DOLAR 17,9125 0.06%
EURO 18,3436 0.18%
ALTIN 1.030,53-0,28
BITCOIN 410733-4,38%
İzmir
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Kronik Migren Nedir ?

Kronik Migren Nedir ?

ABONE OL
Temmuz 19, 2022 10:05
Kronik Migren Nedir ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Kronik Migren Nedir ? Kronik migrene ne yeterli gelir ? Gerilime bağlı migren belirtileri.  Nöroloji Uzmanı Dr. Kurnaz, Migren Tedavisi ve Migren Aşısı hakkında bilgi verdi. 

Migren, baş ağrıları ortasında tansiyon tipi baş ağrısından sonra 2. sıklıkta görülüyor. Ayrıyeten tüm dünyada bel ağrısından sonra en çok iş güç kaybına neden olan hastalıklardan biri olarak kabul ediliyor. Hayat kalitesini önemli oranda düşüren migren için uygulanan farklı tedavi seçenekleri ile başarılı sonuçlar alınabiliyor. Bilhassa migren aşısı ya da migren iğnesi olarak bilinen uygulama atakların önlenmesinde tesirli oluyor. Memorial Sağlık Kümesi Medstar Antalya Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Murat Kurnaz, migren aşısı hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Kronik Migren Her 5 bayandan 1’ini etkiliyor

Migren çoklukla başın bir tarafında zonklayıcı bir ağrı olarak hissedilen orta yahut şiddetli bir baş ağrısıdır. Birçok beşerde ayrıyeten hasta hissetme, ışığa yahut sese karşı artan hassasiyet üzere belirtiler de vardır. Migren, her 5 bayandan 1’ini ve her 15 erkekten 1’ini etkileyen yaygın bir sağlık durumudur. Migrenin kesin nedeni bilinmemektedir. Lakin beyindeki hudut sinyallerini, kimyasalları ve kan damarlarını süreksiz olarak etkileyen olağandışı beyin aktivitesinin sonucu olduğu düşünülmektedir.

Kronik Migrende Görülen Belirtiler

•Şakaklarda ağrı

•Bir gözün yahut kulağın gerisinde ağrı

•Mide bulantısı

•Kusma

•Noktalar yahut yanıp sönen ışıklar görmek

•Işığa ve/veya sese duyarlılık

•Boyun ve omuz ağrısı

•Kas ağrıları

Kronik Migrende Dirençli ağrılarda hayli başarılı sonuçlar alınıyor

Migren hastalarında tedavi için farklı seçenekler kullanılmaktadır. 2018 yılında Amerikan Besin ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onay verilen ve ülkemizde de daha sonra kullanılmaya başlanan 2 molekül, bilhassa başka hami tedavi formülleri ile gereğince başarılı olunamayan migren hastalarında migren aşısı ismiyle gündeme gelmiştir.

Kronik Migrende Ayda 4 günden fazla migren atağı yaşayanlar için uygun 

Migren aşısı olarak bilinen ilaçlar migrenin oluş sisteminde rol oynayan kalsitonin gen bağlantılı peptidi (CGRP) engelleyen antikorlar yoluyla tesir göstermektedir.  Bu ilaçlar ayda 4 günden fazla migren ağrısı çeken hastalara önerilmektedir. Migren aşısı olarak bilinen ilaçlar deri altı enjeksiyon formunda kullanılmaktadır. Başlangıçta mümkün yen tesirler açısından tabip tarafından yapılması önerilir.  Aynı anda 2 enjeksiyon uygulanır. Daha sonra hastanın kendisi tarafından da aylık enjeksiyonlar biçiminde yapılabilmektedir. Tedavi mühleti hastaya nazaran değişmekle birlikte, ortalama 6 ay kadardır.  (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk