilmektedir. Konut içinde küf yoğunluğunun artması da astımlı ve alerjik rinitli hastalarda alerjik şikayetlerin artışı manasına gelmektedir.

Toz ve kum fırtınaları astım ataklarını tetikliyor

Küresel ısınma sonucu artan kuraklığa bağlı olarak çölleşme giderek artmaktadır. Çölleşme sonucu kum ve toz fırtınalarının görülmesi beklenmektedir. Kum fırtınalarının içindeki çeşitli alerjenler ve partiküllere maruziyet astım hastalarında hastalığın daha makûs etkilenmesine sebep olacaktır. Kum fırtınalarının olduğu günlerde astıma bağlı acil müracaatlarının artacağı düşünülmektedir. İklim değişikliğindeki artış farklı böcek cinslerinin ortaya çıkmasına ve buna bağlı sokulmalara da neden olabilir.  Bu da arı ve başka böcek alerjilerinde bir artış olacağı sonucunu doğurmaktadır.

İklim değişikliğine karşı tedbir alınması şart 

İklim değişikliği, etraf kirliliği üzere tesirler var olan hastalıkların artmasına ve daha çok insanın hastalanmasına taban hazırlamaktadır. İklim değişikliğine bağlı olarak alerjik hastalıkların sıklığının artması ve astım salgınları beklenmektedir. İklim değişikliğini önleyici faaliyetlerin uygulanması tabiat ve insan sıhhatini koruyarak alerjik hastalıklar üzere çeşitli hastalıkların sıklığının azalmasını sağlayabilir. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk