DOLAR 17,9645 0.1%
EURO 18,5463 0.01%
ALTIN 1.031,36-0,12
BITCOIN 430517-2,41%
İzmir
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Uzmanlar Omicron varyantını yorumladı: “Şimdi 6 kişi, kısa süre sonra 6 bin kişi”
  • İzmir Haberleri
  • Gündem
  • Uzmanlar Omicron varyantını yorumladı: “Şimdi 6 kişi, kısa süre sonra 6 bin kişi”

Uzmanlar Omicron varyantını yorumladı: “Şimdi 6 kişi, kısa süre sonra 6 bin kişi”

ABONE OL
Aralık 14, 2021 09:15
Uzmanlar Omicron varyantını yorumladı: “Şimdi 6 kişi, kısa süre sonra 6 bin kişi”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, Güney Afrika’dan dünyaya yayılan yeni varyantın Türkiye’de 6 kişide görüldüğü yönündeki açıklamalardau bulundu.

Omicron varyantı ile ilgili açıklamayı değerlendiren Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, bu varyantın bir ay sonra Türkiye’de hakim güç olacağını ifade ederek, “bu diğer varyantlara göre çok daha bulaşıcı; ancak daha hafif klinik bulgularla seyrediyor. İki gün sonra virüsün nükleer yapısında bir mutasyon meydana gelirse çok çok daha bulaşıcı ve öldürücü bir hal almayacağının garantisi yok” dedi.

 

Bu varyant daha tehlikeli bir varyantın habercisi olabilir

Diğer iki varyantlarla mukayese edildiğinde çok hızlı bulaşıcılığı olduğunu dile getiren Medicana International İzmir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, diğer varyantlara göre hafif klinik bir tablo ile seyretmesinin bir teselli olduğunu; ancak bu varyantın çok çok daha tehlikeli bir varyantın habercisi olabileceğini söyledi.

Virüs mutasyonlarının her zaman Omicron gibi devam etmeyeceğini dile getiren Prof. Dr. Sakarya, “Virüs, daha fazla bulaşırsa daha çok insan enfekte olacak ve daha fazla mutasyon yaşayacağız demektir. Bizim esas istediğimiz, virüsün insanlarda ciddi hastalık yapabilecek dolaşımını engellemek. Bunun için de yapılacak şey basit, aşılanmak. Omicron, fazla bulaşması dışında çok tehlikeli değil; ama çok çok tehlikeli. Fazla bulaşmak virüsün mutasyonuna neden olan bir şey. Zannetmeyin ki her zaman böyle mutasyonlar olacak. İki gün sonra virüsün nükleer yapısında oluşabilecek bir mutasyon daha öldürücü, çok daha hızlı bulaşan bir hastalık olarak karşımıza gelebilir” dedi.

Bu haber hoşunuza gidebilir

Uzmanlar Omicron varyantını yorumladı: "Şimdi 6 kişi, kısa süre sonra 6 bin kişi"

 

“1 ay sonra vaka sayısı pik yapacak”

İzmir’de 5 vaka görülmüş olmasının tamamen rastlantı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sakarya, “Önümüzdeki iki ay çok kötü geçecek. Dünya zaten önlemlerini alıyor; ama Türkiye’de alınan bir önlem yok. Ve ne yazık ki insanlar artık Covid’i ciddiye almıyor ve her gün 200’e yakın insan ölüyor. Ocak ayı gibi yeni varyantın pik yapacağı bir döneme gireceğiz. İngiliz varyantı çıktığında Türkiye’de pik yaptı, Delta varyantı çıktığında da aynı şeyleri yaşadık; çünkü bulaşıcıydı. Yeni varyant bu iki varyanttan da daha bulaşıcı. Sayın Bakan rakamı 6 olarak açıkladı; ancak yakında 600, kısa süre sonra 6 bin vaka olacak ve sonrasında hakim güç haline gelecektir. Varyantların gidişatları hep böyle olur” dedi.

Bizi Instagram’dan takip edebilirsiniz

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk