DOLAR 17,9546 0.01%
EURO 18,3225 0.16%
ALTIN 1.018,100,13
BITCOIN 419426-2,41%
İzmir
37°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hepatit B’den Korunma Yolları

Hepatit B’den Korunma Yolları

ABONE OL
Temmuz 28, 2022 12:12
Hepatit B’den Korunma Yolları
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Hepatit B’den Korunma Yolları Dünya Hepatit Günü’nde Hepatit B’den korunma yollarına dikkat çekildi

Dr. Murat Yaycı, Dünya Hepatit Günü’nde virüsün en yaygın ve tehlikeli biçimi olan Hepatit B’ye dikkat çekti. Yaycı, her yıl yaklaşık 820.000 kişinin vefatına sebep olan Hepatit B virüsünden, alınacak birtakım tedbirler ve sağlam aşılar ile korunmanın mümkün olduğunu vurguladı.

Tüm dünyada Hepatit B virüsü bulaşmış ve kronik olarak bu virüsü taşıyan 296 milyon kişi bulunuyor 

Tüm dünyada Hepatit B virüsü bulaşmış ve kronik olarak bu virüsü taşıyan 296 milyon kişi bulunuyor. Yaklaşık her 30 saniyede 1 kişi olmak üzere, her yıl 820.000 kişi kronik hepatit B’ye bağlı gelişen hastalıklar nedeniyle ölüyor. 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü’nde uzmanlar Hepatit B’ye dikkat çekiyor. Atabay İlaç Medikal Yöneticisi Uzman Dr. Murat Yaycı, Hepatit virüsleri ortasındaki en yaygın ve tehlikeli virüs olan Hepatit B’nin önemli karaciğer hastalığına da yol açtığını söyledi. Hepatit B’nin, karaciğer hücrelerine saldırarak siroz, karaciğer yetmezliği yahut karaciğer kanserine neden olabildiğini lisana getiren Murat Yaycı, 28 Temmuz Dünya Hepatit Gününde hepatit B ile ilgili birtakım gerçeklerin altını çizdi.

Hepatit B Virüsü

Murat Yaycı, sağlıklı şahısların büyük bir kısmının Hepatit B virüsü ile infekte olduğunda, virüsle savaşarak kanından virüsü temizlediğine ve bunun yaklaşık 6 aylık bir süreçte gerçekleştiğine işaret etti. Yaycı, “Bu 6 ay boyunca hastalık diğerlerine bulaştırılabilir. Erişkinlerin %5-10’u çocukların %30-50’si ve bebeklerin %90’ı virüsle savaşı kazanamazlar ve hastalık kronikleşir. Hastalığı kronikleşen şahıslarda rastgele bir belirti olmasa bile virüs öteki şahıslara bulaşabilir ve bu şahıslar hastalıklarının ileri devirlerinde karaciğer kanseri gelişimi açısından risk altındadır” dedi.  

Hepatit Aşısı ile tam müdafaa sağlanabilir

Murat Yaycı, Hepatit B’nin aktif ve muteber aşılar ile önlenebildiğini belirtti. Daha doğar doğmaz (ilk 72 saat içinde) birinci aşı, 1. ayda 2. aşı ve 6. ay bitiminde ise 3. aşı ile tam korunma sağlanabildiğini vurgulayan Murat Yaycı, “Uluslararası Hepatit B aşılamasına ülkemizde 1998 yılının Ağustos ayında başlandı. 0-1 yaş ortası bebekler aile sağlık merkezlerinde fiyatsız olarak aşılanıyor. Hepatit B’nin bulaşıcı bir hastalık olduğunun şuuru ile kesinlikle tedbir alınmalıdır” dedi. Yaycı, Hepatit B’nin bulaştığı alanlar konusunda şöyle konuştu: “Kontrol edilmemiş kan nakli ya da kan eserlerinin kullanımı yahut sterilize edilmemiş araçlarla tıbbi ya da diş müdahalelerinde bulaşma gerçekleşebilir. Ayrıyeten virüsü taşıyan anneden bebeğe doğum sırasında geçiş olabileceği üzere , kullanılmış enjektör, tıraş bıçağı, diş fırçası üzere eşyaların paylaşımında da hastalığın bulaşması mümkün. Öte yandan hastalık, sterilize edilmemiş araçlarla dövme ya da beden takılarının uygulanması yahut  güvenli olmayan cinsel münasebette de bulaşabilir.” Murat Yaycı, hastalığın öpüşmek, öksürmek yahut hapşırmak, kucaklaşmak, el ele tutuşmak yahut el sıkışmak üzere yakın temasta ya da hasta bir kişinin hazırladığı yemeği yemek, hasta kişi ile birlikte yemek yemek üzere durumlarda bulaşmadığını da kelamlarına ekledi.  

Kişisel materyaller ortak kullanılmamalı

Murat Yaycı, Hepatit B virüs enfeksiyonlarından korunma yolları ile ilgili şu bilgileri verdi: “Bütün hamile bayanlara kan testi bakılarak, Hepatit B virüsü taşıyan annelerin bebeklerine doğum sonrası Hepatit B Gözetici Serumu (Hepatit B İmmünglobülin) ve hepatit B aşısı uygulanmalı. Cinsel yolla bulaşmanın önlenmesi için aşı uygulanmalı. Aşı uygulaması istemeyen şahıslar ile aşı uygulanmış fakat şimdi bağışıklık sağlanmamış şahıslar bağışıklık oluşuncaya kadar olan periyotta kondom kullanmalı. Enjektör ve cerrahi gereçlerin steril yahut tek kullanımlık olmasına dikkat edilmeli. Damar içi unsur kullanıcıları tarafından iğne, şırınga ve öbür enjeksiyon araç-gereçleri paylaşılmamalı. Dövme, piercing, akupunktur uygulaması yapılan yerlerde tek kullanımlık steril materyal kullanılmalı. Aile içinde Hepatit B taşıyıcısı olanlar şahıslar ile toplu ömür alanlarında (yurt, askeri birlik..) kalan şahıslar traş makinesi, diş fırçası, tırnak makası üzere ferdî gereçleri ortak kullanmamalı. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış tıbbi hizmet ya da diş sıhhati hizmeti veren kuruluşlardan sağlık hizmeti alınmalı.”

Kronik Hepatit B

Kronik Hepatit B tedavisinde çok çeşitli ilaç seçeneğinin mevcut olduğunu belirten Murat Yaycı, “Tedavi ile hastalık denetim altına alınabilmekle birlikte virüsün bedenden büsbütün uzaklaştırılması ekseriyetle mümkün olmamaktadır. Genel olarak tedavi hastalığın derecesine nazaran ağızdan alınan bir antiviral ilaçtan karaciğer nakline kadar değişiklik göstermektedir” diye konuştu. (BSHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk