DOLAR 17,9711 0.01%
EURO 18,3088 0.1%
ALTIN 1.018,760,19
BITCOIN 421167-2,33%
İzmir
37°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İpekböceği Yetiştiricilerine Destek

İpekböceği Yetiştiricilerine Destek

ABONE OL
Haziran 3, 2022 09:38
İpekböceği Yetiştiricilerine Destek
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90
Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Menteşe Belediyesi, kırsalda istihdamın artması, kırsal kalkınmanın sağlanması ve geleneksel tarım üretiminin desteklenmesi için ipekböceği yetiştiricilerine destek çalışmalarına devam ediyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Menteşe Belediyesi işbirliğinde hayata geçirilen ipekböceği yetiştiricilerine destek geliştirme çerçevesinde Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş Menteşe Bayır Mahallesi’nde ipekböcekçiliği üreticileri ile bir araya geldi.

Menteşe’nin bir tarım kenti olduğunu söyleyen Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği yaparak tarım kenti Menteşe’de güzel çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’ye örnek olarak kadın kooperatifleri ile işbirliği yaptığını, bu işbirliğinden birisinin de ipekböcekçiliği projesi olduğunu vurgulayan Başkan Gümüş, bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada desteklerine devam edeceklerini söyledi.

 

İpekböceği Yetiştiricilerine Destek
Başkan Gürün, “İpekböcekçiliği projesinin temelinde kadınlarımız var”

Büyükşehir Belediyesi olarak tarıma, üreten köylüye ve kooperatiflere büyük önem verdiklerini ifade eden Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, İpekböcekçiliği projesinin temelinde kadınlar olduğunu söyledi. Başkan Gürün, “İpekböcekçiliği gibi pazarı hazır bir ürünün üretilmesine destek olmak ve vatandaşlarımıza ek gelir sağlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
Seydikemer Çobanlar Mahallesi ve Menteşe İlçesi Bayır Mahallesi’nde İpek böceği beslenmesi için çadır kurduk. Bu besleme çadırlarında ipek böceği yetiştirilmesi için uygun ortam ve koşullar var. Çadırlarımızı sadece ipek böceği besleme alanı olarak değil aynı zaman sizlerin menfaati için başka alanlarda da kullanmak istiyoruz. Dikilen dut ağaçlarının besin olacağı ipekböceklerinin sadece kozasını değil, aynı zamanda ipek ipliğini de burada üreticilerimiz elde edebilir. Büyükşehir olarak üreticilerimizle kooperatiflerimizle el ele vererek ipekböcekçiliğinin, ipeği, dokumasını Muğla’mızda yapabiliriz. Burada üretilecek olan ürünün pazarı hazır. Dolayısıyla sadece kozayı satmayacağız, ipek ipliğinden dokuma yaptıracağız. Kooperatiflerimiz hem üretecek, hem ipeği elde edecek. İpekten de mamul haline getirip pazarlamasını yapacak. Muğla büyük bir kooperatifçilik örneği olacak. Projemize kadınlarımızın sahip çıkması durumunda Büyükşehir Belediyesi Menteşe Belediyesi olarak üreticilerimize gerekli ortamı hazırlamaya hazırız” dedi.

İnstagram Hesabımız 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk