DOLAR 17,8763 -0.13%
EURO 18,3217 0.06%
ALTIN 1.029,54-0,37
BITCOIN 409321-4,66%
İzmir
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Başkan Mustafa İduğ Hakkında Suç Duyurusu !

Başkan Mustafa İduğ Hakkında Suç Duyurusu !

ABONE OL
Ağustos 4, 2022 17:12
Başkan Mustafa İduğ Hakkında Suç Duyurusu !
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Genel Sağlık-İş Sendikası, meclis konuşmasında sağlık çalışanlarını maksat gösterdiği savıyla  Bornova Belediye Lideri Mustafa İduğ hakkında kabahat duyurusunda bulundu.

BSHA’ya konuşanGenel Sağlık-İş Genel Lideri Dr. Derya Uğur, “Doktorların verdiği rapora kimse karışamaz. Lider açıklamasıyla maksat göstermiştir” dedi.

Konu hakkında açıklama yapan Dr. Uğur, şunları söyledi,

Başkan Mustafa İduğ Hekim Raporlarını Eleştirdi…

İzmir Bornova Belediye Lideri Mustafa İduğ, Bornova Belediyesi Ağustos Ayı Meclis toplantısında “Maalesef bir şey söyleyeyim size. Muzdarip olduğum bir husus. Her halde kamuda bu böyle. Ben iş dünyasından gelen biri olarak çok rahatsızım. Burada bunu itiraf edeyim. Bütün basın da yazsın. İnanılmaz bir biçimde rapor alan çalışan var. Sağlık poliklinikleri, hastaneler nasıl o raporları veriyorlarsa, ben anlamıyorum. Buradan inanın veren şeyleri de buldum. Yüzde seksen rapor veren yeri de buldum. Tabip Cumhur Beyefendi de burada. Elimden geleni yapıyorum lakin inanın ki bu kadar kolay rapor verilemez.” halinde açıklamalarda bulunmuştur.

Sağlık çalışanlarına şiddetin her geçen gün arttığı ülkemizde, İduğ’un “haddini aşan” söylemlerinin, sağlık çalışanlarına yönelik “hakaret”, “suç işlemeye tahrik” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik yahut aşağılama” kabahatlerini oluşturması nedeniyle Sendikamız Genel Sağlık-İş tarafından hata duyurusunda bulunulmuştur.
İduğ’un hakaret içerikli, ayrımcı, ayrıştırıcı, ötekileştirici, bir kesiti, sağlık çalışanlarına karşı kin ve düşmanlıkla dolduran, “Bütün basın da yazsın. İnanılmaz bir biçimde rapor alan çalışan var. Sağlık poliklinikleri, hastaneler nasıl o raporları veriyorlarsa, ben anlamıyorum.” söylemleriyle ilgili, TCK’nın 125. hususunda düzenlenen “Hakaret”, TCK’nın 214. maddesinde düzenlenen “Suç İşlemeye Tahrik” ve TCK’nın 216. hususunda düzenlenen “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik yahut Aşağılama” kabahatleriyle ilgili olarak, nedeniyle gerekli soruşturmanın yapılarak, kuşkulu hakkında kamu davası açılmasına karar verilmesini talep ediyoruz.

Başkan Mustafa İduğ Ne Dedi ?

Son günlerde sistemli bir halde bilim ve bilim insanlarını maksat gösterilmekte, orta çağ zihniyetinin devamı niteliğindeki telaffuzlarla sağlık hizmetleri bilimsel temellerinden uzaklaştırılmaya çalışılmaktadır. Sağlık hizmetleri politikler için kendi ikbal ve çıkarları için kullanılmaya, sağlık çalışanları politik gereç yapılmaya çalışılmaktadır. Tıpta hiçbir biçimde ;rapor almak ; biçiminde bir yöntem bulunmamaktadır. Hastalık durumunda, hekimin takdiri doğrultusunda, gereksinim halinde, tabip tarafından, hastanın sağlıklı olmasını
sağlamak üzere sağlık izni- istirahat raporu verilmektedir. Tabip tarafından verilmiş olan bir istirahat raporunu sorgulamak- maddelerle belirlenmiş kişi ve kurumlar haricinde- kimsenin, hele hele bir siyasetçinin haddi değildir. Genel Sağlık-İş olarak halk sıhhati üzerinden siyaset yapılmasını kabul etmiyor, bu saygısızlığı yapan Belediye Liderinin kamuoyu önünde doktorlardan özür dilemesini bekliyoruz.
Sıhhatte şiddetin tırmandığı şu günlerde doktorların gaye gösterilmesini kınıyoruz. (BSHA- Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk