DOLAR 17,8670 -0.2%
EURO 18,4662 0.9%
ALTIN 1.032,60-0,08
BITCOIN 4277653,71%
İzmir
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

COVID-19 işitme kaybına yol açabilir

COVID-19 işitme kaybına yol açabilir

ABONE OL
Aralık 15, 2021 19:47
COVID-19 işitme kaybına yol açabilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Araştırmalara göre COVID enfeksiyonunun varyantlarının ortaya çıkması ile birlikte farklı rahatsızlıkları da beraberinde getiriyor. İşitme kaybı da bu rahatsızlıkların başında geliyor.

Vaka analizlerinin incelendiğini ve COVID-19 sonrası ani görülen işitme kayıplarının rapor edildiğini belirten Demant İşitme Sağlığı Grup Şirketleri Eğitim Müdürü, Odyolog Bahtiyar Çelikgün, “Yapılan güncel bir araştırmada, COVIDsonrası işitme ve denge sorunları başlayan 10 hastanın katıldığı bilgisi yer alıyor. Hastaların 9’u aynı zamanda çınlama şikâyeti olduğunu da belirtmiş. 10 hastanın 7’sinde tek taraflı işitme kaybı görülürken, 3’ünde her iki kulakta da işitme kaybı gözlenmiş. Hastaların yalnızca 2’si COVID sonrası normal işitmeye kavuşabilmiş. Yine katılımcıların 6’sı, aynı zamanda baş dönmesi veya dengesizlik şikayetlerinde de bulunmuş” açıklamasında bulundu.

Giderek dikkat çeken bir konu haline gelen koronavirüs ve işitme-denge bozuklukları arasındaki ilişkiye dair araştırmanın 2021 yılında Jeong ve arkadaşları tarafından yapıldığını hatırlatan Demant İşitme Sağlığı Grup Şirketleri Eğitim Müdürü, Odyolog Bahtiyar Çelikgün, “Bu araştırmada, Covidvirüsü ile işitme ve denge fonksiyonlarına etkisi, kapsamlı bir şekilde ele alınmış” dedi.

Bu haber hoşunuza gidebilir.

COVID-19 işitme kaybına yol açabilir

COVID sonrası çınlama, baş dönmesi ve işitme güçlüğü yaşayanlar doktora başvurmalı

Günümüzde Sitomegalovirüs, Herpes simpleks gibi virüslerin işitme-denge bozuklukları ile ilgili olduğunun da bilindiğini söyleyen Doktor Odyolog Bahtiyar Çelikgün, “Ancak Covid ile ilgili olarak geniş kapsamlı bir bilgi henüz elimizde bulunmuyor. Bu nedenle Covid-19 geçiren bireylerin kaçında işitme kaybı olduğunu henüz söyleyemeyiz. Bununla beraber, literatürde çok sayıda araştırma, Covid-19 ve işitme-denge sorunları üzerinde duruyor. Bu nedenle, Covid-19’a yakalanan ve ardından, çınlama, baş dönmesi ve işitme güçlüğü gibi semptomları bulunan bireylerin kulak burun boğaz hekimine başvurmaları, işitme kaybının erkenden tedavi edilebilmesi adına oldukça önemli” diye konuştu. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bizi instagram’dan takip edebilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk