Alsancak Mustafa Denizli Stadyumu

Büyük Altay ile özdeşleşen Altay Alsancak Stadı, 1900’lü yılların başından bu yana sadece İzmir değil, Türk futbolunun da sembol yapıları arasında yer alır.

Vahap Özaltay, Bayram Dinsel, Mustafa Denizli, Ayfer Elmastaşoğlu ve Tanzer Sencer gibi efsane oyuncuların tribünlerle buluştuğu tarihi stat, ilk günden bu yana Altay’ın evidir.

1914 yılında kurulan Büyük Altay’ımız, tüm antrenmanlarını burada yapmış, tüm maçlarını yine burada oynamıştır.

İlk yıllarda zemini, su tutmaması için Zonguldak’tan getirilen özel kömür tozları ile kaplanan stat, yıllar yılı Altay’ımıza hizmet etti ve onlarca futbolcunun yetişmesini sağladı.

1959’da başlayan Süper Lig’in ilk maçının oynandığı ve ilk golünün atıldığı Altay Alsancak Stadı, bir taraftaki bölge binası, diğer taraftaki selvi ağaçları ile nostaljik görüntüsünü yıllarca korumayı başardı.

Büyük Altay’ımız 1967 yılındaki Türkiye Kupası’nı Altay Alsancak Stadı’nda alırken, nice zaferlerin altına da imzasını attı.

Yıllar yılı antrenmanlarını bu statta yapan Altay’ımız ile tarihi stat arasındaki ayrılmaz bağ, 1980’li yıllarda Mazhar Zorlu başkanlığı döneminde kulüp idari binasının da hizmete girmesiyle birlikte iyiden iyiye güçlendi.

Altay Alsancak Stadı, Büyük Altay; Büyük Altay ise Altay Alsancak Stadı oldu.

1998 yılında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile kulübümüz arasında yapılan protokolle intifa hakkı alınan stadın ismi 2000 yılında ise “Altay Alsancak Stadı” olarak belirlendi. Bu tarih, aynı zamanda stadın simgesi haline gelen “ALTAY ALSANCAK STADYUMU” levhasının idari binanın çatısına yerleştirildiği tarihtir.

Bu dönemde kulübümüz stadın zemin, tribün, ses ve ışıklandırma sistemlerini yeniledi, kapı ve turnike sistemleri kurdu, soyunma odalarından koridorlara kadar tüm yapıyı revize etti. Stadı ise diğer İzmir kulüplerine “ev sahibi” unvanıyla maç başına kiraladı.

2014 yılında yapılan testler sonucunda stadın depreme dayanaksız olduğu tespit edilince yeniden yapılması yönünde karar alındı. Çalışmalar 2015 Mart ayında başladı. Yıkım aşamasında nostaljik levha, kulübümüz tarafından, yeni stada da yerleştirilmek üzere koruma altına alındı

Yeni adı; Alsancak Mustafa Denizli Stadyumu

Dönemin Başbakanı Sayın Binali Yıldırım tarafından 9 Eylül 2017 tarihinde temeli atılan stadımız, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yerinde yeniden inşa edildi. Dört yıl gibi kısa bir sürede yapımı tamamlanan “evimiz”, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 26 Kasım 2021’de “Alsancak Mustafa Denizli Stadyumu” adıyla hizmete girdi. (İZMİRHABERLERİ)

Bir Cevap Yazın