DOLAR 17,9568 0.01%
EURO 18,3210 0.15%
ALTIN 1.018,900,20
BITCOIN 421149-2,34%
İzmir
37°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Güneşten Neden Korunmalıyız ?

Güneşten Neden Korunmalıyız ?

ABONE OL
Temmuz 28, 2022 08:24
Güneşten Neden Korunmalıyız ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Güneşten neden korunmalıyız? Dermatoloji Uzmanı Dr. Burak Sezen, güneşten korunma yollarını anlattı. Dr. Sezen bulutlu havalarda da UV ışınlarının yüzde 80 oranında dünyaya ulaştığı ikazında bulundu.

Deri kanserlerinin önlenebilen risk faktörlerinin başında korunmasız güneş maruziyetinin geldiğini belirten Özel Cet Sağlık Hastanesi’nde misyonlu Dermatoloji Uzmanı Dr. Burak Sezen, “Özellikle çocukluk ve ergenlik devrindeki güneş yanıkları, ileride gelişebilecek deri kanserleri açısından çok risklidir” dedi. 

Ultraviyoleden gölgede ve bulutlu havalarda etkilenir miyiz?

“Yalnızca açık ve güneşli havalarda değil, bulutlu ve kapalı günlerde de ultraviyole(UV) ışınlarının %80’i dünya yüzeyine ulaşır” diyen Dr. Sezen, “Plajda şemsiye altında otururken bile kumdan %25 oranında yansıyan ışınlar  kolaylıkla güneş yanığına neden olabilir;aynı formda kar örtüsü de %50-95 oranında UV yansımalarına yol açabileceğinden dikkatli olmak gerekmektedir.Açık derili bireylerde güneş yanığı mümkünlüğü daha fazladır” diye konuştu. 

Güneşten nasıl korunuruz? 

Giyinmenin hala en tesirli ve en ucuz  güneşten korunma yolu olduğunun altını çizen Dr. Sezen, “Sıkı  dokumalılar, beyazlatılmamış pamuklular, ipekliler, likra üzere sentetik giysiler, koyu renkliler  UV’yi daha az geçirirler. Solmuş yahut ıslanmış giysilerin kollayıcı özelliği daha düşüktür.  Güneşten korunmada dikkat edeceğimiz en kıymetli basamak bilhassa güneş ışınlarının en dik olduğu saatler  olan 10:00-14:00 ortasında güneşten kaçınmaktır. Dışarıda olduğumuz saatlerde de ebediyen gölgede durmak tercih edilmelidir. UV’nin ziyanlı tesirlerini azaltan antioksidanlar kullanılmalı. (Vitamin A, vitamin C, vitamin E, beta karoten, koenzim Q10, nikotinamid, yeşil çay, üzüm çekirdeği ekstresi, lipoik asit, melatonin, ginkgo biloba , limon ve lavanta yağı,vb..)  Güneşten korunma hakkında bilgi sahibi olmak ve cildimize uygun güneşten koruyucuları kullanma alışkanlığı kazanmak önemlidir” dedi. 

Güneşten Hami nedir? Güneşten Koruyucular Nasıl Seçilir?

Dr. Sezen şu bilgileri verdi. 

“Güneşten koruyucular, güneşe karşı değerli bariyerlerimizdir. Güneş muhafaza faktörü (=SPF) 2-12 olan eserler minimal,  SPF 12-30 olan eserler orta derecede, SPF 30’un üstündeki eserler yüksek muhafaza sağlar. Ortalama güneş alan bölgelerde kış aylarında SPF 15 kullanımı kâfi olsa da, yaz aylarında bu kıymet yetersiz kalır. SPF 15’ in altında muhafaza kullanılmamalı, yaz ayları için en az 30 muhafaza faktörlü kremler kullanılmalıdır. Ama bu kıymet yalnızca UVB korunması bedelini göstermektedir.Bu nedenle güneşten kollayıcı seçerken hem UVA hem de UVB’ye karşı müdafaa sağlayan geniş spektrumlu eserler seçilmelidir.

Güneşten koruyucular nasıl kullanılmalıdır? 

Güneşten koruyucular, dışarı çıkmadan 30 dakika önce  UV’ye maruz kalan tüm alanlara kâfi kalınlıkta, katman oluşturacak halde ovalamadan uygulanması gerekir. Denizde, suda uzun mühlet kalınacağı periyotlarda suya sağlam formüller tercih edilmelidir. Güneşten koruyucular daima güneşte kalınıcaksa 2-4 saatte bir ;buna ek yüzme, çok aktivite ve kurulanma sonrası  tekrar uygulanmalıdır.  Ülkü olarak kremler 2 mg/cm2 sürülmelidir. Bu ölçü yalnızca yüz dikkate alındığında kabaca 1/3 çay kaşığı kadardır. 

Güneşten koruyucular D vitamini sentezini tesirler mi?

Güneşten hami kullanımının D vitamini sentezine mahzur olacağı kanısı hastaların aklındaki en büyük yanlıştır.Sadece yüz ve el sırtlarının güneşe günde 10-20 dakikalık maruziyeti, sistemli güneş gözetici kullanılsa dahi en yüksek vitamin D üretimini sağlar.  Buna ek olarak bronzlaşma, D vitamini üretimini azaltır. Artan yaşla birlikte deriden D vitamini sentezi ileri derecede azalır. Bu nedenle D vitamini eksik olduğu takdirde, sentezi için kansere yol açabildiği kesin olarak bilinen güneş ışınları yerine, dışarıdan D vitamini takviyesi alınması daha uygundur.

Çocukluk yıllarında güneş nasıl tesirler?

Çocukluk çağında, bir ya da daha fazla su kabarcıklı güneş yanığı, kişinin melanom yani deri kanseri geliştirme mümkünlüğünü iki kattan fazla arttırır. Bireyler tüm hayatları boyunca alacakları toplam UV’nin %50’sine hayatlarının birinci 20 yılında maruz kalmaktadır. Bu nedenle bilhassa çocukların güneşten korunması, ileri yaşlarda gelişebilecek deri kanserlerinin önlenmesi açısından çok kıymetlidir.  Son olarak şunu söyleyebiliriz; Amerikan Dermatoloji Akademisi ve Deri Kanseri Vakfının   ‘’Hiç bir halde sağlıklı bronzluk yoktur’’ ihtarını her vakit akılda tutmak gerekir. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk