DOLAR 17,9546 0.01%
EURO 18,3225 0.16%
ALTIN 1.018,100,13
BITCOIN 419426-2,41%
İzmir
37°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kısırlıkta Aşılama ve Tüp Bebek Tedavisi Başarılı Sonuçlar veriyor

Kısırlıkta Aşılama ve Tüp Bebek Tedavisi Başarılı Sonuçlar veriyor

ABONE OL
Temmuz 26, 2022 11:36
Kısırlıkta Aşılama ve Tüp Bebek Tedavisi Başarılı Sonuçlar veriyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Kısırlıkta Aşılama ve Tüp Bebek Tedavisi Başarılı Sonuçlar veriyor Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kerem Tetik, her 10 evli çiftten birinde görülen infertilite (kısırlık) hastalığında, çiftlerin gereksinimlerine nazaran tedavi planlandığını belirtti.

En az 1 yıl korunmasız sistemli cinsel bağlantıya karşın gebelik olmaması durumunun infertilite olarak tanımlandığını kaydeden Dr. Kerem Tetik, kısırlık tedavisinde hem bayan hem de erkeğin muayene ve tedavi süreçlerinden geçmesi gerektiğini de söyledi.

Kısırlık Kıymetli Bir Hastalık

Ülkemizde %10-15 aralığında görülen infertilitenin değerli bir hastalık olduğunu vurgulaya Gözde İzmir Hastanesi 

Dr. Tetik, “Tedavi etabına geçmeden evvel bu hastalığın altında yatan nedenler belirlenmelidir. Bunun için bayanlarda ultrasonla görüntüleme yapılıp rahimde myom ya da anomali olup olmadığı, yumurtalıkların durumu, kist olup olmadığı, yumurta sayımı bakılmalıdır. Histerosalpingografi dediğimiz rahim sineması çekilerek tüplerin açık olup olmadığı, rahim formu denetim edilmeli. Daha öncesinde yaşanan kronik hastalıklar, yaş, kilo ve başka alışkanlıklar da incelenerek bir teşhis konulmalıdır” dedi. Kısırlık tedavisinde öncelikle hastanın mevcut sağlık durumunun gerektirdiği tedaviler uygulandığını kaydeden Dr. Kerem Tetik, “Bu tedavilerin akabinde hala gebelik elde edilemiyorsa açıklanamayan infertilite olarak isimlendirilir. Bu durumda öncelikle aşılama tedavisi yapılmalıdır. İlaç tedavisi ile yumurtaları muhakkak bir olgunluğa erişimini sağlayarak daha sonra iğne ile çatlatıyoruz. Babadan alınan nitelikli ve kaliteli sperm rahim içine enjekte ediliyor. Bu halde gebelik sağlanması mümkün oluyor” dedi. 

Bir Sonraki Basamak Tüp Bebek Tedavisi

Aşılama tekniği ile başarılı sonuç alınamazsa tüp bebek tedavisi uygulandığını vurgulayan Tetik, şu bilgileri verdi: “ Bayan hastamıza bu metotta de yumurta geliştirici ilaçlar veriyoruz. Yumurta gelişiminin akabinde yumurtanın çatlamasını sağıyoruz ve küçük bir cerrahi süreçle bu yumurtaları hastamızdan topluyoruz. Yumurtaları ve spermleri laboratuvar ortamında birleştiriyoruz ve döllenen yumurtayı takip ediyoruz. Daha sonrasında döllenen yumurtayı anneye transfer ediyoruz. Sonrasında gebeliğin oluşup oluşmadığı takip ediyoruz. Bu tekniklerin anne ve bebek sıhhati için rastgele bir riski yoktur (BSHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk