DOLAR 17,8990 -0.01%
EURO 18,3465 0.19%
ALTIN 1.029,10-0,42
BITCOIN 410096-4,56%
İzmir
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Alzeheimer Hastalığı Tedavi Edilebilir Mi ? 

Alzeheimer Hastalığı Tedavi Edilebilir Mi ? 

ABONE OL
Temmuz 31, 2022 12:24
Alzeheimer Hastalığı Tedavi Edilebilir Mi ? 
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Alzeheimer Hastalığı Nedir ? Alzeheimer Hastalığı Tedavi Edilebilir Mi ?

Alzeheimer Hastalığı Tedavisi

İlerleyen yaş ile birlikte yaygın görülen bir demans çeşidi olan ‘Alzeimer’ hastalığı,  beyin hücrelerinin yok olmasına neden olan ilerleyici bir nörolojik hastalıktır.

Hastalıkla birlikte beyin sinyallerinin uygun biçimde iletilmesinin zorlaştığı bu hastalıkla ; fikir hafıza ve davranış işlevlerinde azalmaya neden olan değişim süreci ‘Ozon terapi’ uygulamaları ile kandaki oksijen ölçüsünü arttırarak hastalığı tedavi edici istikamette olumlu destekliyor.

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi GETAT Kısmından Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr Saime Demirci; Alzeimer hastalarına yapılan ozon terapinin,tedaviye kattığı kıymetli dayanağı anlatırken, ‘Ozon tedavisi bağışıklık sistemini güçlendirdiği için bu hastaların enfeksiyonlara karşı direncini artırmaktadır. Alzheimer hastalarında ozon tedavisi, gerek tedavi gerekse tedbir gayeli epeyce âlâ karşılık vermektedir.’ diye konuştu.

Alzheimer hastalığı Ozon Tedavisi

Alzheimer hastalığı her ne kadar yaşa bağlı ve yaşlılık hastalığı üzere görünse de aslında herkes de görülebilen bir hastalık çeşididir, bilişsel yeteneklerin yıkımına yol açan bir beyin hastalığıdır. Alzheimer birinci vakitlerde yalnızca ufak tefek durumları unutmayla başlayarak daha sonra daha büyük durumları hatırlamamaya kadar ilerleyen bir süreçtir. Her insan vakit zaman birtakım şeyleri unutabilir, lakin bu durum geçicidir. Alzheimer hastalığı olan bireylerde ise bu durum kalıcı olabilmektedir. Birey hastalığı ilerledikçe hayatını kendi başına ilerletemez fakat bir kişinin yardımı ile devam ettirebilir. Beyin hücrelerinde dolaşım bozulduğunda beyin hücrelerine yeteri kadar oksijen gitmemeye başlar. Oksijensizliğe çok hassas olan beyin hücreleri bu kronik oksijen açlığına reaksiyon olarak düşük metabolik moda geçer ve hayatlarını bu türlü devam ettirirler. Bu oksijensizlik bilişsel maharetlerde gerileme, duruş dikliğinin ve motor işlevlerin bozulması üzere belirtiler birinci habercilerdir (örn. el hünerlerinin zayıflaması, omuzların çökmesi ve güçsüz adımlarla yürüme).İşte bu durum kişinin hayat kalitesini bozacak kadar kıymetlidir. Bu hastalıklarda ozon tedavisi kan yolu ile yahut rektal yoldan ozon verilerek yapılır.

Ozon Terapi Nedir ?

Ozon terapi ile beyin kan sirkülasyonu ve kan oksijen ölçüsünde artış meydana gelir:

Bu artış hudut hücrelerini özgür radikal hasarından korur, hücrelerin canlılığını arttırır,
beyin hücrelerinin güç merkezi mitokondrileri yenilemeye başlar. Tıpkı vakitte anti-enflamatuar tesirleriyle de beyin üzerinde yaşlılığı önleyici tesirler gösterir zira ozon, serebral ateroskleroz denilen, ve beyin damarlarının sertleşmesiyle seyreden deveran bozukluğunu da güzelleştirir. Bu sayede beyin kılcal dolanımında düzgünleşme, beyin kan akımında artış ve nöronların oksijen kullanımında artış meydana gelir. Bunun  sonucu olarak oluşan oksidan unsurlar bağışıklık sistemini ve hücre düzgünleşmesini tetikler ve dokulara bol ölçüde oksijen masraf. Dış kaynaklı bir çalışmada nörodejeneratif hastalığı bulunan hastalarda ozon terapisi uygulanması sonucunda %73-90 oranında yan tesir olmadan besbelli düzelmeler görülmüştür (Rodrigues ve arkadaşları).

Ozon tedavisi bağışıklık sistemini güçlendirdiği için bu hastaların enfeksiyonlara karşı direncini de artırmaktadır. Alzheimer hastalarında ozon tedavisi  gerek tedavi ve gerekse  önlem gayeli  oldukça uygun cevap vermektedir.

Ozon Terapi ve Bağışıklık Sistemi

Ozonun en yeterli bilinen özelliği güçlü bir bakteri, mantar, parazit ve virüs üzere mikroorganizmaları öldürme tesiri olması, enfekte olmuş yaralarda ve tüm enfeksiyon hastalıklarında direkt öldürücü özelliğinden yararlanılır. Vücudumuzdaki beyaz kan hücrelerinin (savunma hücreleri) hem sayısını hem de işlevlerini arttırarak bedenin savunma sistemini güçlendirir. Birçok enfeksiyon hastalıklarında tedavi gayesiyle verilen ve epeyce fazla yan tesir gösteren interferon; ozon terapi ile bedende (endojen) olarak çok fazla ölçüde üretilmektedir. Bağışıklık sistemi bozukluklarında Ozon terapi ile  farklı doz ve formüllerle, bağışıklık sistemi üzerine aktivasyon(artırıcı), modülasyon(düzenleyici) ve süpresyon(baskılayıcı) tesiri gösterebildiğinden bağışıklık sistemi (immün sistem) bozulması ile ortaya çıkan hastalıklarda tedavi edici ve / yahut destekleyici tesiri vardır (BSHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk