DOLAR 17,8917 -0.14%
EURO 18,4749 0.96%
ALTIN 1.032,08-0,13
BITCOIN 4275543,45%
İzmir
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Aliağa Belediyesinde Büyük Direniş!

Aliağa Belediyesinde Büyük Direniş!

ABONE OL
Kasım 3, 2021 11:26
Aliağa Belediyesinde Büyük Direniş!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Aliağa belediyesi çalışanları yayınladığı basın açıklamasında belediye başkanı Serkan Acar’ın çalışanlara mobbing uyguladığını ve birçok haksızlığa uğradıklarını açıkladı.

Yapılan açıklamada ” Bilindiği üzere Belediye Başkanı Serkan ACAR, 2019 yerel seçimlerinin ardından göreve başladıktan sonra mobbing ile emekliliğe zorlama, emekli olmak istemeyenlere “başka kuruma gidin” baskısı, seçim sonrası müdür, başkan yardımcısı gibi kadrolarda çalışan üyelerimizi başka illerde görevlendirmeyle haksız ve hukuka aykırı biçimde davranmıştır.

Bir üyemizin son iki yılda 5 kez görev yeri değiştirilmiş ve sürgüne zorlanmıştır. Hukuki olarak mücadelemiz verilmiş ve açtığımız davalarda üyemizin görev yerine iadesi sağlanmıştır. Ancak Belediye Başkanı Serkan ACAR her seferinde keyfi uygulamalarla hukuku ve yasaları yok saymıştır. Buradan kendisine sesleniyoruz; bu hukuksuz ve yasa tanımazlığa son verin. Aliağa Belediyesi’ nde iş barışını sağlayın. Belediyedeki korku iklimine son verin. Değerli arkadaşlar; ne yazık ki belediye başkanının yasa ve hukuk tanımazlığı saymakla bitmiyor. Üye arkadaşlarımız ısrarla atıl durumda bırakılarak görev yerleri değiştirilmekte, gerekli ortam ve ekipman sağlanmamakta ve görev verilmeyerek etkisiz hale getirilmektedirler.

 

Kamu çalışanları yalnız değildir.

Haklarında herhangi bir cezalandırma bulunmamasına rağmen “geçici görev” adı altında sürgüne gönderilmektedirler. Bu süreç Serkan ACAR’ ın göreve gelmesinden beri devam etmektedir. Belediye Başkanının “ ben istediğimi işten çıkarırım, bunun için yetkiyi halktan aldım” anlayışını ve pervasız davranışlarını kınıyoruz. Aliağa halkını da bu davranış biçimine karşı sessiz kalmamaya davet ediyoruz. Kamu çalışanları yalnız değildir.

 

“Hukuksuzluklar yapılıyor”

Son olarak üyemiz Salih İŞİM’ i 23.09.2021 tarihinde 496 sayılı Encümen Kararı ile kendi rızası olmadan ve yasalara uymaz şekilde emekliliğe sevk ederek bir hukuksuzluğa daha imza atmıştır. Bu arkadaşımız için sendikamız tarafından kararın iptali davası açılmıştır. Değerli arkadaşlar; sadece kamu emekçileri için değil tüm belediye personeli için baskı, mobbing ve hukuksuz işlemler yapılmaktadır. Bilinmelidir ki; yasaya aykırı ve tamamen hukuksuz bu davranışlara karşı sonuna kadar direneceğiz ve biz kazanacağız. Serkan ACAR ise bu uygulamalar ile tarihe kara bir leke olarak geçecektir.

 

“Sonuna kadar direneceğiz.”

Bahsettiğimiz baskılar ulusal ve uluslar arası hukuka aykırıdır. Mobbing, sendikal haklara müdahale, görev yeri değişikliği gibi uygulamalar Anayasamız başta olmak üzere, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’na, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine, ILO Sözleşmelerine ve İnsan Haklarına ilişkin sözleşmelere aykırıdır. Aynı zamanda Türk Ceza Kanunu’ na göre suçtur. Anayasa ve yasalar tarafından teminat altına alınan hakların ayaklar altına alınma, iş barışı ve huzurunun bozulması, üyelerimize ve çalışanlara yönelik bu tür tehdit ,mobbing ve uygulamalara imkan verilmesi asla kabul edilemez. Başta Belediye Başkanı olmak üzere buna sebep olan ve göz yuman bütün aktörlere karşı yasal haklarımızı kullanacak ve sonuna kadar direneceğiz.  dediler.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk