DOLAR 17,9469 -0.04%
EURO 18,3109 -0.04%
ALTIN 1.031,370,02
BITCOIN 4281552,60%
İzmir
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

04:17

İMSAK'A KALAN SÜRE

Anne Sütü Çocuğu Hastalıklardan ve Alerjiden Koruyor

Anne Sütü Çocuğu Hastalıklardan ve Alerjiden Koruyor

ABONE OL
Ağustos 4, 2022 10:00
Anne Sütü Çocuğu Hastalıklardan ve Alerjiden Koruyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Anne sütü çocuğu hastalıklardan ve alerjiden koruyor. Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu, “Anne sütü beyin ve zekâ gelişimini de olumlu etkiler” dedi.

Dünyanın en büyük mucizelerinden biri kabul edilen anne sütü, bebek beslenmesi açısından çok değerli. 1-7 Ağustos Dünya Emzirme Haftası vesilesiyle anne sütü ile beslenen çocuklarda başta enfeksiyon hastalıkları olmak üzere birçok hastalığın ve alerjilerin görülme sıklığının azaldığını vurgulayan Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu, “Anne sütü beyin ve zekâ gelişimini de olumlu etkiler” açıklamasında bulundu.

Bebeğin birinci haftalarda en az 2-3 saatte bir yahut günde 8-12 kere olmak üzere emzirmenin gerekli olduğuna dikkat çeken Anadolu Sağlık Merkezi’nden Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu, “Bebeğin emmek istemediği durumlar olursa 1 saat sonra tekrar deneyebilirsiniz. Bilhassa birinci haftalarda bebeğin 5 saatten daha uzun müddet emmeden uyumasına müsaade vermemek değerli. Bebeği uyandırmak için cildinizle temasa geçirebilir, yüzünü nemli bir havlu ile silebilir, üzerini soyabilir ya da nazikçe sırtını, karnını, ayaklarını sıvazlayabilirsiniz” dedi.

anne sütü

Emzirme sıklığına dikkat 

Anne sütünün çabuk sindirildiğini belirten Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu, “Bebek 2 günlük olduğunda günde yaklaşık 8-10 sefer emer; bu da her 2-3 saate karşılık gelir. Bebeğinizi her emmek istediğinde emzirin. Açlıklarını ağızlarıyla aranarak ve hareketlerini artırarak gösterirler. Ağlama genelde en son belirtidir” dedi.  Bebek 1-2 emme hareketinden sonra yutkunuyorsa süt aldığının anlaşılabileceğini söyleyen Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu, “Emmesini bitirene ve uyuyana kadar göğüste kalabilir. 5-7 günlükten itibaren bir göğüste 20 dakika kalırlar. Yutması bitene kadar birebir göğüste kalmasını sağlayın, daha sonra gazını çıkartın ve öteki göğse geçirin” halinde konuştu.

Memede biriken süt sorun olmasın

Doğumdan sonraki 2’nci yahut 3’üncü günde göğüslerdeki doluluk ve sütün artacağını söyleyen Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu, “Bu durumda göğüslerde çok gerginlik ve ağrı hissedilebilir. Bebeğin göğsünüzün ucunu koyu renk kısmıyla birlikte ağzının içine alıp almadığını denetim edin. Yalnızca göğüs ucunu alıyorsa memeyi tam boşaltamayabilir. Bebeğinizi her 1-3 saatte bir sık aralıklarla besleyin. Bebek emmekte zorlanıyorsa emzirmeden evvel anne sütü sağılarak göğüsler bir ölçü boşaltılabilir, böylelikle göğüs ucu da daha çok barizleşir. Göğsün üzerine ılık yahut soğuk kompres uygulayın. Bebeğinizi sakin ve gerilimsiz bir ortamda emzirin, rahatlamak için müzik dinlemeyi deneyin. Emzirme ortalarını dinlenmeye ayırın” tekliflerinde bulundu.

Anne sütünü derin dondurucunun en soğuk yerine koyun

Her damlası hazine bedelinde olan anne sütünün bebeğe faydalı olabilmesi için uygun şartlar altında saklanması gerekir. Bütün emziren annelerin, bilhassa de çalışanların süt sağmayı öğrenmelerinin gerekliliğine değinen Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu, “Bu süreç süt oluşumunun sürekliliğine katkı sağlayacaktır. Sağılmış anne sütünü pak bir kap yahut saklama poşetinde saklayabilirsiniz. Ayrıyeten, donarken süt genişleyebileceğinden, tepeleme doldurmayın. Tüm torbalara kesinlikle tarih ve ölçü yazın. Sütü derin dondurucunun kapağına değil, en soğuk noktasına koyun” uyarında bulundu.

Anne sütü derin dondurucuda 6 ay saklanabilir

Anne sütünün oda serinliğinde 6-8 saat, buzdolabı rafında 72 saat saklanırken derin dondurucu da 6 aya kadar saklanabileceğini belirten Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu, “Saklanan anne sütünü kullanırken ise ocak yahut mikrodalga fırına koymak sütün proteinini bozar ve bebeğinizin ağzını yakabilir. Süt poşetini sıcak bir kaba ağzı dışarıda kalacak halde koyarak eritebilirsiniz. Sonrasında sıcaklığı denetim ederek bebeğinize verebilirsiniz” dedi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk