DOLAR 17,9551 0.01%
EURO 18,3157 0.12%
ALTIN 1.019,340,25
BITCOIN 421120-2,53%
İzmir
37°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Arkadaşlık İlişkisinin Kalitesi Neden Önemli ?

Arkadaşlık İlişkisinin Kalitesi Neden Önemli ?

ABONE OL
Ağustos 1, 2022 09:24
Arkadaşlık İlişkisinin Kalitesi Neden Önemli ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Arkadaşlık münasebetinin kalitesi neden kıymetli ? Arkadaşlık ilişkisinin kalitesi, kişinin toplumsallığı ve özgüveni üzerinde tesirli oluyor

Arkadaşlık münasebetinin ruhsal sağlamlık ve âlâ oluş üzerindeki tesirlerine değinen Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, bireyin günlük ömür içerisinde karşılaştığı, kendini zorlayan durumlarla baş edebilecek dayanağı görebilmek için arkadaşlık münasebetlerine sığındığını, ondan dayanak ve yönlendirme beklediğini söyledi. Aydoğdu’ya nazaran, kişinin sahip olduğu arkadaşlık bağlantısının kalitesi, dış dünyayı algılama biçimini, toplumsallığını ve özgüveni üzerinde epeyce tesirli oluyor. Birleşmiş Milletler Genel Konseyi tarafından 27 Nisan 2011 tarihinde 30 Temmuz Memleketler arası Dünya Arkadaşlık ve Dostluk Günü olarak ilan edildi. Bu özel günde sorunlara tahlil odaklı yaklaşarak sorunların köklerine inmeyi ve çatışmaları önlemek, şiddete karşı çıkacak bir dizi bedelleri, tavırları ve davranışları benimseyerek barış kültürü oluşturmak amaçlanıyor.

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, bilhassa çocukluk devrinde arkadaşlığın âlâ oluş üzerindeki tesirlerine ait değerlendirmede bulundu.

Ergenlik devrinde arkadaşlık ilgisi ön plana geçiyor

Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, bilhassa ergenlik devrinde arkadaşlık münasebetlerinin çok daha fazla ehemmiyet kazandığını belirterek “Bu süreç içerisinde yani ergenlik devri içerisinde olan genç birey için anne ve baba ile olan ilgi geri plana kayarken arkadaşlık bağlantısı ön plana gelmektedir. İrtibat, konuşma biçimi, giyinme üzere birçok kavram kişinin dahil olduğu kümeye nazaran şekillenir ve tanınan kültürün de tesiriyle arkadaşlık kümesi etkileşim haline geçiş sağlar.” dedi.

Arkadaşlık alakasının kalitesi özgüveni de belirliyor

Kişinin sahip olduğu arkadaşlık münasebetinin kalitesinin dış dünyayı algılama biçimini, toplumsallığını ve özgüveni üzerinde hayli tesirli olduğunu kaydeden Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, “Birey kurduğu bağlar üzerinden kendisini, dilek ve isteklerini tabir etme marifetlerini de geliştirmektedir. Bunlarla birlikte ergenlik devrinde kişinin geliştirmeye başladığı kimlik ilişkin olduğu ailenin dinamikleri ve toplumsal ortamından direkt etkilenmekte ve bu münasebetlerin temelinde oluşmaktadır.” dedi.

Arkadaşlık ilgisinde zorlanan daha mutsuz oluyor

Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, “Arkadaşlık alakası kurmakta zorluk çeken bireylerin öbür insanlara nazaran daha mutsuz olduğu, baş etme düzeneklerinin olmadığı ve hayata dahil olma, vazife ve sorumluluk alma üzere alanlarda da düşünceler yaşandığı bilinmektedir. Bu durumlar düşük öz hürmet ve düşük özgüven olarak da karşımıza çıkabilmektedir.” diye konuştu.

İlişki kurmak toplumsal aidiyet hissini geliştiriyor

Arkadaşlık alakalarının değerine işaret eden Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, şunları söyledi:

“Yaşadığımız topluma dair kıymet yargılarını, gelenekleri, görenekleri öğrendiğimiz, ilişkin olduğumuz ve belirli kurallar çerçevesi içerisinde yaşadığımız toplum normlarına ahenk hünerlerini bağlantı üzerinden sağlarız. Öbür beşerlerle birlikte kurulan bu bağlantı toplum kurallarının öğrenilmesini sağladığı üzere tıpkı vakitte da bireyin topluma dair geliştirdiği aidiyet hissinin gelişmesini sağlar. Başka bireylerle kurulan ilgiler aslında kişinin kendisini de tanımasını sağlar. Birey dahil olduğu kümeler içerisinde epey kendi hudutlarını, limitlerini, bedel yargılarını öğrenir. Bununla birlikte karşılaştığı aksiliklerle baş etmesine yardımcı olacak stratejileri geliştirmesini de sağlar.”

Zorluklarla baş etmede arkadaşlık bağımıza sığınıyoruz

Arkadaşın ruhsal sağlamlık ve uygun oluş üzerindeki tesirlerine değinen Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, “Her birey günlük hayat akışı içerisinde zorlandığı birtakım durumlarla karşılaşır. İçsel kaynaklarımız ve toplumsal münasebetlerimiz karşılaştığımız durumlarla baş etmemize yardımcı olur. Bu bağlamda günlük ömür içerisinde karşılaştığımız ve bizleri zorlayan durumlarla baş edebilecek takviyesi görebilmek için arkadaşlık münasebetlerimize sığınır onlardan takviye ve yönlendirme bekleriz.” dedi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk