DOLAR 17,9125 0.06%
EURO 18,3436 0.18%
ALTIN 1.030,53-0,28
BITCOIN 410733-4,38%
İzmir
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Astiğmat Tedavisi Lazer ile Mümkün

Astiğmat Tedavisi Lazer ile Mümkün

ABONE OL
Ağustos 5, 2022 06:24
Astiğmat Tedavisi Lazer ile Mümkün
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Astiğmat Tedavisi Lazer ile Mümkün. Op. Dr. Bilgehan Sezgin Asena, halk ortasında bilinenin tersine, astigmat rahatsızlığının lazerle tedavisinin mümkün olduğunu söyledi.

Sık görülen görme kusurlarından biri olan astigmatın, gözlük kullanılmadığında baş ağrısı, bulanık görme ve netlik kaybı üzere rahatsızlıklara neden olduğunu belirten Asena, “Femtosaniye Lasik uygulamasıyla astigmat tedavisinde başarılı sonuçlar alabiliyoruz” dedi.

Lasik operasyonlarının dünyada yaygın olarak uygulandığını vurgulayan Op. Dr. Bilgehan Sezgin Asena, “Lasik, excimer laser ile kornea katmanına tekrar hal verilerek kırma kusuru dediğimiz göz bozukluklarının düzeltilmesi sürecidir. Kırma kusuru olarak tanımladığımız göz bozuklukları; miyopi, hipermetropi ve astigmattan oluşuyor. Lasik sayesinde bu bozukluklar düzeltilebiliyor” diye konuştu.

Lazer ile Düzelebiliyor

Miyop ve hipermetropta olduğu üzere astigmat tedavisinde de femtosaniye lasik uygulaması gerçekleştirdiklerini lisana getiren Kaşkaloğlu Göz Hastanesinde vazifeli Op. Dr. Bilgehan Sezgin Asena, kelamlarına şöyle devam etti:

“Halk ortasında astigmatizmanın lazerle düzeltilemediğine dair yanlış bir kanı hakim. Astigmat da, miyopi ve hipermetropi üzere muhakkak sonlara kadar lasik cerrahisiyle düzeltilebiliyor. Şayet 1 numaranın üzerinde astigmat varsa ve hastanın göz yapısı uygunsa lazer tedavisiyle görme kalitesi eski düzeyine döndürülebiliyor. Astigmatı olan birtakım hastalar kontakt lens kullanamıyor ve yüksek numaralı astigmatlarda lensler kâfi olmuyor. Şayet göz yapısı uygun değilse ve numara çok yüksekse,

göz içi lens (ICL) tedavisi uyguluyoruz ve bu yolla de düzgün sonuçlar alabiliyoruz”

Femtosaniye lasik tedavisinde iki göze de birebir operasyonda yapıldığını ve sürecin birkaç dakika sürdüğünü anlatan Op. Dr. Bilgehan Sezgin Asena, “Ameliyat hazırlığıyla birlikte, hasta 10 – 15 dakika ameliyathanede kalıyor. Hastanın ameliyat olduğu gün dinlenmesi ve gözünü kapalı tutması gerekiyor. Sonraki gün ise olağan yaşantısına dönebiliyor” sözünü kullandı. (BSHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk