DOLAR 17,9711 0.01%
EURO 18,3088 0.1%
ALTIN 1.018,760,19
BITCOIN 421167-2,33%
İzmir
37°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bina Sistem Tasarımını Etkileyen Temel Faktörler

Bina Sistem Tasarımını Etkileyen Temel Faktörler

ABONE OL
Temmuz 25, 2022 07:57
Bina Sistem Tasarımını Etkileyen Temel Faktörler
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Her bina operatörü yahut sahibi, risklerin hafifletilebileceği alanları belirlemek için, kendi risk değerlendirmesini bağımsız olarak yapmak zorundadır.

Bu risk değerlendirmeleri, bina kullanıcılarının profili, bina içerisinde hangi faaliyetlerin gerçekleştiği ve binanın ölçeği ve karmaşıklığı dahil olmak üzere bir acil durum aydınlatma sistemi tasarlarken dikkate alınması gereken belli risklere ışık meblağ. Kullanım ömrü maliyetleri, bakım ve servis yaklaşımı, dikkate alınması gereken ek ögelerdir. Planlama sürecinde, aşağıdaki beş faktörü göz önüne almak değerlidir.

Bina kullanıcılarını tanıyın

Binanın kullanıcıları kaç yaşında? Bina kullanıcılarının sağlık durumu ve hayat biçimleri nasıl? Bina kullanıcıları, etraflarını ne kadar uygun tanıyor? Örneğin, yaşlı bireyler görme zahmeti yaşayabilir ve daha parlak armatürlere gereksinim duyabilir. Etraflarını âlâ tanımayan bireyler, acil bir durumda mevcut şartlara uygun olarak değişebilen kaçış yolları yahut “adaptif” çıkış işaretlerinin daha fazla aydınlatılmasına muhtaçlık duyabilirler. Acil yönlendirme armatürlerinin görünürlüğünü ve aydınlatma düzeyini (parlaklığını) artırmak için bir dizi tahlil mevcuttur.

Bina kullanımını yönetin

Parlaklık düzeyi düştüğünde, bir bina içinde misyonların ne kadar inançlı bir halde durdurulabileceği, sanayi tarafından tanımlanan üç “görev riski” düzeyiyle birlikte düşünüldüğünde, tasarım evresinde değerli bir faktördür. Düşük riskli misyonlar, parlaklık çok düşük düzeylere (genellikle 0,5 lux seviyesine) düştüğünde, inançlı bir biçimde durdurulabilir. Düşük riskli misyonlar ortasında ofisler, sirkülasyon alanları, ticari alanlar, perakende satış alanları, hizmet bölümüne ilişkin işletmelerdeki vazifeler yer alabilir.

Yükse riskli görevler, depolar, kafeler/mutfaklar, yüzme havuzu ve küçük ölçekli fabrikalar üzere lokasyonlarda ışıklı denetim paneli kullanılarak her vakit inançlı bir biçimde durdurulabilir. Yüksek riskli + görevler (bazı daima ağır üretim süreçleri gibi) çabucak durdurulamaz ve tüm alan üzerinde tam aydınlatma sağlayan yedek aydınlatmaya gereksinim duyulur.

Binanın Ölçeği ve Yapısı

Binanın ölçeği ve yapısı (karmaşıklığı) tahliye sürecini zorlaştırabilir.

Ve birtakım durumlarda, örneğin sırf bir ana kaçış yoluna sahip olan kimi eski binalarda olduğu üzere, binanın yaşı da sorun yaratabilir. Stadyumlar üzere büyük spor komplekslerinde, mevcut tüm kaçış yollarını kapsamak yahut paniği azaltmak için yüksek seviyede aydınlatma gerekebilir. Yahut tahliyesi daha uzun süren (örneğin gökdelenler) yahut evreli tahliye gerektiren binalar için daha uzun vadeli aydınlatma gerekebilir.

Yaşam döngüsü maliyetlerine değer verin

Yaşam döngüsü toplam sahip olma maliyeti (TCO), planlama etabında temel bir faktördür. Toplam sahip olma maliyeti, pek çok ticari yatırımda olduğu üzere, sistemin başlangıçtaki tasarım ve kurulumuna ait sermaye maliyeti (CAPEX) ile kullanım ömrü boyunca ilgili işletme maliyeti (OPEX) ortasında bir köprü görevi görmektedir. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk