DOLAR 17,8990 -0.01%
EURO 18,3465 0.19%
ALTIN 1.029,10-0,42
BITCOIN 410096-4,56%
İzmir
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Robotik Cerrahi Hekimlere ve Hastalara Avantaj Sağlıyor

Robotik Cerrahi Hekimlere ve Hastalara Avantaj Sağlıyor

ABONE OL
Temmuz 21, 2022 11:12
Robotik Cerrahi Hekimlere ve Hastalara Avantaj Sağlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Robotik Cerrahi Tabiplere ve Hastalara Avantaj Sağlıyor  Özel Sağlık Hastanesi  Robotik Cerrahi Direktörü Prof. Dr. Burak Turna, tüm dünyada gelişmiş ülkelerle birlikte ülkemizde de uygulanan Robotik cerrahinin hem hastalara hem de tabiplere bir çok avantaj sağladığını söyledi.

Robotik cerrahinin incelikli ve ameliyat muvaffakiyetini da olumlu etkileyen bir tedavi sistemi olduğunu lisana getiren Prof. Dr. Turna, bu mevzudaki tecrübesi bin hadisenin üstünde olan bir takımla birlikte toplum sıhhati için çalıştıklarını lisana getirdi.

Robotik cerrahinin avantajları hakkında bilgi veren Prof. Dr. Turna: “Robotik cerrahi ya da robot yardımlı cerrahi, küçük kesilerden girilerek kimi ameliyatların gerçekleştirilmesi sürecidir. Hem hasta hem de cerrah için avantajları olan robotik cerrahide, el bileğini model almış kollar yardımıyla yüksek çözünürlüklü üç boyutlu imgelerin eşliğinde cerrahi müdahale yapılmaktadır. Klâsik açık ve kapalı ameliyat teknolojilerinin kısıtlamaları aşılarak karmaşık ameliyatların yapılmasını sağlamaktadır. Bu sistem çoklukla küçük kesilerle robot kolların bedene müdahalesiyle gerçekleştirilir. Klâsik metotlara nazaran daha fazla hassasiyet, esneklik ve denetim sağlayan bu teknoloji doktor kusurunu en aza indirir. Küçük kesi ile gerçekleştirilen operasyon hastanın bedenindeki travma ve kanamayı da en aza indirger. Böylece hastanın düzgünleşme ve olağan ömrüne dönme mühleti de kısalır. Ameliyat sonrasında hasta ve hasta yakınları açısından avantaj sağlar” diye konuştu.

TEKNOLOJİDE SON NOKTA

Özel Sağlık Hastanesi’nin, yüksek teknolojisi ve tecrübeli takımıyla Türkiye’de örnek gösterilen sağlık kuruluşlarından birisi olmasını hedeflediklerini belirten Prof. Dr. Burak Turna,, “Sağlıkta çıtamızı daha da yükselttik. Sorumluluğumuzun da farkındayız. Buradan tüm Türkiye ve dünyada, ülkemizin sağlık alanındaki gelişimini gösteren bir iddiayı ortaya koyuyoruz. Özel Sağlık Hastanesi, teknoloji kullanımıyla dünyada az sayıda kurumun gerçekleştirebileceği zorluk derecesi yüksek tüm ameliyatlarla, öteki teşhis ve tedavi hizmetlerini gerçekleştirecek bir donanım ve kapasiteye sahip” diye konuştu.

Robotik cerrahinin incelikli ve ameliyat muvaffakiyetini da olumlu etkileyen bir tedavi metodu olduğunu lisana getiren Prof. Dr. Burak Turna da, bu husustaki tecrübesi bin olayın üstünde olan bir takımla birlikte Özel Sağlık Hastanesi’nde toplum sıhhati için çalıştıklarının altını çizdi.

Turna, “Hekimlik mesleğim boyunca bir çok unsur imza attım. 2012 yılında da Ege bölgesindeki birinci başarılı robotik ürolojik cerrahi operasyonunu gerçekleştirdim. Daha sonra bu alanda Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde konferanslar vermeye devam ettim. Buradaki çalışma ve tecrübelerimle bir arada, Birleşik Krallıkta iki yıl mühletle robotik cerrahi konusunda eğitimler verdim. Bu süreç tamamlandıktan sonra ülkeme dönme kararı aldım. İzmirde Özel sağlık Hastanesinde robotik cerrahi programını kurarak hastanemizdeki robotik cerrahi operasyonlarına da imza atmış oldum” sözünü kullandı.

BİN OLAYIN ÜZERİNDE DENEYİM

Robotik cerrahinin teknolojik açıdan avantaj sağladığını ama değerli olanın tabibin ve grubunun tecrübeleri olduğunu kaydeden Prof. Dr. Burak Turna şunları söyledi: “Sadece teknolojik donanım kâfi değil. Teknolojiyi kullanan tabibin bu bahisteki tecrübesi de çok değerlidir. Biz Özel Sağlık Hastanesinde çok tecrübeli cerrahları ve grubu bir ortaya getirerek hastalarımıza en düzgün hizmeti vereceğiz. Bu nedenle hastanemizde robotik cerrahi konusunda tecrübesi 1000 olayın üstünde olan bir takım kurduk. Ve bu tecrübe Türkiyedeki en kıymetli serilerden biri olarak ön plana çıkmaktadır. Literatüre nazaran tecrübe her vakit başarılı sonuç alma konusunda belirleyici bir etkendir. Prostat tedavisinde dünyada birinci 20 merkez ortasına gireceğiz”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk