Daha fazla hava durumu tahmini: İstanbul hava durumu

“EgeArt: Cumhuriyetin 100. Yılında Sanat Şöleni”

“EgeArt: Cumhuriyetin 100. Yılında Sanat Şöleni”

Ege Üniversitesi, Cumhuriyetin 100. yılına özel olarak düzenlediği “EgeArt Sanat Günleri” etkinliği ile sanatseverleri ağırlıyor. Bu etkinlik, “Vefa” temasıyla gerçekleştiriliyor ve Ege Üniversitesi’nin köklerinden gelen güçle düzenleniyor. Açılış törenine Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, üniversite yönetimi, senato üyeleri, akademisyenler ve İzmirli sanatseverler katıldı.

Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, törende yaptığı konuşmada, Ege Üniversitesi’nin sadece akademik alanda değil, kültürel, sanatsal ve sportif alanlarda da başarıyı hedeflediğini vurgulayarak, Cumhuriyetin 100. yılını “Vefa” temasıyla kutladıklarını belirtti. Budak, ayrıca etkinlik kapsamında 108 ülkeden bin 200’den fazla sanatçının eserlerini sergileyeceklerini ifade etti.

EgeArt Sanat Günleri boyunca resim, fotoğraf, heykel, seramik, yapay zeka, cam işçiliği gibi birçok sanat dalından eserler sergilenecek, çalıştaylar düzenlenecek, yarışmalar yapılacak ve film gösterimleri gerçekleştirilecek. Bu etkinliğin, sanatın ve vefanın birleştirici gücüyle kültürlerarası etkileşimi artıracağına inanılıyor.

Etkinlik kapsamında çeşitli kişilere plaketler verildi. İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper’e EgeArt Onur Ödülü takdim edildi. Ayrıca, çeşitli alanlarda katkılarından ötürü birçok kişiye plaket verildi.

Törende ayrıca, UNESCO kriterlerine göre “Yaşayan İnsan Hazinesi” olarak ilan edilen Ebru Sanatçısı Hikmet Barutçugil, ebru performansı sergileyerek sanatseverleri etkiledi. Rektör Prof. Dr. Necdet Budak da sahnede Barutçugil’e eşlik ederek ebru sanatı icra etti.

Katılımcılar, törenin ardından açılan sergileri gezerek eserleri incelediler. Bu etkinlik, sanatseverlere çeşitli sanat dallarından eserlerle unutulmaz bir deneyim sunuyor.(izmirhaberleri.net)


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: