DOLAR 17,9126 -0.06%
EURO 18,3010 -0.01%
ALTIN 1.030,86-0,25
BITCOIN 409423-4,68%
İzmir
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Çocuklarda Güneş Çarpması Nasıl Önlenir 

Çocuklarda Güneş Çarpması Nasıl Önlenir 

ABONE OL
Temmuz 28, 2022 11:12
Çocuklarda Güneş Çarpması Nasıl Önlenir 
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Çocuklarda Güneş Çarpması Nasıl Önlenir ? Güneş Çarpması Tedavisi ve Güneş Çarpması Belirtileri hakkında Dr. Şebnem Kutar bilgi verdi.

Yaz aylarında çocukları en memnun eden aktiviteler deniz ve havuzda yüzmek, parklarda gönüllerince oynamak oluyor. Lakin sıcak havalarda güneş ışınlarına uzun mühlet maruz kalmak, ‘güneş çarpması’ üzere hayli tehlikeli bir tabloya yol açabiliyor. Sıcak çarpması ya da daha yaygın bilinen ismiyle güneş çarpması; yüksek sıcaklıklara ve neme maruz kalma sonrasında bedenin ısı düzenleme sistemlerinin bozulması sonucu ortaya çıkan bitkinlik ve koma hali olarak tanımlanıyor. Beden ısı düzeneklerinin şimdi gereğince gelişmemesinin yanı sıra ciltlerinin sıcağa daha fazla hassas olmaları nedeniyle 5 yaşın altındaki çocuklarda daha sık ve daha ağır seyreden güneş çarpmasında acil müdahale büyük ehemmiyet taşıyor. Çünkü tedavide gecikildiğinde beyin, kalp ve böbrek üzere yaşamsal organlarda önemli hasarlar gelişebiliyor.

Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şebnem Kuter sıcak çarpmasını önlemek için dikkat edilmesi gereken en kıymetli kuralın ise bilhassa güneşin yeryüzüne dik açıyla geldiği öğlen saatlerinde çocukları güneş ışınlarından korumak olduğuna dikkat çekerek, “Ayrıca terleme ile kaybedilen beden sıvısını yerine koymak için çocuklarımızın bol su ve sıvı tükettiklerinden emin olmalıyız” diyor. Acıbadem Altunizade Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şebnem Kuter, çocukları güneş çarpmasından korumak için ebeveynlerin almaları gereken tedbirleri anlattı; değerli teklifler ve ikazlarda bulundu.

Bu saatlerde güneşe çıkarmayın

Güneş ışınlarının yeryüzüne dik açıyla geldiği öğlen saatleri (11.00-15.00) sıcaklığın da azamî olduğu saatlerdir. Güneş çarpmaları en çok bu saatlerde yaşanıyor. Hasebiyle çocuğunuzu öğlen saatlerinde güneşe çıkarmaktan kaçının.

İnce ve hava alan kıyafetler giydirin

Güneş ışınlarını yansıtacak olan açık renkte kıyafetleri tercih edin. Ayrıyeten terlemeye müsaade veren ince ve hava alan kumaşlardan oluşan kıyafetler giydirin. Geniş kenarlı şapkalar ile güneş gözlüğü kullanarak, güneş ışınlarına maruziyeti azaltın.

Güneşe çıkarmadan esirgeyici sürün

Hem güneş çarpmasından hem güneş ışınlarının kanserojen tesirlerinden korumak için güneşe çıkmadan 30 dakika evvel yüksek güneş müdafaa faktörlü kremi çocuğunuzun cildine uygulayın. Güneş gözetici eserler yaklaşık 3-4 saat tesirli oldukları için dışarıda vakit geçirme müddetiniz uzadığında kremi kesinlikle yineleyin.

Susamasını beklemeyin

Çocukları güneş çarpmasından muhafazanın  en kıymetli yollarından biri, bedenini susuz bırakmamak. Su, terleme yoluyla derinin nemli kalmasını sağlıyor. Böylece beden ısısının yükselmesi önlenebiliyor. Terleme ile kaybedilen beden sıvılarını yerine koymak için bol su ve sıvı tükettiğinden emin olun. Küçük çocuklar (1-3 yaş grubu) susadıklarını fark edemiyorlar. Bu nedenle çocuğunuzun susamasını beklemeden, gün içine yayarak 1-1.5 litre su içmesini sağlayın.

Öğle saatlerinde oyuna bırakmayın

Çocuklar aslında yüksek metabolizma suratına sahipler. Metabolik faaliyetlerinin daha da artmaması için bilhassa öğlen saatlerinde spor ve yüzme üzere yorucu aktivitelerden kaçının.

Sık sık duş aldırın 

Çocukların ısı istikrarlarını sağlamak için ılık duş düzgün bir sistemdir. Sık sık duş almasını sağlayın.

Arabada asla yalnız bırakmayın

Sıcak havada çocukların beden ısıları süratle yükselebiliyor. Güneş ışığı altında kalarak ısınan otomobil üzere kapalı alanlarda asla yalnız bırakmayın.

Klimadan faydalanın 

Sıcak havalarda sıcaklığı ve nemi düşürmenin en tesirli yollarından biri, klima oluyor. Bakımı yapılmış klimalardan yararlanarak ortam ısısını düşürmeye çalışın.

Güneş Çarpması Sonrası Bu belirtiler varsa, dikkat! 

 • 40 ve üzeri ateş
 • Kızarık cilt
 • Hızlı nefes alıp verme
 • Kalp suratında artış
 • Konuşma bozukluğu
 • Huzursuzluk, ajitasyon
 • Yürüme ve istikrar bozukluğu
 • Bulantı, kusma
 • Uyuma isteği
 • Ağız ve dudaklarda kuruluk
 • Koyu renkli idrar

Çocuğunuzda sıcak teması sonrasında bu belirtilerden biri yahut birkaçı geliştiyse çabucak harekete geçmelisiniz. “Çocuğunuzu güneşten uzaklaştırmak, serin, gölge bir yere götürmek birinci müdahale olmalıdır.” ihtarında bulunan Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şebnem Kuter, yapılması gerekenleri “Varsa fazla giysilerini çıkartın. Şuuru açık ise su içirmeyi deneyebilirsiniz, lakin şuuru kapalı ise boğulma riskine karşı su vermekten kaçının. Soğuk suyla ıslatılmış havlularla çevresel soğutma yapmak, uygulayabileceğiniz bir öteki metotlardan. Sonrasında ise kesinlikle bir sağlık kuruluşuna başvurun” olarak özetliyor. (BSHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk