DOLAR 17,8990 -0.01%
EURO 18,3465 0.19%
ALTIN 1.029,10-0,42
BITCOIN 410096-4,56%
İzmir
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Özel Sağlık Hizmetleri ve Özel Hekimlik Sorunları Masada !

Özel Sağlık Hizmetleri ve Özel Hekimlik Sorunları Masada !

ABONE OL
Temmuz 25, 2022 21:00
Özel Sağlık Hizmetleri ve Özel Hekimlik Sorunları Masada !
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Özel Sağlık Hizmetleri ve Özel Hekimlik Problemleri Masada ! İstanbul Tabip Odası ‘Özel Sağlık Hizmetleri ve Özel Hekimlik’ Komisyonu

Özel Sağlık Hizmetleri ve Hekimlik Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarının yürüttüğü Sıhhatte Dönüşüm Programı (SDP)’nın 20. yılına yaklaşırken nasılda “sağlıkta çöküş programı” haline geldiğini daima birlikte yaşamaktayız. Tedavi edici sağlık hizmetlerinin öncelikli hale geldiği SDP’nin birinci yıllarında kamu sağlık hizmetlerinin değerli bir kısmı “özel sağlık kuruluşlarına” kaydırılmış ve finansal birikimin, özel sağlık sermayesinin oluşması sağlanmıştır. Özel sağlık hizmetlerinin hastane ayağı “sağlık sektörü” ismini almış, sağlık dışı beklentiler (otelcilik-turizm) ile daha da büyümüştür.

Özel Sağlık Hizmetleri ve Özel Hekimlik

Başlarda Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) yüksek ödemeleri ile gelişen özel sağlık kuruluşlarının gelirleri yıllar içinde düşmüş, bu açık hastalardan alınan fark ödemeleri ile kapatılmıştır. SGK ile özel hastaneler ortasında yapılan muahedede yürütülen hizmetlerin, SGK’daki karşılığı olan ödemenin %200’üne kadar fark alınması yasal hale getirilmiştir. Maliyetler, karın daima arttırılma gayreti üzere münasebetlerle fark fiyatları yasal sonun üzerine çıkmış, keyfi denilecek standart dışı fiyatlandırma hastalara dayatılmıştır. Kamu kaynaklarıyla büyüyen, sayıları artan özel sağlık kuruluşları bu müddette kıymetli niteliksel değişimlere de uğramıştır.

Önemli Sayıda Doktor Artık Özel Sağlık Hizmetleri Alanında Çalışıyor

Öte yandan kıymetli sayıda tabip artık özel sağlık hizmetleri alanında çalışmaktadır. İstanbul Tabip Odasının toplam üye sayısının neredeyse %55’i hekimlik uygulamaları için üyelik zaruriliği olan özel muayenehane ve özel hastane çalışanı tabipler oluşturmaktadır. Kamu sağlık kuruluşlarındaki çalışma şartları, yetersiz fiyatlar, liyakatsiz yöneticiler, adaletsiz akademik yükselme şartları ve artan şiddet olayları ile eş vakitli olarak özel hekimlik çalışma alanı giderek büyümüştür. Kamu kaynaklarının aktarılma biçimi kamudaki iş gücünün özel sağlık hizmetlerine kayması ile diğer bir boyut kazanmıştır. Kamuda çalışan tabiplerin hakları için son devirde yürütülen uğraş ve talepler biriken meselelerin çalışma şartlarını nasıl daha da ağırlaştığını uygun tabir etmektedir. Doktorların kamudaki hak kayıpları özel kesime yalnızca iş gücü kaymasını getirmemiş, özel sağlık dalında çalışan doktorların şartlarını da belirler hale gelmiştir. “İş gücü piyasası” haline getirilen tabip emeği “alternatifsiz” hale gelmenin rahatlığıyla özel bölümün insafına terk edilmiş durumdadır.

Özel Hastanelerin Büyümesindeki İvme Arttıkça Çalışma Yöntemlerinde Farklılaşmalar Ortaya Çıkıyor

Giderek güvencesizleşen ve aldıkları fiyatlar piyasa şartlarına bırakılan tabipler temel çalışma teminatından mahrum durumdadır. Özel hastanelerin büyümesindeki ivme arttıkça çalışma tarzlarında farklılaşmalar ortaya çıkmıştır. Daha cüretkâr konumlar edinen özel hastane sermayesi, başlarda hastane işçisi olarak 4A bordrolu çalışan doktorların “serbest meslek erbabı” üzere tanımlanmasını sağlamış, kıymetli bir vergi yükünden kurtulmayı başarmıştır. Kendi sigorta masrafların ödeyen, vergi süreçleri için muhasebecisi olan ve muayenehane adresi için ikamet ettiği konut üzere yerleri göstererek hizmet satan durumunda kalan doktorlar 2015’te yeni bir dayatma ile karşı karşıya kalmış “sağlık şirketi” kurmaya zorlanmıştır. Sağlık şirketleri ile “ortak oluyoruz” retoriği geliştiren özel hastane sermayesi hizmet alan-veren statüsü kazanmış, tuhaf bir vergi tartışması ile tabipleri vergi cezalarına maruz bırakmıştır. Mesai saatleri, müsaadeler ve çalışma kuralları açısından hastane iç işleyişine tabi olan tabibe çalışma tarzlarına ters biçimde dayatılan “hizmet satma” modeli, Gelir Yönetimi Başkanlığı-özel hastane lobisi-geçim sıkıntısı üçgeninde boğucu bir kıskaca dönüşmüştür. Tazminat hakkının olmadığı, emekliliğe yansıyan gelir birikimin sağlanamadığı, iş garantisinin olmadığı bir ortamda hekimlik mesleği performans değerlendirmeleri, açık-kapalı ciro baskısı altında etik-deontolojik ihlallerin kıyısına terk edilmiştir.

Özel Hekimlikte Çalışma Biçimleri

2022 yılı Nisan ayında yapılan “çalışma usulleri” ve “vergilendirme” ye dair yasal düzenleme ise tam bir hukuk skandalına dönüşmüştür. Şirket üzerinden verdiği hizmeti faturalandıran tabibin vergilendirme sorunu bu düzenlemeyle, her şartta “serbest meslek erbabı” olarak kabul edileceği haline getirilmiş ve “biz söyledik oldu” teminatıyla hukuk dışılık resmileştirilmeye çalışılmıştır. Çalışma yeri, çalışma kuralları, mesai saatleri, müsaade periyodu, hastalar ve hastane karşısındaki sorumlulukları olarak tam manasıyla çalıştığı hastanenin işçisi konumunda olan tabip 4B statüsünde kontratlı ve hizmetini satan (serbest meslek erbabı, sağlık şirketi) statüsünü kabule zorlanmıştır. İstanbul Tabip Odası’nın (İTO) Nisan 2022’de yayınladığı “Özel Hekimlikte Çalışma Biçimleri” anketine katılan 1637 tabibin %42,21’i, 4B statüsünde çalışmaya kurum tarafından zorlandığını, %14,23’ü ise daha yararlı olacağına yönlendirildiğini söylemiştir. Tabiplerin %62,49’u 4A bordrolu çalışmak istediğini, %23,09’u 4A-4B birlikte çalışmak istediğini belirtmiştir. “Özel hastanelerin büyümesindeki ivme arttıkça çalışma tarzlarında farklılaşmalar ortaya çıkmıştı?” sorusuna %70,07’si hayır cevabını vermiştir.

Sağlıkta Dönüşüm Programı’nı, %41,36 sağlık siyasetlerini, %26,19 ise ülkenin genel ekonomik durumu olarak görmektedir.

Hekimler derin bir mutsuzluk sarmalına girmiş ve özel sağlık hizmetleri alanı bu sarmalı tamamlayan bir fonksiyona dönüşmüştür. Türk Tabipleri Birliği (TTB)’nin 65 farklı vilayetten 1370 doktorun katıldığı ve Nisan 2022’de açıkladığı anket sonuçlarına nazaran, özel hastane çalışanı tabiplerin yalnızca %19,78’inin aylık yararı hayatını idame ettirebilmesi için kâfi olduğunu söz etmiştir. Tekrar tabiplerin %75’ine yakını yasal olarak belirlenenden daha uzun müddetler çalışmaya zorlandığını ve %64,67’si fazla çalışmanın fiyat karşılığını alamadığını belirtmiştir. %73,35’i resmi tatillerde de çalışmak zorunda kalmakta, %56,86’sı ise iş teminatı korkusu yaşamaktadır. Emekli olma tasası yaşamayanların oranı yalnızca %25,62’dir. Doktorlar tüm bu kaos içinde gelinen durumun nedeni olarak, %64,84 mesleğin değersizleştirilmesini, %45,44 Sıhhatte Dönüşüm Programı’nı, %41,36 sağlık siyasetlerini, %26,19 ise ülkenin genel ekonomik durumu olarak görmektedir. Özel hastaneler ve özel hastane hekimlik uygulamaları “özel hastane sahibi” sağlık bakanların, özel hastane sermayesine yonttuğu bir çıkar çatışma alanına dönüşmüştür. İstanbul Tabip Odası İdare Şurası olarak özel hekimlik alanında yaşanılan her türlü meseleye müdahil olacağız. Yeni devir özel hekimlik kurulumuz 28 Haziran 2022’de toplanmış, meseleler ve önceliklere dair tespitlerini yapmıştır. Birinci evrede “çalışma biçimleri” üzerinden yaratılan hak kayıplarının giderilmesine dönük türel ve mesleksel çabanın planlaması yapılmıştır. Özel hekimlik alanında çalışan tüm meslektaşlarımızı uğraş için bekliyoruz. (BSHA) Kaynak – İstanbul Tabip Odası

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk