DOLAR 17,9125 0.06%
EURO 18,3436 0.18%
ALTIN 1.030,53-0,28
BITCOIN 410733-4,38%
İzmir
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

EBRD, Buca Metrosunun İhale Kararına Yönelik İtirazı Reddetti

EBRD, Buca Metrosunun İhale Kararına Yönelik İtirazı Reddetti

ABONE OL
Mart 24, 2022 17:20
EBRD, Buca Metrosunun İhale Kararına Yönelik İtirazı Reddetti
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca Metrosunun yapım ihalesine ilişkin Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) nezdinde yapılan itiraz sürecinin sonuçlandığını ve itirazın reddine karar verildiğini açıkladı.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Şikayet Komitesi (EBRD), Buca Metrosunun yapım ihalesinde Nurol İnş. ve Tic. A.Ş ile Yapı Merkezi İnş. ve Sanayi A.Ş iş ortaklığının, ihalenin kararına dair şikayetini reddederek, ihale komisyonunun verdiği kararı onayladı.

EBRD, dikkatle incelenen şikayetin kabul edilebilir olmadığı sonucuna vardı. Kararda EBRD’nin nihai kararının kesin olduğu ve temyize tabi olmadığı belirtildi.

İhale ve ihaleye sunulan tüm tekliflerin incelenmesine, verilmiş tekliflerin ciddi ölçüde ‘Dengesiz Teklif’ veya ‘Önden Yüklenmiş Teklif’ ya da ‘Anormal Ölçüde/Derecede (Aşırı) Düşük Teklif’ olup olmadıklarına yönelik değerlendirmelerin yapılarak ihalenin karara bağlanmasına kadarki ihale sürecine, Nurol İnş. ve Tic. A.Ş ile Yapı Merkezi İnş. ve Sanayi A.Ş iş ortaklığı tarafından yapılan itiraz, EBRD Şikayet Komitesi Üst Kurulu tarafından reddedildi.

Karar metninde projenin finansmanının EBRD, Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB), Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ve Karadeniz Ticaret Kalkınma Bankası (BSTDB) ile imzalanan kredi anlaşmaları kapsamında karşılanmış olması nedeniyle, iki aşamalı ihale sürecinin EBRD kurallarına göre ve EBRD’nin elektronik ihale portalı ECEPP üzerinden yapıldığı hatırlatıldı.

Nurol İnş. ve Tic. A.Ş ile Yapı Merkezi İnş. ve Sanayi A.Ş’nin açtığı davada İzmir 4. İdare Mahkemesi, Metro yapımına ilişkin ihale kararının iptaline karar vermişti.

Bu habere dikkat

EBRD, Buca Metrosunun ihale kararına yönelik itirazı reddetti

Danıştay’a taşınacak

İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan konuyla ilgili açıklamada, “İzmir Büyükşehir Belediyesi hukuka, yargı kararlarına sonuna kadar bağlı olmakla birlikte, mahkemece eksik ve yetersiz inceleme neticesinde verilmiş olan söz konusu karar belediyemiz tarafından, 15 gün içerisinde yürütmenin durdurulması ve duruşma talepli olarak Danıştay nezdinde temyiz edilecektir. İzmir Büyükşehir Belediyesi bilimsel gerçeklerin ışığında ve yasal çerçevede en doğru kararı vermiştir. Hukuki sürecin de en kısa zamanda tamamlanıp, tüm İzmir’in beklediği bu çok önemli hizmetin daha fazla zaman kaybı yaşanmadan hayata geçmesi için azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz” denildi.

Instagram Hesabımız

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk