DOLAR 17,9063 0.02%
EURO 18,3312 0.11%
ALTIN 1.031,73-0,17
BITCOIN 408926-4,53%
İzmir
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Alerjinizi İyi Tanıyın!

Alerjinizi İyi Tanıyın!

ABONE OL
Temmuz 25, 2022 08:24
Alerjinizi İyi Tanıyın!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Alerjinizi Güzel Tanıyın Kişinin toz, parfüm, polen, kimi yiyecekler, hayvan tüyü üzere farklı alerjenlere verdiği çok tepkiye alerji ismi veriliyor.

Bazı alerji cinsleri kişinin hayatını önemli biçimde zorlaştırırken, kimi alerjiler daha hafif seyrediyor. Alerjik hastalıkları bulunan bireylerin bedenlerini, hastalıklarını oluşturan düzenekleri tanımaları gerektiğini söyleyen Uzm. Dr. Ali Bacanlı, alerji ve tedavi yollarına dair değerli bilgiler veriyor.

Bağışıklık sistemimiz bakteri, virüs ve parazitlere karşı bedenimizi muhafaza vazifesini üstlenir. Alerji, bağışıklık sistemimizin hakikaten uğraşması gereken mikroplar yerine diğer yapılarla uğraşmasına neden olur. Hatta alerjik bünyede bu gereksiz uğraşlardan ötürü temel misyonun aksadığını hatırlatan  Bacanlı, “Örneğin, egzaması olan çocuklarda uçuk atağı olursa bu uçuk virüsü tüm bedeni sarabilir, bu durum ender de olsa hayati tehlike bile oluşturabilir” diyor.

Alerji Tedavisinde maksat alerjik bünyenin kendini düzeltmesi olmalı

Alerjik bir bünyenin genlerimizle yakından ilgili olduğunu belirten Uzm. Dr. Bacanlı, şöyle devam ediyor: “Hepimizde çok sayıda gen bulunur. Bu genlerin bir kısmı güzelleşme sağlarken bir kısmı hastalıklarımızı kötüleştirir. Âlâ haber şu ki bu genlerin hangilerinin faal halde olup hangilerinin etkisiz hale getirilmesi konusunda yapabileceklerimiz var. Kişinin polen, parfüm, konut tozu akarları, hayvan tüyü ya da bir ilaç üzere bilinen bir alerjisi varsa bu hususlarla temas etmemesi uygun olur. Fakat temel amacımız alerjik bünyenin kendisinin düzeltilmesi olmalıdır. Birtakım toksik hususların birikimi, bağırsakla kontaklı çeşitli problemler, sağlıklı ve kaliteli bir uyku, şuurlu bir biçimde kullanılan vitamin ve destekler üzere kimi etkenler alerjik hastalığı bulunan şahıslar için çok kıymetlidir. Aslında, bebeklerinin alerjik hastalıklara yakalanmasını istemeyen anne ve babaların gebelik oluşmadan birkaç ay öncesinden başlayarak adeta bir arınma hedeflemeleri çok yerinde olur.”

Alerjiyi Tetikleyen Besinler 

Bacanlı, birçok hastalıkta olduğu üzere beslenme stilinin alerjik hastalıklarda da değerli bir role sahip olduğunun altını çiziyor. Kimi besinlerin direkt alerjiyi tetiklediğini hatırlatan Uzm. Dr. Bacanlı, birtakım besinlerin bağırsak iç yüzeyine ziyan vererek kişinin alerjik hastalığını olumsuz etkileyebildiğini, kimilerinin ise histamin denen ve hem alerjiyi hem iltihabi karşılığı kötüleştiren bir molekülü fazla ölçüde içerdiğini belirtiyor. Bu besinlerden fazla ölçüde tüketildiğinde kişinin şikayetlerinin kötüleştiğini anlatan Uzm. Dr. Bacanlı, alerjik hastalıkları bulunan şahısların bedenlerini, hastalıklarını oluşturan düzenekleri tanımaları ve bedenlerinin problemlerinin bütünüyle ele alınması gerektiğini söylüyor. (BSHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk