DOLAR 17,9554 -0.03%
EURO 18,3195 0%
ALTIN 1.031,480,03
BITCOIN 4280332,33%
İzmir
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

04:17

İMSAK'A KALAN SÜRE

Güneşin Zararları ve Korunma Yolları

Güneşin Zararları ve Korunma Yolları

ABONE OL
Temmuz 14, 2022 11:48
Güneşin Zararları ve Korunma Yolları
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Güneşin tesirlerinden korunmak için mutlaka güneş gözlüğü ve şapka kullanılmalı.

Güneşin Zararları

Güneşin D vitamini sentezi bedenin biyolojik ritmi ve bağışıklık sistemi üzerinde olumlu bir tesire sahip iken ultraviyole ışınları ise göz ve göz sıhhatini olumsuz etkiliyor. Bilhassa yaz devrinde güneş ışınlarının daha tesirli olduğunu ve beğenilen hasara yol açabildiğini belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Burcu Usta Uslu, “Bu ziyanlı ışınlardan düzgün korunmaz ve uzun müddet maruz kalırsak gözdeki dokularda kimi hasarlar görülebilir. Güneşin bu ziyanlı tesirlerinden korunmak için tedbir alınmalı. Hava kapalı da olsa güneş gözlüğü takılmalı” diye konuştu.

Ultraviyole Işınlarının Zararları

Ultraviyole ışınlarının göz ve göz etrafındaki olumsuz tesirleri, en az deri üzerinde tesirleri kadar önemli olabiliyor. Güneşe uzun mühlet maruz kalmak gözdeki farklı sistem ve dokulara ziyan verdiğini hatırlatan Anadolu Sıhhat Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Burcu Usta Uslu, “Güneşe uzun mühlet maruz kalmak gözün ön yüzeyinde konjonktiva ve kornea katmanında yanıklara, gözün beyaz kısmında kabarık sarı beyaz görünümlü kabarcıklara, beğenilen et büyümesine, katarakt oluşumunun hızlanmasına, yaşa bağlı sarı nokta hastalığına, göz kapağı ve etrafında kanser üzere sıhhat meselelerine yol açabilir” dedi.

Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Yapılmalı

Op. Dr. Burcu Usta Uslu, güneşin ziyanlı tesirlerinden korunmak ve gerçek güneş gözlüğü seçimi için ipuçları verdi.

  • Gözlerimizi güneş ışınlarının ziyanlı tesirlerinden müdafaada kuşkusuz en tesirli iki yol şapka takmak ve kaliteli bir güneş gözlüğü kullanmaktır. Uygun bir güneş gözlüğü görünen ışığı gözü rahatsız etmeyecek bir düzeye indirirken ziyanlı ultraviyole ışınları da süzebilmelidir.
  • Ultraviyole gözetici özelliği olması için bir gözlüğün kesinlikle değerli olması gerekmediği üzere gözlük camlarının renginin yoğunluğu ile ultraviyole ışınları süzme yeteneği ortasında da hiçbir bağlantı yoktur. Numaralı saydam gözlük camlarının birçok ultraviyole ışınları süzme özelliğine de sahiptir.
  • Gözlük satın alırken en değerli nokta üretici firmanın eser için belirttiği ultraviyole ışınlara karşı koruyuculuk kıymetleridir. Güzel kalitede güneş gözlüklerinin birçok ultraviyole ışınların yüzde 95‘inden fazlasını süzerken bu oran yüzde 99 ve daha yüksek de olabilir.
  • Gökyüzünden direkt gözümüze ulaşan ultraviyole ışınlar kadar etrafımızdan de büyük ölçüde ışın yansır. Bu nedenle yanları kapalı ve yüzü saran formlu güneş gözlükleri yandan göze ulaşan ışınları da engellediklerinden daha sağlıklıdır.
  • Polarize camlı güneş gözlükleri ise ultraviyole ışınları süzmenin yanı sıra otomobil ön kaputu ve yol yüzeyi üzere düz yüzeylerde oluşan ışık parlamalarını süzerek daha kaliteli bir görüş sağlama özelliğine sahiptir. Lakin polarize camlarla LCD ekranlara belirli bir açıdan bakıldığında ekran imgesinin kaybolabileceği, araçlarında bu tıp göstergeleri olan şoförler tarafından akılda tutulmalıdır.
  • Kontakt lenslerin çoğunluğu da ultraviyoleyi süzme yeteneğine sahiptir lakin lensler yalnızca kapladıkları kornea katmanı ve gözün iç yapılarını korurken, konjonktiva ve göz kapaklarının ışınlardan etkilenmesine mahzur olamazlar. Bu nedenle kontakt lens kullanıcılarının ayrıyeten güneş gözlüğü de takması gereklidir. (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk