DOLAR 17,9560 -0.03%
EURO 18,3147 -0.02%
ALTIN 1.029,22-0,18
BITCOIN 4263272,30%
İzmir
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Diş Sağlığına Dikkat

Diş Sağlığına Dikkat

ABONE OL
Temmuz 17, 2022 10:36
Diş Sağlığına Dikkat
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Diş Sıhhatine Dikkat. Uzun bir bayram tatili boyunca sevdiklerimizle birlikte yedik, içtik. Artık ağız ve diş sıhhatine ehemmiyet gösterme zamanı

Kurban bayramı hayatın keşmekeşinden sıyrılıp sevdiklerimizle bir ortaya gelebildiğimiz, iş geriliminden uzaklaşıp tatil imkanı bulabildiğimiz ve hepimiz için lezzetli sofralarla bütünleştiğimiz vakitler oldu. Uzun yemek sohbetleri boyunca yenen yemekler kadar,   tatlılar ve olağan ki kırmızı et tüketimi ağız ve diş sıhhatimizi da ister istemez etkiledi. Dt. Alper Tunga Bahat bayram sonrası ağız ve diş sıhhatine kıymet gösterilmesini söylerken şahsî bakımların yanı sıra, tabip denetiminde yapılması gereken küçük uygulamaların da dikkate alınmasını belirtti. İşte alınması gereken o önlemler

Diş Sıhhatini Korumak İçin Tatlı ve Asitli içeceklerden Uzak Durun

Kurban bayramı et tüketiminin arttığı bunun yanı sıra şeker tatlı ve asitli içeceklerin sık tüketildiği bir periyottur. Bilhassa bayramın birinci ve ikinci günü et dinlenmediği için daha sert olduğundan yerken dişlerimizi daha çok yormuş olabilir. Dişlerinde çürük sebebiyle boşlukları olanlar, uyumsuz protezleri yahut dolguları sebebiyle diş ortalarında boşlukları olanlar, dişeti çekilmesi sebebiyle dişleri etrafında doğal boşlukları oluşmuş olan şahıslarda sert kurban etinin tüketilmesi diş eti sorunlarına davetiye çıkarabilir. Bayram sonrası bu durumu düzenlemek ismine diş bakımına itina göstermek için diş doktorlarından yardım alabilirsiniz.

Ağız ve Diş Sağlığı

Diş Sıhhati ve Diş İpi Kullanımı

Hali hazırda dişeti sorunları yaşayan bireylerin bayram beslenme hali kimi rahatsızlıkların alevlenmesine sebep olmuş olabilir. Bu da oluşan enfeksiyon ve diş ortalarında kalan besin artıkları ile kesif bir ağız kokusunu beraberinde getirmiştir. Bütün bunların temizlenmesi ve olağan halini alması için,  dişlerin sistemli fırçalanması ve diş ipi ile diş ortalarındaki kalıntıların temizlenmesi gerekir. Mümkün diş eti iltihaplanmalarının önüne geçmek için yapılan bu uygulama son derece değerlidir. Diş ipi kullanmakta zorlananlara alternatif olarak ağız duşu tavsiye edilebilir. En kolay haliyle su tabancası üzere çalışan ağız duşları tazyikli suyun diş ve protez ortalarına girerek yemek artıklarını çıkarmasını sağlar.

Diş Tamiri

ikramların bol olduğu tatlı, şeker, çay, kahve tüketiminin arttığı vakitler olan bayram boyunca, yüksek şeker içeren besinler tüketildiğinde bedenin çürüğe karşı en güçlü silahı olan tükürüğün akış suratı artar. Çürüğe sebep olan asit oluşumunu nötralize etmek tükürüğün salgısının artarak ağız içinde kalan yemek artıklarını dişten yıkayarak temizlemesi için 40 dakikaya muhtaçlığı vardır. Bayram boyunca her gün tahminen de, dört beş kere tekrarlanan ikramlar sonrası, tükürüğe asidi uzaklaştırıp dişleri tamir etmesi için gereken vakti tanımamaktadır. Bilhassa   çocuklarımıza şeker ve asitli içecekleri kısıtlamalı mümkünse ikramlar sonrası en azından su ile çalkalayıp artıkların uzaklaşmasına yardımcı olmalıyız.

Diş Sıhhati ve Ortodontik Tedavi

Ortodontik tedavi görenler, diş eksiklikleri sebebiyle sağlıklı çiğneme yapamayanlar, diabet, tansiyon üzere kronik hastalıklar sebebiyle nizamlı ilaç kullananlar ağız sıhhati tarafından risk altındadırlar. Bayram devrinde artan riskler sebebiyle sonrasında ağız bakımını arttırmaları gerekmektedir. Ortodontik tedavilerde kullanılan teller beslenme sonrası yemek artıklarının tutunup kaldığı alanlar oluşturmaktadır. Bu sebeple her öğün sonrası diş fırçası ve orta yüz fırçalarıyla dişlerin etrafı ve teller güzelce temizlenmeli. Kronik hastalıklar için kullanılan ilaçlar ekseriyetle tükürük akış suratını azaltmaktadır. Bu yüzden bu cins ilaç kullanan bireyler bilhassa şeker hastalarının beslenme sonrası su ile çalkalayarak ağız içinde kalan besin artıklarının temizlenmesine yardımcı olmaları gerekmektedir. Diş eksikliklerine bağlı çiğneme sorunları yaşayan şahıslar çene eklemi hastalıklarına yatkın hale gelirler. Tıpkı vakitte düzgün çiğneme yapamamak mide bağırsak sorunlarına de sebep olmaktadır. Bu sebeple su ile çalkalama ve gargara yapmanın ehemmiyetini unutmayalım. Ağız sıhhatinin olmazsa olmazı 2×2 kuralını unutmayalım. Günde iki kez iki dakika boyunca diş fırçalayalım. Gece yatmadan kesinlikle diş ipi ile diş ortalarını temizleyelim. Mümkünse ağız gargaraları ile ağzı çalkalayalım. Bayram sonrasında ağız ve diş bakımımıza ihtimam göstererek keyifli bir yaz tatili için kendimizi hazırlayalım. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk