DOLAR 17,9557 0.01%
EURO 18,2995 0.06%
ALTIN 1.018,740,19
BITCOIN 421899-1,81%
İzmir
37°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Saç Kayıpları Engellenebilir mi?

Saç Kayıpları Engellenebilir mi?

ABONE OL
Temmuz 28, 2022 11:48
Saç Kayıpları Engellenebilir mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Saç Kayıpları Engellenebilir mi? Saç dökülmesi genelde yaşlanma ile birlikte görülse de genç yaşlarda da görülebilen bir sorundur. Saç dökülmesi sorunun altında birçok etken bulunmaktadır.Saç Ekimi Uzmanı Dr. Ahmet Ayık saç dökülmeleri hakkında bilgilendirdi.

Sağlıklı ve yetişkin bireylerde yaklaşık olarak 150.000 adet kadar saç teli bulunmaktadır. Her gün insanlarda yaklaşık olarak 80 ila 120 saç teli dökülmektedir ve bu durum olağan olarak tabir edilmektedir. Bu durum genelde saç derisinin bariz bir biçimde incelmesine sebep olmaktadır. Zira kaybedilen saçların yerine birebir anda yerine yeni saçlar gelmektedir. Saç kaybı da bu doğal döngünün bozulduğu vakit ve saç foliküllerinin ziyan gördüğünde meydana gelmektedir.

saç simülasyonu

Saç kayıpları neden olur?

Saç dökülmelerine sebep olan birçok etken vardır. Bu etkenlerden biri aile hikayesi yani bir öteki deyişle kalıtımsal durumlardır. Kalıtımsal durumlar çoklukla yaş aldıkça ve öngörülebilir bir formda ortaya çıkmaktadır. Bir başka etken ise hormonal değişiklikler yahut tıbbi  durumlardır. Hamilelik, doğum, menopoz ve tiroit sorunlar üzere hormonal bozukluklar dahil olmak üzere çeşitli şartlar, kalıcı ya da süreksiz saç dökülmelerine sebep olabilmektedir. Tıbbi şartlar ise saçkıran üzere baş derisi enfeksiyonlarına ve bunun sonucunda sistemsiz saç dökülmesine sebep olmaktadır. Ayrıyeten kanser, depresyon, gerilim üzere birçok etkenler saç dökülmelerine sebep olmaktadır.

Saç dökülmeleri engellenebilir mi?

Saç dökülmesine sebep olan bir tıbbi durum mevcutsa öncelikle o sorunun tedavisinin yapılması gerekmektedir. Ayrıyeten saç dökülmesinde beşerler beslenme ve uykularına dikkat ettikleri vakit; saç için önerilen losyonlar yahut gerekli ek besin destekleri takviye alınırsa, bedensel ve ruhsal sıhhati konusunda bir sorun yoksa saç dökülmeleri denetim altına alınabilmektedir. Genetik sebeplerinden ötürü saç kayıplarını önlemek ve yeni saç tellerin çıkmasını sağlamak günümüz bilimsel metotlarla mümkün değildir. Ekseriyetle 16-40 yaşları ortasında ortaya çıkan genetik saç dökülmeleri ek destek ilaç yahut kozmetik alt yapılı eserlerle denetim altına alınabilmektedir. Lakin her eser, her etken husus herkeste tıpkı tesir göstermeyeceği unutulmamalıdır.

Saç ekimi ne vakit tercih edilmeli?

Saç dökülmesi yaşayan bireyler tahlil olarak saç ekimi sürecine başvurmaktadır. Ense üstünde yahut bedenin rastgele bir bölgesinde bulunan saç köklerinin eksik olan bölgeye nakledilmesiyle saç ekim süreci gerçekleşmektedir. Ayrıyeten saç dökülmeleri mevsim değişiklerinde çabucak hemen herkesin başına gelen bir durumdur. Ancak bu saç dökülmeler rastgele bir sorun oluşturmazken kimi belirtiler kelleşmeye yahut seyrekliğe neden olmaktadır. Bu tip meselelerle karşılaşıldığı vakitte saç ekimi süreci şahıslar için uygulanacak en güzel tahlil yoludur. (BSHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk