DOLAR 17,9568 0.01%
EURO 18,3210 0.15%
ALTIN 1.018,900,20
BITCOIN 421149-2,34%
İzmir
37°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Maskeler Tekrar Gelecek Mi ?

Maskeler Tekrar Gelecek Mi ?

ABONE OL
Temmuz 30, 2022 13:12
Maskeler Tekrar Gelecek Mi ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Maskeler Tekrar Gelecek Mi ? Dünya genelinde ve Türkiye’de olaylar süratle artarken uzmanlardan ikazlar da gecikmiyor. Maske tekrar zarurî mu olacak?

4. hatırlatma dozu aşıları yaptırılmalı mı? İşte o açıklamalar…

Yeni tip koronavirüs görülen ülke ve bölgelerdeki olaylara ait dataların derlendiği “Worldometer” internet sitesine nazaran, dünya genelinde Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 6 milyon 404 bin 837’ye olay sayısı 575 milyon 879 bin 848’e ulaştı. Ülkemizde de durum farksız. Olaylar süratle artıyor. Pekala neler yapmalı? 4. Doz aşıların alerji riskini artırdığı hakikat mu? Uzmanlar hatırlatma dozunun vurulmasını öneriyorlar mı? Yine maskeli yaşama mı döneceğiz?

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Üyesi Doç. Dr. Dane Edigerülkemizde bir haftada hadiselerin ikiye katlandığı bilgisini vererek şunları söyledi: “DSÖ, geçen aydan bu yana artışları belirtmişti. Ülkemizde 1 haftada olay sayıları ikiye katlandı. Günlük 32 bin hadise önümüze çıkıyor artık. Bu artış, yeni dalganın büyüklüğünü gösteriyor. Muhakkak tedbirler alınmazsa yayılma oranı artacak ve sağlık sistemine binen yük de eşzamanlı olarak artmış olacak. Pandemiyi son iki yıldır yaşayan bireyler olarak mayıs ayında hafiflemeyle kendisi gösteren gevşeme durumu, bilhassa kapalı yerler ve toplu taşımalarda maske zorunluluğunun getirilmesiyle son bulmalı. Hastanelerde bile maske takılmama durumunu gözlemlemiştik ancak hastaneler ve toplu taşıma başta olmak üzere N95 maske kullanılmasını önermekteyiz.” 

“TOPLUMUN GENELİ İÇİN İLLA 4. DOZ UYGULANMALI DİYE BİR DATA YOK, AMA…”

4. hatırlatma dozu aşıları hakkında da değerli bilgiler veren Dr. Ediger, ABD’de 50 yaş üzeri bireylerin 4. doz aşılarını olduklarında mevt riskinin %42 azaldığını ortaya koyan araştırmaların olduğunu söyledi. Yeniden İsrail’de yapılan bir çalışmayı da aktaran Ediger, “60 yaş üzerindeki şahıslara 3. Doz üzerinden 4 ay geçtikten sonra yapılan 4.doz aşı ile; ağır hasta olma durumunun %64, ölüm oranının da %78 azaldığı gözlendi” dedi. 50-60 yaşları üzere belirli bir yaşın üzerindeki bireylerin aşı olması gerektiğini belirten Ediger, başka yandan riskli durumları barındıran, kronik hastalığı olan bireylerin, bağışıklık yetmezliği bulunanların, son bir yılda kemoterapi alıp son 6 ayda ışın tedavisi alanlar ve organ nakli yaptıranların da yeniden aşı olması gerektiğinin altını çizdi.

“Toplumun geneli için illa 4. doz uygulansın diye bir data yok”diyen Dr. Ediger, “Sağlıklı bir bireyin de kesinlikle yaşlı ve kronik hastalığı olan aile bireyleriyle teması olduğunu düşünürsek genel olarak toplumda aşılanmayı teşvik ediyoruz. 3. doz aşıyı olanların oranı ülkemizde %27’lerde kaldı. Biz 4. dozu saydığımız bireylere önermenin dışında aşı olanların oranının artırılması gerektiğini de düşündüğümüzden aşıyı öneriyoruz” formunda konuştu.

“KAPANMAK İSTEMİYORSAK MASKELER TEKRAR HAYATIMIZA GİRMELİ”

 

Covid geçirenlerin 3 ay sonra kandaki antikor düzeyinin düşmesinden ötürü 4. doz hatırlatma aşısını yaptırabileceklerini tabir eden Ediger kelamlarını şöyle tamamladı:

“Kış aylarında sokağa çıkma yasağının önüne geçmek için bugün tedbir almak koşul. Omicron’un semptomları, boğaz ağrısı, ateş, halsizlik, beden ağrısı, üst teneffüs yolu semptomları olarak kendini gösteriyor ve izolasyon süreci olmayınca da bulaş riski artıyor. Bu semptomlar görüldüğü an mutlak suretle test yapılıp izolasyon sürecine girilmeli ve kapanma yaşansın istenilmiyorsa maskeler tekrar hayatımıza girmeli.” 

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AİD) Hakkında:

Ülkemizde alerji ve immünoloji alanında kurulan birinci dernek olan Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AİD), erişkin- çocuk alerji ve klinik immünoloji uzmanlarını bir çatı altında toplamaktadır. Alerji ve Klinik İmmünoloji biliminin ve hizmetinin ülkemizde gelişimine katkı sağlamayı ve alerjik – immünolojik hastalıklar konusunda toplumda farkındalık oluşturulmasını hedefleyen AİD, memleketler arası iştirakli kongre ve bilimsel toplantılar gerçekleştirerek branş doktorlarının ve alakalı sağlık işçisinin en yeni bilgiler ile güncellenmesi sağlanmaktadır. Memleketler arası bilimsel kurumlarla (AAAAI, EAACI, SIAF, WAO) iş birliği yapan dernek bu iş birliklerinin ışığında memleketler arası kurumların düzenlediği kongre ve kursları ülkemizde muvaffakiyetle gerçekleştirmiş, ülkemizi muvaffakiyetle temsil ederek biliminin ilerlemesine değerli bir katkı sunmuştur. Tekrar farkındalık yaratma misyonuyla öne çıkan dernek, üyeleri için bilimsel toplantılara iştiraki için maddi dayanak sağlamakta dernek üyeleri dışında da bedelsiz bir biçimde kurs ve okul halinde çeşitli eğitim toplantıları düzenlenmektedir. (BSHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk