DOLAR 13,4573-0.14%
EURO 15,2794-0.17%
ALTIN 793,710,03
BITCOIN 474165-0,93%
İzmir

KAPALI

13:20

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Doktor Lina Bebek’in Kafatasındaki Deformiteyi Gözlerinden Anladı

Doktor Lina Bebek’in Kafatasındaki Deformiteyi Gözlerinden Anladı

ABONE OL
Ekim 2, 2021 09:39
Doktor Lina Bebek’in Kafatasındaki Deformiteyi Gözlerinden Anladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

İzmirli Lina Bebek’in kafatasındaki deformite gözlerinden birindeki asimetrenin fark edilmesi sonucu anlaşıldı. 

Kafatasındaki sütür erken kapanmış 

Yapılan kontrol ve tetkiklerde minik bebeğin kafatasında bulunan ve beynin gelişimi için normalde 1 yaşına kadar açık kalması gereken sütür adı verilen kemiklerden birinin erken kapandığı, kafatasındaki deformasyonun ve gözlerindeki asimetrinin bu nedenle olduğu ortaya çıktı. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Evren Sandal, kafatasının yapısında aşırı deforme meydana gelmeden, çok erken saptanan bu tür vakalarda, endoskopik olarak gerçekleştirilen basit bir ameliyatla bebeğin kafatasındaki asimetriyi düzeltmenin mümkün olduğunu dile getirdi. 

6 ay ve sonrası kritik 

Lina bebeğin durumuna bakılacak olursa, erken tanı ve ameliyat olmasaydı, göz küresinin çukur kalabileceğini ve bir deformasyon meydana geleceğini söyleyen Op. Dr. Evren Sandal, “Erken müdahale çok önemli. 6 aydan sonra deformasyon iyice geliştiği için şu an yaptığımız ameliyatı yapma şansımız olmayacaktı. 6 aydan sonra kafatasının şekillenmesi için göz küresinin yerleştiği kemiği öne doğru taşıma ameliyatı gerçekleştirecektik. Bu çok daha büyük ve riskli bir ameliyat. Lina 1 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu oldu. Bundan sonra normal ve sağlıklı bir birey olarak yaşantısına devam edecek” diye konuştu. 

“Babaanne yöntemlerini denemeyin” 

Lina’nın babası Hakan Işık da, kızının kafasında ve gözündeki problemi fark ettiklerini ancak ne olduğunu da tam olarak anlayamadıklarını, çevrelerindeki insanların çocuğun kafasına tülbent bağlama önerisinde bile bulunduğunu ifade ederek, “Her anne ve babanın bu konuda uyanık olması gerekiyor. Asla böyle yollara başvurmadan hemen doktora geldik. Kızımız sağlığına kavuştuğu için çok mutluyuz” dedi. 

Op. Dr. Evren Sandal da, anne ve babaların, kocakarı, komşu ya da babaanne önerilerine kulak asmayarak, bebeklerinin başının tepesinde, alnında keskin bir çıkıntı ya da gözler arasında bir asimetri görmeleri durumunda hemen bir beyin cerrahına başvurmaları gerektiğini belirtti. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk