DOLAR 17,8763 -0.13%
EURO 18,3217 0.06%
ALTIN 1.029,54-0,37
BITCOIN 409321-4,66%
İzmir
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Dijital Dünya Oyunun Kurallarını Değiştiriyor

ABONE OL
Temmuz 29, 2022 13:12
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Dijital dünya oyunun kurallarını değiştiriyor  Yaz tatili hem dinlenme hem de çokça oyun oynama manasına geliyor. Oyunun sokaktan ekrana inmesi ile birlikte her yaş kümesinin dikkat etmesi gereken yeni kurallar da ortaya çıktı. Siber güvenlik şirketi ESET gençlerin, çocukların ve online oyun tutkunlarının inançlı bir oyun alanında bulunabilmeleri için dikkat etmeleri gereken ipuçlarını paylaştı.

Oyun tutkunlarının yalnızca takma isimleri ile tanıdıkları yabancı beşerlerle işbirliği yapmaları ya da oyun oynamaları, beraberinde riskler getiriyor. Siber hatalılar oyuncuların hesaplarını, kredi kartı bilgilerini ele geçirmek istiyorlar. ESET uzmanları itimat içinde online oyun oynayabilmek için dikkat edilmesi gerekenleri yedi unsurda  özetledi;

Oyunlarınızı satın alın

En yeni oyunları fiyatsız indirmek cazip olabilir ancak bu kıymetli bir risk taşır. Daha evvel de birçok kere görüldüğü üzere, tanınan oyunların “ücretsiz versiyonlarına” ilişkin direkt ilişkiler ya da torrent belgeleri, çoklukla berbat gayeli aktörler tarafından taammüden yayılan virüslü evraklara yönlendirme yapar.

Hileden uzak durun

Hileler oyunu kolaylaştırabilir lakin tıpkı vakitte, herkesin tecrübesini berbat eder ve oyuncuyu çeşitli tehditlere maruz bırakabilir.

Şüpheli tekliflerden uzak durun

Bir şey gerçek olamayacak kadar düzgünse büyük olasılıkla güzel değildir. Bu dijital dünyanın temel kuralları içerisinde yer alır.  Birçok oyuncu parasız oyun ya da özel eser vaatleri içeren uydurma bir sevecenlikle tuzaklara çekilmiş ve sonrasında da bedelini ödemek zorunda kalmıştır.

Güncelleyin ve yama kullanın

İster akıllı telefonda, ister tablette, ister güçlü bir bilgisayarda oynuyor olsunlar, oyun tutkunları aygıtlarını sürekli yeni tutmalıdır. Bu güncelleme gereksinimi işletim sistemi, oyun istemcisi (Steam ya da Origin gibi), oyunların kendileri ve tarayıcılar üzere başka programlar için de geçerlidir.

Bir güvenlik tahlili kullanın

Oyun aygıtları, hep berbat gayeli atakları algılayıp engelleyebilen, tehlikeli temasları saptayabilen ve zorla içeri girmeye çalışan berbat maksatlı yazılımları inançlı bir biçimde kaldırabilen muteber bir güvenlik tahlili ile düzgün biçimde korunmalıdır. Günümüz tahlillerinin birçoğunda rahatsızlıkları önleyen oyun modu bulunduğundan, oyun esnasında gecikme ya da kesinti yaşama konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Güçlü şifreler ve 2FA kullanın

Tahmini parolalar girmek saldırganların çok güzel oldukları bir mevzudur. Bu nedenle, parolaları uzun ve güçlü tutmak çok büyük bir fark yaratabilir. Muteber parola yöneticileri, tüm saklı kodlarını tek bir yerde oluşturup itimat içinde saklayabildikleri için oyun tutkunlarının kendilerini daha düzgün müdafaalarına da yardımcı olabilir. Oyuncular iki faktörlü kimlik doğrulamasını da etkinleştirmelidir, zira saldırganlar gerçek parolayı iddia etseler bile bu süreç atak teşebbüslerini engelleyecektir. 

Yaşa uygun oyunlar seçin 

Çocuğunuz için emniyetli bir oyun ortamı seçerken ebeveyn olarak sizin denetleyici olmanız gerekir. Uzman forumlarında ya da tekliflerde, yaş uygunluğu ile ilgili tekliflere göz atabilirsiniz. (BSHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk