Sağlık Çalışanı Kayıplarında Tek Sorumlu Deprem Mi ?

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7,7 ve 7,4 büyüklüklerindeki iki depremde en çok hasarı Hatay’da ve Antakya’daki hastaneler aldı. Hatay Eğitim Araştırma Hastanesi kullanılamaz hale geldi, İskenderun Devlet Hastanesi ilk depremlerde çok hasar almazken, hastanenin A bloğu ilk depremde yerle bir oldu. Ayrıca Antakya’da bulunan iki özel hastanede de depremde yıkımlar meydana gelerek can kayıpları yaşandı. Antakya’da bulunan Mustafa Kemal Paşa Hastanesi’nde hasarlı olmasına rağmen depremin ilk günden itibaren en son Defne’de meydana gelen 6,4 şiddetli depreme kadar sağlık çalışanları ve hastalar bulunuyor, hastanede sağlık hizmeti veriyordu. Son durumda Hatay’da Defne merkezli depremin ardından kullanılacak hastane kalmadı, acil durumdaki hastalar başka illere sevk edildi, kalanlara da sahra hastanelerinde bakılmaya devam ediliyor. 

Bakan Koca Açıkladı: Depremlerde 448 Sağlık Çalışanı Hayatını Kaybetti

Türkiye büyük depremde binlerce insanını kaybetmeninin yaralarını sarmaya çalışırken bir yandan da binaların yapım süreçleri ile ilgili bir sorgulama sürecinin içerisine girdi. 10 ildeki depremlerde yıkılan binaların yüzde 52’sinin, 2000 yani 1999 depremi sonrasında yapıldığı belirtiliyor. 2000’den sonra yapılan binaların deprem yönetmeliğine uygun yapılar olması beklenirken, durumun tam tersi olması gerçeği kamuoyunda tepkilere neden oluyor. Depremde yıkılan konutlara ilişkin incelemelerin yanında devlet hastanelerinde yaşanan yıkımlar meydana gelen hasarlar ve yaşanan can kayıplarına gözler çevrildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, depremin meydana geldiği ilk günden bu yana ilk kez depremlerde hayatını kaybeden sağlık çalışanı sayısına ilişkin açıklamada bulundu. Bakan Koca, “Görev yerleri afet bölgesindeki iller olan sağlık çalışanlarından 448 arkadaşımızı 6 Şubat depreminde kaybettik. Onlar meslektaşlarım, çalışma arkadaşımdı. Her birine Allah’tan rahmet diliyorum. 528 sağlık çalışanımız depremden yaralı kurtuldu, kendilerine acil şifa diliyorum” dedi. 

Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Doğruyol: Depremlerde Hastaneler Yıkılır Mı? 

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkan Yardımcısı ve Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, “Depremlerde, afetlerde sağlam durması gereken hastaneler yıkılır mı? Bizim ülkemizde yıkılır” açıklamasında İskenderun Devlet Hastanesi A Bloğunun yıkılması konusuna da dikkat çekti. Doğruyol şunları söyledi: “Hatay ilimizde 6 yıllık devlet hastanesinde önce yıkım kararı verilir, hastanede hizmet verilmeye devam edilir ve depremde yıkılır. Ve enkaz altında sağlık çalışanlarımız ve hastalarımız can verir.  Hastane ek binası yıkılır. Diğer hastaneler de yıkılır ya da ağır hasarlı hale gelir. Hastaneler boşaltılır. Ve acı gerçek, Hatay ilimizde yaklaşık bir milyon nüfusa hizmet verecek sağlık kuruluşu kalmaz.”

Depreme Dayanıksız Raporuna Rağmen Kullanıldı!

Kahramanmaraş merkezli depremlerde en çok sağlık çalışanı kaybının, İskenderun Devlet Hastanesi’nin A Blok olarak geçen, Eski SSK Hastanesi olarak bilinen binada yaşandığı tahmin ediliyor. Depreme Dayanıksız Raporu bulunan ancak yine de kullanılan hastanenin yoğun bakım ve yataklı servisler ile aktif olarak kullanıldığı öğrenilirken, içerisinde kaç sağlık çalışanı ve hastanın bulunduğuna yönelik net sayıya ulaşılamadı. Hastanenin resmi internet sitesinde, 2012 yılında hastanenin A bloğu için yaptırıldığı belirtilen ‘Deprem Dayanıklılık Testi’ Raporunun olumsuz olduğu bilgisine yer verilmesi dikkat çekti. Hastane enkazından çok sayıda sağlık çalışanı ve hastanın cansız bedenine ulaşıldı. Enkazda bulunanların yakınları, arama kurtarma çalışmalarına iki günden sonra başlanıldığını söyleyerek, hastanenin depreme dayanıksız raporuna rağmen hizmet vermesine de tepki gösterdi. 

İSİG Meclisi Onları Unutmadı!

İş Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) resmi twitter hesabı üzerinden depreme dayanıksız raporuna rağmen kullanılan, İskenderun Devlet Hastanesi A Blok’ta hayatlarını kaybeden sağlık çalışanlarının fotoğraflarını ve bilgilerini paylaştı. 

İşte İSİG Meclisi Hesabında Depremde Yıkılan Hatay’da ve İskenderun Devlet Hastanesi A Blok’ta Hayatlarını Kaybeden Sağlıkçılardan Bazıları

Şeyma Nur Cansız: 30 yaşlarında. Hemşire. Hatay İskenderun Devlet Hastanesi genel cerrahi servisinde nöbetçiyken deprem sonucu enkaz altında kalarak hayatını kaybetti.. Hastaneye 11 yıl evvel çürük raporu verilmişti ve rapor hala Bakanlığın sitesinde bulunuyor.

Halime Sevinç Eroğlu: 25 yaşlarında, Hemşire. Hatay İskenderun Devlet Hastanesi dahiliye yoğun bakım ünitesinde nöbetçiyken deprem sonucu enkaz altında kalarak hayatını kaybetti.

Seracettin Yeniçeri: 24 yaşında, Hemşire. Hatay İskenderun Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesinde nöbetçiyken deprem sonucu enkaz altında kalarak hayatını kaybetti. Hassalı.

Halime Gök: 45-50 yaşlarında. Hatay İskenderun Devlet Hastanesi fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünde nöbetçiyken deprem sonucu enkaz altında kalarak hayatını kaybetti.

Asiye Gül: 35 yaşlarında, Hemşire. Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi ek binasında karma cerrahi servisinde nöbetçiyken deprem sonucu enkaz altında kalarak hayatını kaybetti. İki çocuk annesi.

Sevda Bahçe Sertkol: 42 yaşında. Hemşire. Hatay İskenderun Devlet Hastanesi kalp damar cerrahisi bölümünde nöbetçiyken deprem sonucu enkaz altında kalarak hayatını kaybetti. Üç çocuk annesi, Muğla Yatağan Yeni Karakuyu Köyü’nden.

Muzaffer Kılınç: 44 yaşında. Hatay Antakya Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Sağlık Memuru.. Nöbet tutarken deprem sonucu yıkılan hastane ek binasının enkazı altında kalarak hayatını kaybetti.. Muğla Fethiyeli. (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

Kaynak: Bilim ve Sağlık Haber Ajansı

Bir Cevap Yazın