DOLAR 17,9560 0.01%
EURO 18,3116 0.13%
ALTIN 1.019,660,27
BITCOIN 421323-2,19%
İzmir
37°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Mali Tatil İsyanı

Mali Tatil İsyanı

ABONE OL
Temmuz 29, 2022 12:12
Mali Tatil İsyanı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Mali Tatil İsyanı

İzmir Hür Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası, mali tatilin yasa ve yönetmeliklere karşın yıllardır fiili olarak uygulanmamasını sert bir lisanla eleştirdi.

İzmir Özgür Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası’nın Alsancak’taki binasının önünde meslek mensuplarının ağır iştirakiyle gerçekleşen basın açıklamasında, mali tatilin kazanılmış bir hak olmasına karşın, özgür muhasebeci ve mali müşavirlerden esirgendiğini savunan Lider Ertuğrul Davudoğlu, “Bilindiği üzere temmuz ayı mali tatildir. Lakin her nedense bu mali tatil, mali müşavirler için uygulanmamaktadır. Tatil, çalışma hayatında çalışmaya orta verilen müddet manasına gelir. Bizler çalışmaya orta veremiyoruz. Temmuz ayı içindeki beyanname ve bildirge verilme müddetlerinin ötelenmediği bir mali tatil, özde değil lakin kelamda bir tatildir” diye konuştu.

Mali müşavirlerin 125 bin meslek mensubu, 20 bin aday meslek mensubu ve 300 bin yardımcı işçi ve aile bireyleriyle sayıları bir milyonu aşan büyük bir topluluk olduğuna dikkat çeken Davudoğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Ülke iktisadının gelişimine ve kamu maliyesinin finansmanı için toplanan vergi ve toplumsal güvenlik primlerinin her safhasına katkı sunan, iktisadın kaydını tutan, tahlil eden, toplumun her bölümünün gereksinimi için bilgi, hizmet üreten meslek ve meslektaş grubuyuz. Hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan, gece gündüz demeden her güç durumda mesleksel etik pahalara sahip çıkarak, esnafa, tüccara, bankalara ve kamuya bilgi üretiyoruz. Gerilimli iş hayatımız boyunca ve bilhassa pandemi sürecinde masasının başında kaybettiğimiz meslektaşlar da bu fedakarlıktan kaçınmayarak, hayatlarıyla bedel ödemişlerdir. En az sağlık işçileri kadar işimizin başındaydık”

Paydaş kurumların elektronik sistemleri yetersiz kaldı

İzmir Özgür Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Lideri Ertuğrul Davudoğlu, “Çok fazla yasa değişikliği, gitgide karmaşık hale gelen düzenlemeler, içinden çıkılmaz haldeki teşvik uygulamaları üzere birçok mevzuyu hem mevzuat olarak hem de uygulamada takip ederken 10 günlük bayram tatilinden 18 Temmuz günü dönen esnaf ve tüccarın beyan ve bildirime temel dataları temin edilip gece gündüz çalışarak bir haftada özveriyle beyan ve bildirimlerimizi hazır hale getirdik. Bayramda da, resmi tatilde de, mali tatilde de çalışmalarımıza devam ettik. Biz topluluk olarak hazırdık. Fakat paydaş kurumların elektronik sistemleri her zamanki üzere muhtaçlığı karşılayamadı. Elektronik sistem üzerinden aylardır yaşadığımız tıkanma tekrar bizleri bilgisayar başında sabahlara kadar beklemek zorunda bıraktı. Bizlerin mühletlerin uzatılması üzere bir kederi yok. Kamu kurumlarının elektronik sistemlerinin gönderdiğimiz beyan ve bildirimleri kabul edecek kapasitede olmasını istiyoruz. Gerekli altyapı yatırımlarını yapmalarını talep ediyoruz. Belirli mesai saatlerimizin olmasını istiyoruz” sözünü kullandı.

Esnafa ve Tüccara Sesleniyoruz

Esnaf ve Ticaret Odaları’na da davette bulunan Davudoğlu, şu görüşlere yer verdi: “Kamunun altyapı yetersizliği yüzünden devlete iletemediğimiz beyanname ve bildirimler esnaf ve ticaret odası üyelerine ilişkin. Bu sorun yalnızca bizim mi? Esnaf ve Ticaret Odalarından bu hususta neden hiçbir ses çıkmıyor. Meslek topluluğumuzun haykırışı ve talepleri dikkate alınmamıştır. Maliye Bakanlığı’nın ve tüm sistemin değişmeyen ve vazgeçilmeyen öznesi olan biz mali müşavirler yıllardır mühlet gelen bu yok sayılmayı artık kabul etmiyoruz ve sineye çekmek istemiyoruz. Bu haksızlığı şiddetle kınıyoruz. Maliye Bakanlığı’nı ve ilgili bürokratları ortak akıl kullanmaya davet ediyoruz. Uzatılması gereken kimi mühletler bizler sabahlara kadar sistem başında beklemeye başlamadan evvel yapılmalıydı. Her ay bu sorunu yaşamak istemiyoruz. Bizler ofislerimizde mesai saatleri içinde çalışmak istiyoruz. Elektronik sistemlerin çökmesi ve yetersiz altyapı biz mali müşavirlerin sorunu değildir”

Meslek mensupları enflasyon altında eziliyor

Mali müşavirlerden temmuz ayında, tam olarak uygulanamasa da 20 günlük mali tatilden sonra kalan 6 günde, bir aylık bütün beyanları yapmalarının beklendiğine işaret eden Ertuğrul Davudoğlu, şunları söyledi: “Ülkemiz ve dünyada yaşanan ekonomik dalgalanmalardan sonra haziran ayı prestijiyle enflasyon % 78,62 olmuşken, bizlere yalnızca % 25 artış öngörülmesine ne demeli. Bu da yok sayıldığımızın öteki bir ipucu olsa gerek. Mesleksel konularımıza meslek mensubu olmayanların dahil edilmeye çalışılmasına karşıyız. Mesleğimize yapılan atakların önlenmesini istiyoruz. Mesleğimizin konusuna giren işlerin diğer kanunlarla, ehil olmayanlara verilmesini istemiyoruz. Fiyatlarımız Bakanlığımız tarafından yine düzenlenmelidir. Kamunun ortak çıkarları için birlikte çalışmak zorunda olan meslek mensupları ve odaları yok sayılmamalıdır. Gelir Yönetimi ile birlikte bilgi talep eden öbür kamu kurumlarının alt yapıları buna paralel hale getirilip, geliştirilmelidir. Mali tatil ve resmi tatillerin olduğu beyan devirleri, özel bir formda değerlendirilmeli, tedbir alınmalı ve beyan müddeti kadar bu vakitlere ek edilmelidir”

Sorunlarımıza diyalog yoluyla kalıcı tahliller bulunmalı

Meslek mensuplarının uzun çalışma saatleri ve ağır evrak yüküyle karşı karşıya kaldığını, aile ve yakınlarına bile vakit ayıramadığını, insanca bir ömür için arbede verdiğini kaydeden Ertuğrul Davudoğlu, kelamlarını şöyle noktaladı: “Ülke genelinde yaşanan ve hiçbir biçimde meslektaşlarımızın sorumluluğunda olmayan kamunun bilişim sistemleri alt yapısından kaynaklı problemlere ve bürokrasinin tozlu raflarında bekleyen pek çok mesleksel meselelerimize en üst seviyede diyalog yoluyla kalıcı tahliller bulmaya yönelik davetimizi ilgili muhataplarımıza ve kamuoyuna hürmetle duyuruyoruz” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

(BSHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk