DOLAR 17,9711 0.01%
EURO 18,3088 0.1%
ALTIN 1.018,760,19
BITCOIN 421167-2,33%
İzmir
37°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çiftler İlişkideki Sorunlara Nasıl Yaklaşmalı?

Çiftler İlişkideki Sorunlara Nasıl Yaklaşmalı?

ABONE OL
Temmuz 16, 2022 12:48
Çiftler İlişkideki Sorunlara Nasıl Yaklaşmalı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Çiftler Münasebetteki Problemlere Nasıl Yaklaşmalı? Doğru bir ilginin anahtarı: Alakada hudutlar korunmalı

İlişkilerde birçok sorun, farklı sıkıntıları da dolaylı olarak temsil edebiliyor. Problemleri önemli ya da değersiz üzere nitelendirmenin yanlışsız bir yaklaşım olmadığını belirten Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, bağlantılarda hudutları korumak gerektiğini vurguluyor. Sıkıntıların tahlili için çiftlerin uygun ortam belirlemelerinin değerine değinen Çetin, bilhassa yargılayıcı cümlelerden kaçınılmasını ve denetim edilemeyen öfke varsa hususun öteki bir vakit diliminde ele alınmasını tavsiye ediyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, çiftler ortasındaki ilgi meselelerine değindi ve kıymetli tavsiyeler paylaştı.

İlişkilerde kesinlikle hudutlar belirlenmeli

Evlilikte birçok sorun başlıkları ile karşılaşıldığını belirten Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, “Çocuklarla bağlantı ve onların sorumlulukları, ekonomik sıkıntılar, sorumluluklara dair rol dağılımları üzere meseleleri önemli ya da kıymetsiz üzere nitelendirmek yanlışsız bir yaklaşım olmayacaktır. Birçok sorun, farklı sıkıntıları da dolaylı olarak temsil edebiliyor. Bu nedenle çiftlerin problemlerini ayrıntılı olarak birbirleri ile paylaşmaları ve ilerleyemedikleri durumda ise dayanak alması gerekiyor. Toplumumuzda sıkıntıların kaynağını genelleyecek olursak münasebetlerde hudut koymama sorunundan kaynaklandığını söylemek mümkün. Münasebetlerimizde sonlarımızı korumak gerekiyor.” dedi.

Yargılayıcı cümleler ilgiyi zedeliyor

Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, münasebetlerinde problemler yaşayan çiftlere tavsiyelerini şöyle paylaştı:

– Çiftler sorun çözümü için uygun ortamı belirlemeli. Ortamda başkaları varken sorunun konuşulması sorun çözücü olmayabilir.

– Duygu ve kanıların altında farklı bir mana aranmamalı ve niyet okunmamalı,

-Sorunlar  o anki vakit diliminde ele alınmalı ve geçmiş problemler daima gündeme getirilmemeli,

– Uzun uzun açıklamalar irtibatı kuvvetlendirmez, yargılamalardan kaçınılmalı. Yargılayıcı cümleler alakayı zedeler,

– En temelde his tabir edilmeli,

– Faal dinleme olmalı,

– Tartışmada haklı olmaya odaklanmaktansa çözüm üretmek hedeflenmeli ve,

– Öfkenizi denetim edemediğinizi düşündüğünüzde konu başka bir vakit diliminde ele alınmalı.

 Evlilikle ilgili kararlar çiftlerin olmalı

Aile içerisinde oluşan bir sorunda başka aile üyelerinin kararlarının değerli olmadığını tabir eden Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, “Evlilik bağlantısında karar verecek olan bireyler çiftlerdir. Evliliğe ve bağlantıya dair kararlar çiftlerin denetiminde olmalı. Toplumsal süreçlerimizden ötürü aile bağlantılarına yönelik partnerlerin ailelerinde karışmaya dair bir dilek olabiliyor fakat bunun önüne geçilmesi gerekiyor. Bu koyulan hudut, partnerlerin de ruhsal açıdan bireyleşmiş olduklarını gösterir. Ayrıyeten kendi karar ve sorumluluklarımızı yalnızca romantik münasebetlerde değil, gündelik hayatın her noktasında almamız gerekiyor” biçiminde konuştu. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk