DOLAR 17,9597 -0.02%
EURO 18,3159 -0.02%
ALTIN 1.031,070,00
BITCOIN 4276262,58%
İzmir
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Gülmenin Faydaları

Gülmenin Faydaları

ABONE OL
Temmuz 21, 2022 23:00
Gülmenin Faydaları
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Gülmenin Yararları Gülmenin ve kahkaha atmanın, yüksek ölçüde endorfin salgılanmasını beraberinde getirdiğini söz eden Psikiyatrist Prof. Dr. Gökben Süratli Sayar, güldüğümüzde üretilen endorfinin bizi düzgün hissettirdiğini ve olumlu ruh haline yardımcı olduğunu belirtti.

Dünya Beyin Günü

“Mizah ve gülmenin hayattan alınan doyumu artırıyor” diyen Sayar’a nazaran,  “İnsanlar bir küme içinde birlikte güldüklerinde ve bu kimyasallar salındığında, rahatlık, beraberlik ve güvenlik hissini teşvik ediyor. Kümenin bir üyesi gülerse, başkalarında endorfin salınımını tetikleyerek zincirleme tepkiye yol açıyor. Endorfinlerin salınması, kişinin öznel mutluluğunun artmasına ve gerilim seviyesinin düşmesine neden oluyor.”  Rahatlatan mizahı, düdüklü tencerenin emniyet supapına benzeten Sayar, mizahın kıymetli ve sağlıklı bir baş etme biçimi olduğunu da vurguladı. Dünya Nöroloji Federasyonu tarafından “Dünya Beyin Günü” olarak kabul edilen 22 Temmuz’da, beyin sıhhatinin kıymetine dikkat çekilmesi amaçlanıyor Sayar, ruhsal güzel oluş ve mizahın beyin sıhhatine tesirlerine ait değerlendirmede bulundu.

Psikolojik sağlamlıkla ilgili birçok özellik bulunuyor

Psikolojik sağlamlığı “zorlu hayat şartlarının tesirine karşın ruhsal yeterlilik halini müdafaa ve bu hale geri dönebilme kabiliyeti” olarak tanımlayan Prof. Dr. Gökben Süratli Sayar, “Psikolojik sağlamlık, bireyin olumsuz ve berbat şartlarla nasıl üstesinden geldiği ve travmayı nasıl atlattığı ile ilgidir. Ruhsal sağlamlıkla bağlantılı birçok özellik tanımlanmıştır. Özgüven, özsaygı, zeka düzeyinin olağanın üstünde olması, toplumsal hünerler, yumuşak başlılık, sağlıklı biyolojik yapıya sahip olma, yetenekli kabul edilme, otokontrol mahareti, akademik muvaffakiyet, optimistlik üzere etmenlerin yanı sıra, mizah hüneri ve gülebilmek de ruhsal sağlamlıkla alakalıdır.” dedi.

Rahatlatan mizah, “emniyet supabı” gibidir

Gülme ve mizahı birbirinden ayırmak gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Gökben Süratli Sayar, rahatlatan mizahın emniyet supabı fonksiyonunu gördüğünü belirterek  “Gülmek âlâ iken; mizah, bazen karşıdakini küçük düşürmeye yönelik bir araç olarak da kullanılabilmektedir. Direkt düşmanlık yahut etkin agresyon göstermek yerine birey karşıdaki şahsa olan düşmanlık ve negatif hislerini mizah yoluyla iletebilmektedir. Bu tahminen bireyde rahatlama yaratsa da etrafında tansiyon yaratabilmektedir. Ama rahatlatan mizah, tıpkı bir düdüklü tencerenin emniyet supabı üzeredir. Tansiyon ve hudut patlaması yaşayacak olan hudut sisteminde, sistemin rahatlamasını sağlar.” diye konuştu.

Mizah kıymetli ve sağlıklı bir baş etme biçimidir

“Gülerek rahatlamak, kişinin daha evvelki tecrübelerden biriktirdiği sinirsel gücünü boşaltmasına ve ortaya çıkarmasına yardım eder” diyen Prof. Dr. Gökben Süratli Sayar, “Mizah ve mizah sonucu oluşan espriler, bastırılmış hislerin sözüne müsaade verir. Bu kıymetli ve sağlıklı bir baş etme biçimidir. Mizah içinde olmak istemediğimiz ve hoşlanmadığımız durumlar için bir kendini muhafaza düzeneğidir.” dedi.

Mizah ve gülme, ömürden alınan doyumu artırıyor

Prof. Dr. Gökben Süratli Sayar, bilimsel araştırmaların mizah ve gülmenin kan basıncı, kalp atışı, teneffüs, üzere sistemleri düzenlediğini, acı hissini azalttığını gösterdiğini vurgulayarak “Bunun yanı sıra başka beşerlerle bağ kurma, akıl ve duygusal sağlık içinde mizahın yüksek değeri vardır. Hayattan alınan doyumu artırır, daha güzel münasebetler kurabilmemizi sağlar.” dedi.

Gülmek neden düzgün hissettiriyor?

Gülmek ve kahkaha atmanın, yüksek ölçüde endorfin salgılanmasına neden olduğunu söz eden Prof. Dr. Gökben Süratli Sayar, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Endorfinler,  beyin ve hudut sistemi içinde salgılanan ve beden üzerinde ruhsal tesirleri olan bir küme hormondur. Güldüğünüzde bedeniniz doğal olarak endorfin üretir bu doğal kimyasallar bizi uygun hissettirir ve olumlu bir ruh haline yardımcı olur. Beşerler bir küme içinde birlikte güldüklerinde ve bu kimyasallar salındığında, rahatlık, beraberlik ve güvenlik hissini teşvik eder. Kümenin bir üyesi gülerse, başkalarında endorfin salınımını tetikleyerek zincirleme tepkiye yol açabilir. Endorfinlerin salınması, kişinin öznel mutluluğunun artmasına ve gerilim seviyesinin düşmesine neden olur. Gülme ile kaslar gevşer, bedende gerginlik azalır, zihin telaşlı fikirlerden uzaklaşır.”  (BSHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk