DOLAR 17,9578 0.01%
EURO 18,3174 0.12%
ALTIN 1.019,360,25
BITCOIN 421180-2,18%
İzmir
37°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sağlıkta Şiddet Raporu 2022

Sağlıkta Şiddet Raporu 2022

ABONE OL
Temmuz 25, 2022 07:56
Sağlıkta Şiddet Raporu 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Sağlıkta Şiddet Raporu 2022. Sağlık Sen, bir türlü önlenemeyen sıhhatte şiddet hakkında bir rapor paylaştı.

Dr. Ekrem Karakaya’nın Öldürülmesi

Sendikanın açıklamasında, “Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet aralıksız devam ediyor. Kamuoyu, neredeyse her gün ses getiren bir şiddet olayına şahitlik ediyor. Durumun vahameti, Konya Kent Hastanesi’nde vazifeli Hekim Ekrem Karakaya’nın misyonu başındayken, bir hasta yakınının silahından çıkan kurşunlarla katledilmesiyle bir defa daha herkes tarafından hatırlanmış oldu. Bu elim olay,  şiddete karşı cezai müeyyidelerin artırılmasının, sorunun tahlili yolunda çok da optimist olunmaması gerektiğini ortaya koymuş oldu. Zira sıhhatte şiddet sorunu, yılları bulan ihmaller nedeniyle çok taraflı çok boyutlu bir kangrene dönüşmüş durumda. Sağlık-Sen’in yapmış olduğu araştırmalara nazaran, her dört sağlık çalışanından biri, fizikî şiddete uğruyor. Tehdit, küfür ve hakaret üzere şiddet cinsleriyle ise bu oran katlanıyor. Acilen yapılması gereken, şiddete karşı hassaslığı artıracak toplumsal seferberliktir. Resmi ya da özel tüm kurum ve kuruluşlar, bu süreçte etkin rol almalıdır” denildi.

Hastane Girişlerine X-Ray Cihazı

Sendika yetkilileri, Sağlık Bakanlığının hastane kapılarına x-ray aygıtı yerleştirmesini, “geç de olsa değerli bir adım” diye nitelendirdi. Sendikanın Sıhhatte Şiddet Raporunda şu ayrıntılar yer aldı, “Buna paralel atılması gereken bir başka adım da sağlık merkezlerinde güvenlik önlemlerinin en üst seviyede sağlanması olmalıdır. Bakanlığın, Tabip Ekrem Karakaya’nın öldürülmesinden sonra kimi hastane girişlerine X-Ray aygıtı yerleştirmeye başlaması, geç de olsa kıymetli bir adımdır. Şiddet tüm sağlık çalışanlarını maksat aldığı için bu uygulamaya ülke genelinde tüm sağlık merkezlerini dahil etmek gerekmektedir. Bunlara ilaveten bir an evvel güvenlik önlemleri de artırılmalıdır. Güvenliği sağlamakla misyonlu işçisinde yetkileri bu kapsamda genişletilmelidir. Şiddet uygulayanların kıymetli bir kısmının hasta yakını olduğunu dikkate alacak olursak, muayene alanlarına birden fazla hasta yakınının girişine müsaade verilmemelidir. Şiddetin en çok yaşandığı acil servislerdeki yoğunluğun azaltılması hedefiyle da bu ünitelerde ek önlemler alınmalıdır. Bu adımlar atılmayıp, şu ana kadar olduğu üzere çalışanlar bahtlarına terkedilirlerse, sağlık hizmet zincirinin karşı karşıya olduğu tehdit daha da büyüyecek ve maalesef çalışanların sistemden kopuşu hızlanacaktır”

Sağlıkta Şiddet Olayları Doruğa Çıktı

Tüm bu değerlendirmeler ışığında Haziran ayına baktığımızda, şiddet olaylarının tepeye tırmandığını görüyoruz. Ay boyunca 32 şiddet hadisesi yaşandı. 47 saldırgan tarafından gerçekleştirilen bu olaylarda, 42 sağlık çalışanı mağdur oldu. Daha evvelki aylarda olduğu üzere şiddet olaylarının failleri genel prestijiyle tekrar birebir kimseler. Ay içerisinde yaşanan 32 şiddet olayının 26’sına hasta ve hasta yakınları neden oldu. Bu durum, sağlık çalışanlarını daha derinden yaralamaktadır. Diğer 6 şiddet olayının 5’ine kendini bilmez şahıslar sebebiyet verirken, 1’ine de bir yöneticinin neden olduğu tespit edildi. Ay boyunca yaşanan 32 hadisenin 28’i hem kelamlı hem fiili, 4’ü ise kelamlı olarak vuku buldu. Şiddet olaylarının adresi ise genel prestijiyle yeniden değişmedi. 32 şiddet olayının 29’u hastanelerde, 1’i aile sıhhati merkezinde, 1’i eczanede, 1’i ise alanda yaşandı. Haziran ayında 22 tabip, 10 hemşire, 3 güvenlik vazifelisi, 2 eczacı, 5 başka sağlık çalışanı şiddete maruz kaldı. Şiddet olaylarına yol açan 47 saldırganın 14’ü hakkında rastgele bir süreç yapılmadığı görüldü. Gözaltına alınan 10 saldırgan ise hür bırakıldı. 11 saldırgan hakkında soruşturma başlatılırken, 12 saldırgan da tutuklandı. Öte yandan Haziran ayı içerisinde İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi, şiddete karşı kıymetli bir karara imza attı. İstanbul Haseki Araştırma ve Eğitim Hastanesi İsimli Tıp Ünitesinde, 27 Mart’ta bir doktora bıçakla saldıran K.A, silahla tehdit cürmünden 3 yıl mahpus cezasına çarptırıldı. Cezada rastgele bir indirime gidilmedi.

Genel Lider Durmuş: Şiddet Sağlık Sistemini Tehdit Ediyor

Raporu pahalandıran Sağlık-Sen Genel Lideri Semih Durmuş, şu tabirleri kullandı: “Çalışanları maksat alan şiddet her geçen gün derinleşen bir sorun olarak sağlık sistemini tehdit etmektedir. Tabip Ekrem Karakaya’nın katledilmesi bu durumun ne derece önemli olduğunu gözler önüne sermiştir. Bu ve emsal olaylar nedeniyle, sağlık çalışanları işlerine korkarak sarfiyat oldular. Meselenin bu noktaya gelmesinde, hatalı aramayı bir tarafa bırakıp, sorunun kökten tahlili için herkesin seferber olması lazım. Bunun için öncelikli misyon Sağlık Bakanlığına düşmektedir. Sorunun kökten tahlilinin yegane yolu, toplumsal hassaslığı artırmaktır. Cezalar ne kadar artırılırsa arttırılsın, maalesef caydırıcı olmuyor. Bu nedenle toplumsal hassaslık kaidedir. Bunun yanında, sağlık merkezlerinde güvenlik önlemlerini artırmak gerekmektedir. Bu kapsamda, Bakanlığın kimi hastane girişlerine teknolojik sistemler kurması, kıymetli bir adımdır. Bu uygulamanın ivedilikle yurt geneline yayılması gerekmektedir”

(*) Bu Rapor, kamuoyuna yansıyan olaylar temel alınarak hazırlanmıştır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk