DOLAR 17,8917 -0.14%
EURO 18,4749 0.96%
ALTIN 1.032,08-0,13
BITCOIN 4275543,45%
İzmir
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İlaç yokluğunun sorumlusu eczacılar değildir!

İlaç yokluğunun sorumlusu eczacılar değildir!

ABONE OL
Kasım 9, 2021 08:24
İlaç yokluğunun sorumlusu eczacılar değildir!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan ilaç yokluğunun eczacılar ile ilgili olmadığını söyledi, İlaç firmalarını suçladı.

 

Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan, geçmiş yıllarda olduğu gibi bazı ilaçların piyasada bulunmadığı ya da kısıtlı bulunabildiği bir sürecin tekrar yaşandığını belirterek “Bunun sorumlusu eczacınız değildir. Bu defa önceki yıllardan farklı olarak ilaç yokları erken başladı. Bunun sorumlusu aç gözlü ilaç firmaları ya da ilaç fiyatlandırma politikasını ısrarla yılda bir kere olacak şekilde sabit tutan kamu otoritesi olabilir. Ancak mağdurlarının ilaca ulaşamayan hastalar ile hastasına ilacı sunamayan ve bu yüzden yaşadığı burukluğun üzerine zaman zaman hakaretlere mazur kalan eczacılar olduğu ortadadır” dedi.

 

“Haklı gerekçelerini kamu oyu ile paylaşmalarını bekliyoruz”

Hali hazırda yüzlerce ilacın piyasada ya hiç yok ya da kısıtlı olarak bulunabildiğini kaydeden Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan, “İlaç firmaları yükselen döviz kurları nedeniyle artan girdi maliyetlerini bahane ederek bazı ilaçları ya üretmiyor ya da piyasaya kısıtlı arz ediyor. İlaç firmalarının gerekçelerinin gerçeği ne kadar yansıttığı, daha önce çok defa örneğini yaşadığımız şekilde suni bir ilaç yokluğu oluşturarak kamu otoritesi üzerinde zam bakısı oluşturmak mı istendiği, yok öyle değilse halk sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşan ilaç yoklarının yaşanmasındaki somut haklı gerekçelerini kamu oyu ile paylaşmalarını bekliyoruz” diye konuştu.

 

 

“Sorununu en aza ineceğini umuyor ve bekliyoruz”

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Tebliğ uyarınca her yılın ilk 45 günü içerisinde ilaç fiyatlandırılmasında kullanılacak yeni avro değeri ilan edildiğini belirten Başkan Karaarslan açıklamasının devamında; “2022 yılı Şubat ayı içerisinde ilaç fiyatlandırmasına esas avro değerinde artış ve dolayısı ile ilaçlara zam söz konusu. Geçtiğimiz yılları göz önünde tuttuğumuzda, Şubat ayı yaklaştıkça bir kısım ilaç firmalarının piyasaya daha az ilaç arz etmesi ve bazı ecza depolarının stokçuluğa yönelmesi nedeniyle ilaç yoklarının artacağı bir süreç yaşayacağımızdan endişe ediyorum.

Sağlık Bakanlığımızın yıllardır bu dönemlerde aynı sorunu yaşadığımızı göz önüne alarak; İlaç firmalarının piyasaya bilinçli olarak kısıtlı ürün arz etmesinin önüne geçilmesi, ecza depolarının kar amaçlı stokçuluk yapmasının önlenmesi, yerli ve milli ilaç politikasına hız verilmesi, ilaç fiyatlarının yılda bir defa yerine üç defa güncellenmesi gibi hususların dikkate alınmasının ilaçların bulunabilirliği sorununu en aza ineceğini umuyor ve bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu haber hoşunuza gidebilir

 

 

Bizi instagram!dan takip edebilirsiniz

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk