DOLAR 17,9126 -0.06%
EURO 18,3010 -0.01%
ALTIN 1.030,86-0,25
BITCOIN 409423-4,68%
İzmir
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

‘Çeşme’den Sakız Damlıyor’ Projesi 4 yaşında!

‘Çeşme’den Sakız Damlıyor’ Projesi 4 yaşında!

ABONE OL
Ağustos 1, 2022 08:34
‘Çeşme’den Sakız Damlıyor’ Projesi 4 yaşında!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

‘çeşme’den Sakız Damlıyor’ Projesi 4 Yaşında! başkan Oran, “20 Bin Sakız Ağacı Fidanı Dikilecek”

sakız Ağaçlarına İlk Çiziği Atarak Hasadı Başlatan Başkan Oran, “geçen Yıldan Bugüne Mevcut Ağaçlarımıza Ek Olarak Belediyeye Ait Ağaçlarımızdan Havai Köklendirme Metodu İle 2 Bin Yeni Sakız Fidanı Çoğalttık. 20 Bin Sakız Ağacı Dikilmek İçin Saksılarda Bekliyor. Sakız Adası’nın 10 Katı Potansiyele Sahibiz. Dünya Sakız Üretiminde Yerimizi Alacağız” Dedi.

çeşme’de 40 Yıl Aradan Sonra Geçtiğimiz Yıllarda Tekrar Başlayan Sakız Üretimi Ekonomiye Güç Kazandırıyor. ‘çeşme’den Sakız Damlıyor’ Projesi Kapsamında Sakız Ağaçları İçin Dördüncü Kez Hasat Töreni Düzenlendi. Törene Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran’ın Yanı Sıra Çeşme Ziraat Odası Başkanı Yüksek Ziraat Mühendisi Süleyman Özer, Çeşmeköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Kazım Beyaz, Belediye Başkan Yardımcısı Yıldırım Aktugan, Belediye Meclis Üyeleri, Sakız Üreticileri Ve Vatandaşların Katıldı.

törende Sakız Ağaçlarına İlk Çiziği Atan Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, “kurduğumuz Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz İle Çeşme’deki Üreticilerimizi Destekliyor. Tohum Merkezimizde Ürettiğimiz Karakılçık Buğdayı, Çeşme Anasonu, Çeşme Kavunu, Beyaz Soğan Gibi Yerel Değerlerimizi Piyasanın Üzerinde Bir Bedelle Alım Garantisi Vererek Çiftçilerimize Dağıtıyoruz.

bütün Bunların İçinde Sakız Bizim En Kıymetlilerimizden Biri. Elli Yıl Aradan Sonra Dört Yıl Önce Yeniden Başlattığımız Sakız Hasadı Etkinliğimizle, Sağlık, Kozmetik Ve Gıda Sektöründe İnanılmaz Bir Yeri, Ciddi Ekonomik Getirisi Olan Sakız Ağaçlarımızı Çoğaltmaya, Dünyada Sakız Üretiminde Söz Sahibi Olmak İçin Adımlar Atmaya Başladık” Dedi.

50 Kilogram Damla Sakızı Üretildi

pandemi Koşulları Ve Ekonomik Zorluklara Rağmen, Ülkenin Geleceği İçin Çok Önemli Olduğuna İnandığı Bu Hamleden Geri Adım Atmadığını Dile Getiren Oran, “geçen Yıldan Bugüne Mevcut Ağaçlarımıza Ek Olarak Belediyeye Ait Ağaçlarımızdan Havai Köklendirme Metodu İle 2 Bin Yeni Sakız Fidanı Çoğalttık. 20 Bin Sakız Ağacı Fidanı Dikilmek İçin Hazır. Çeşme’de İlk Defa 5 Kilogramı Belediyemizin Ağaçlarından Olmak Üzere 50 Kilogram Damla Sakızı Üretildi. Bu Konuya Büyük Özen Ve Özveriyle Eğilen Yerli Üreticilerimiz De Yaklaşık İki Bin Yetişkin Sakız Ağacından On İki Bin Yeni Fidan Ürettiler.

verdiğimiz Ürünler İle Üniversitelerde Bilimsel Araştırmalar Sürdürülüyor. Maltepe Üniversitesi Farmakoloji Bölümü Kırgızistan’ın Başkenti Bişkek’de Uluslararası Seminerde Çeşme Damla Sakızı’nın Bilimsel Faydaları Üzerine Sundukları Çalışma İle Çeşme Damla Sakızı’nın Bilimsel Faydaları Dünya Literatüründe Yerini Aldı” Diye Konuştu.

“10 Bin Yeni Sakız Fidanı Üretimi Hedefimizi Gerçekleştireceğiz”

alaçatı Ot Festivalimizde Yerli Üreticilerin Sakızdan Ürettikleri Kozmetik Ürünlerin De Yer Aldığına Dikkat Çeken Oran, Şu Şekilde Konuştu: “işin Özü; Sürdürülebilir Bir Anlayışla, Akılla, Bilimle, Yerli Üreticilerimizle Kol Kola, Çok Doğru Bir Yolda Çok Güçlü Adımlarla Yürüyoruz. Geçmiş Yıllarda Söylediğim Gibi Bu Çeşme’nin 20 Yıl Sonrasının, 50 Yıl Sonrasının, Yani Çocuklarımızın Geleceğinin Projesidir. Çeşme’yi Geleceğe Taşıma Projesidir. Bir Yandan Çeşme Sakızı’nın Coğrafi İşareti Sürecinin Sonuçlanmasını Beklerken, Diğer Yandan Her Yıl On Bin Yeni Sakız Fidanı Üretimi Ve Buna Bağlı Olarak Yıllık Yüz Kilogram Damla Sakızı Hedefimizi Kısa Sürede Gerçekleştireceğiz. Çeşme’yi Sahip Olduğu Zenginlikleri Koruyup Çoğaltarak Geleceğe Taşıyacağız.” (İzmirHaberleri)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk