DOLAR 17,9407 -0.06%
EURO 18,3173 -0.01%
ALTIN 1.032,320,12
BITCOIN 4271232,18%
İzmir
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

04:17

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sağlıkta Mobbinge İtiraz

Sağlıkta Mobbinge İtiraz

ABONE OL
Temmuz 20, 2022 10:00
Sağlıkta Mobbinge İtiraz
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Sağlıkta Mobbinge İtiraz. Türk Sağlık Sen olarak 112 Acil Sağlık Hizmetleri kapsamında ambulansların ön kabinine kamera yerleştirilme uygulaması hakkında itirazda bulunuldu

Ambulanslarda misyon yapan çalışanın kamera vasıtasıyla istekleri olmaksızın 24 saat izlendiği ve bu suretle kamusal alanda da olsa özel hayatlarının ihlal edilmesi sebebiyle uygulama için Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne itiraz edildi. Kelam konusu uygulama ile vazifeleri esnasında meydana gelebilecek kazaların yalnızca işçi kaynaklı bir durum üzere görülmektedir. Bu tarafta tedbirler alınması yerine bu mevzuda çalışanın eğitimine, araçların bakım ve güvenliğinin sıkı takip edilmesi tarafında kararlar alınması, kazaların sebep ögesinin yalnızca bireyler olarak görülmeyip karayolları ve kullanılan araçların da büyük bir tesire sahip olduğu vurgulandı.

Personel’in Kamera ile izlenmesi Hukuka Aykırı

Bu kapsamda kamusal alanda da olsa özel hayatın saklılığı hakkı kapsamında kıymetlendirilmesi gerektiği, kamera ile izlenmeye çalışanın isteğinin olmaması, uygulamanın yasal desteğinin bulunmaması ve alınan imajların ileride öteki bir formda kullanılmayacağına dair bir teminatın olmaması durumları göz önüne alındığında işçinin kamera ile izlenmesi uygulamasının hukuka ve hakkaniyete ters olduğu vurgulanmıştır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk