DOLAR 17,9252 0.12%
EURO 18,3433 0.13%
ALTIN 1.032,43-0,10
BITCOIN 409532-4,35%
İzmir
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Bayramda İdari İzinli Günlerde Çalışanlara Ücretlerinin Ödenmesi İçin Başvuru
  • İzmir Haberleri
  • Genel
  • Bayramda İdari İzinli Günlerde Çalışanlara Ücretlerinin Ödenmesi İçin Başvuru

Bayramda İdari İzinli Günlerde Çalışanlara Ücretlerinin Ödenmesi İçin Başvuru

ABONE OL
Temmuz 21, 2022 10:48
Bayramda İdari İzinli Günlerde Çalışanlara Ücretlerinin Ödenmesi İçin Başvuru
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Türk Sağlık-Sen  sağlık çalışanlarının 13-14 Temmuz İdari Müsaade Günlerinde Mesai Hesaplaması ve Nöbet Fiyatları hakkında müracaatta bulundu. 

Sendikadan yapılan açıklamada, “Birçok vilayette idari müsaadeli olunan günlerin haftalık ve aylık çalışma saatleri içerisine dâhil edilerek, bugünlerde misyonlarını ifa eden sağlık çalışanlarının bu nöbetlerinin karşılığını alamamasına karşılık itiraz edilmiştir. Yapılan itirazda tüm vilayetler bazında gerekli düzenleme ve süreçlerin tesis edilmesinin sağlanmasının zarurî olduğu vurgulanmıştır” denildi.

İdari müsaade günlerinde nöbet tutan işçinin tutmuş olduğu nöbetlerin karşılığını alacak mı?

Açıklamada şu sözlere yer verildi, “İdari müsaade günlerinde nöbet tutan çalışanın tutmuş olduğu nöbetlerin karşılığının her halükarda müsaade veya fiyat olarak karşılanması gerektiği, öteki bir sözle idari müsaade günlerinin haftalık ve aylık çalışma saatleri içerisinde değil, belirlenen haftalık ve aylık çalışma saatlerinden düşülmek suretiyle hesaplanmasını böylece idari müsaadeli olunan günlerde etkin vazife yapan çalışanların çalışmalarının karşılığının verilmesi gerektiği tabir edilmiştir. Bu kapsamda, Kamu Vazifelilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Toplumsal Haklara Ait 2022 ve 2023 Yıllarını Kapsayan 6. Devir Toplu Sözleşme’nin “Sağlık ve Toplumsal Hizmet Koluna Ait Toplu Sözleşme” başlıklı üçüncü kısmının “İdari Müsaadelerde Nöbet Ücreti” başlıklı 44. Hususu gereği, 2022 yılı Temmuz Ayı için idari müsaade günlerinin haftalık ve aylık çalışma saatleri dışında kıymetlendirilerek hesaplama yapılmasının sağlanmasını ve idari müsaadeli günlerde nöbet misyonu ifa eden işçilerin ifa ettikleri nöbetlerinin karşılığının müsaade veya fiyat olarak karşılanmasının tüm vilayetler bazında sağlanması talep edilmiştir” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk