DOLAR 17,9063 0.02%
EURO 18,3312 0.11%
ALTIN 1.031,73-0,17
BITCOIN 408926-4,53%
İzmir
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Marburg Virüsü İle İlgili En Çok Merak Edilenler

Marburg Virüsü İle İlgili En Çok Merak Edilenler

ABONE OL
Temmuz 22, 2022 08:12
Marburg Virüsü İle İlgili En Çok Merak Edilenler
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Marburg Virüsü İle İlgili En Çok Merak Edilenler Prof. Dr. Ayşegül Ulu Kılıç, Marburg virüsü ile ilgili merak edilenler hakkında bilgi verdi.

Dünyada yaklaşık 2,5 yıldır tesirli olan koronavirüs pandemisi devam ederken, son periyotlarda Gana’da ortaya çıkan Marburg virüsü kaygıya yol açıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün salgın olarak tanımladığı Marburg virüsü, yüksek ateş, ağır baş ve kas ağrısıyla kendini belirli ediyor ve hayati riske neden olabiliyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Ayşegül Ulu Kılıç, Marburg virüsü ile ilgili merak edilenler hakkında açıklama yaptı.

Marburg virüsü nedir?

Ebolaya neden olan hastalığın virüsü ile tıpkı aileden olan Marburg virüsü, % 88’e varan mevt oranıyla epeyce tehlikelidir. Batı Afrika’da yıllardır kıymetli bir sağlık sorunu olan Marburg virüsü, hayli bulaşıcı ve yüksek ateşle başlamaktadır. Hastalık son evrede şiddetli kan kaybı ve şoka neden olmaktadır. Hastalık birinci olarak 1967 yılının Ağustos ayında Batı Almanya’nın Marburg kentinde ortaya çıktığı için bu ismi almıştır. Marburg ve Frankfurt kentlerinde 30 bireyde görülen bu hastalık daha sonra Belgrad’da 2 kişinin hastalanmasıyla seyrini sürdürmüştür. Yapılan laboratuvar çalışmalarında iki farklı yerde eş vakitli başlayan bu salgına neden olan virüsün Doğu Afrika’daki Uganda’dan Avrupa kıtasına getirilen Afrika yeşil maymunlarının neden olduğu belirlenmiştir. Daha sonra Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kenya, Güney Afrika, Zimbabve ve Angola’ya seyahat eden çok sayıdaki bireyde de bu virüsün olduğu tespit edilmiştir. Ayrıyeten 2008 yılında Uganda’da Afrika meyve yarasalarını araştıran gezginlerde de bu virüs görülmüştür. Son devirde Gana’da ortaya çıkan virüs can kaybına yol açmış ve dünyada yeni bir paniğe neden olmuş durumdadır.

Marburg virüsü semptomları neler?

Marburg virüsünün neden olduğu hastalık; yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı ve halsizlikle apansız başlamakta, kas ağrıları bu tabloya eşlik etmektedir. Hastalığın 3. günü ekseriyetle şiddetli ishal, karın ağrısı ile bulantı ve kusma görülmektedir. İshal şiddetlenerek devam etmekte, sıvı kaybı ve birçok metabolik bozukluk ortaya çıkabilmektedir. Hastalarda belirtilerin başlamasından 2-7 gün sonrasında deri döküntüleri gözlenmiştir. Ölümcül olaylarda ise bedenin birden fazla yerinde kanamalar (diş eti, vajinal, bağırsak) eşlik edebilmektedir. Merkezi hudut sistemindeki tutulum nedeniyle şuur bulanıklığı ve karışıklığı değerli bir belirtidir. Hayati kayıpların ise ekseriyetle 8-9 gün sonra meydana geldiği bildirilmektedir.

Marburg virüsü nasıl bulaşır?

Bu virüsün direkt beşerden beşere bulaştığı ya da enfekte olanların kan, salgı ve başka beden sıvılarının yüzeylere, cisimlere bulaştığı bilinmektedir. Yani virüs bulaşan yüzey ve cisimlere temas ile geçmektedir.

Marburg virüsü nasıl teşhis edilir?

Marburg virüsünün neden olduğu hastalığın; sıtma, tifo, şigelloz, menenjit ve öteki viral hemorajik ateşli hastalıklardan ayırt edilmesi gerekir. Bu virüsün varlığını belirlemek için aşağıdaki laboratuvar testleri uygulanabilmektedir.

Antikor enzimine bağlı immünosorbent deneyi (ELISA)

Antijen tespit testleri

Serum nötralizasyon testleri

Ters transkriptaz polimeraz zincir tepkisi (RT-PCR)

Marburg virüsü nasıl tedavi edilebilir?

Marburg virüsü ile ilgili belirlenmiş bir tedavi protokolü bulunmamaktadır. Hastalığın seyrini hafifletecek kanıtlanmış bir tedavi formülü şimdi yoktur. Marburg için bir aşı bulunmamaktadır. Fakat hastalık müddetince bağışıklığı destekleyici tedaviler ile birtakım ilaçlar verilmektedir.

Bulaşıcı hastalıklar konusunda siz de şahsî tedbirlerinizi alın

Bulaşıcı hastalıklardan korunmak için şahsî hijyen, etraf paklığı, toplumsal aralık üzere noktalara çok dikkat edilmelidir. Bununla birlikte bağışıklık sistemini güçlendirmek için sağlıklı beslenme, sistemli idman ile hareketsizlikten uzak durmak, kaliteli uyku ve gerilim idaresi mevzuları da öne çıkmaktadır. Salgın hastalıklar ile ilgili olan bilgiler sırf hakikat kaynaklardan takip edilmeli, kulaktan dolma telaffuzlarla hareket edilmemelidir. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk