DOLAR 17,8990 -0.01%
EURO 18,3465 0.19%
ALTIN 1.029,10-0,42
BITCOIN 410096-4,56%
İzmir
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

“São Paulo Uçak Gemisi Vakası: Tehlikeli Atıklar Öldürüyor!” Paneli Yapıldı
  • İzmir Haberleri
  • Genel
  • “São Paulo Uçak Gemisi Vakası: Tehlikeli Atıklar Öldürüyor!” Paneli Yapıldı

“São Paulo Uçak Gemisi Vakası: Tehlikeli Atıklar Öldürüyor!” Paneli Yapıldı

ABONE OL
Temmuz 27, 2022 22:24
“São Paulo Uçak Gemisi Vakası: Tehlikeli Atıklar Öldürüyor!” Paneli Yapıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

“São Paulo Uçak Gemisi Hadisesi: Tehlikeli Atıklar Öldürüyor!” Paneli Yapıldı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Emekçi Sıhhati ve İşyeri Hekimliği (İSİH) Kolu ile Halk Sıhhati Kolu’nun birlikte organize ettiği “Tehlikeli Atıklar Öldürüyor! – São Paulo Uçak Gemisi Vakası” başlıklı panel, 26 Temmuz 2022 günü çevrimiçi olarak yapıldı. Panel, TTB toplumsal medya hesaplarından canlı olarak yayımlandı.

Kolaylaştırıcılığını TTB İSİH Kol Lideri Dr. Metehan Akbulut’un üstlendiği toplantının açılış konuşmasını TTB Merkez Kurulu Lideri Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı yaptı. Türkiye’nin dünyanın çöplüğüne dönüştürülmesinin, hem halk sıhhatinin öncelenmemesinin hem de insanların tüketim objesine dönüştürülmesinin bir göstergesi olduğunu belirten Korur Fincancı, TTB olarak halk sıhhatine ziyanlı her türlü sürecin karşısında olmayı sürdüreceklerini tabir etti.

Dr. Aslı Odman, São Paulo uçak gemisinin söküm kararının ve sürecinin geçmişine ait bir bilgilendirme yaptı.

Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Kent ve Bölge Planlama Kısmı Şehircilik Anabilim Kolu öğretim vazifelisi Dr. Aslı Odman, São Paulo uçak gemisinin söküm kararının ve sürecinin geçmişine ait bir bilgilendirme yaptı. Türkiye’de asbest tehdidinin yaygınlığına dikkat çeken Odman, São Paulo uçak gemisinin ikizi Clemenceau’da elde edilen kazanımı hatırlatarak geminin gelişine karşı uğraşın tazyik noktalarına dikkat çekti.

TTB Halk Sıhhati Kolu’ndan Dr. Ahmet Soysal, Aliağa gemi söküm tesislerinin geçmişten bu yana büyük bir tehdit manasına geldiğini belirtti, bölgede kanserlerden kalp damar ve teneffüs yolu hastalıklarına kadar halk sıhhati için oluşan riskleri datalar eşliğinde sundu. Soysal, “Sorun ne yalnızca São Paulo uçak gemisi ne de yalnızca asbest ile sonlu. İsmini bile sıkıntı söyleyebildiğimiz birçok kimyasal ‘yeşil ekonomi’ yutturmacası ile ülkemize sokuluyor. İnsanlarımızın sıhhati ile oynanıyor” diye konuştu.

Gıda mühendisi Dr. Bülent Şık, São Paulo uçak gemisi nezdinde Türkiye’de bilhassa de endüstriyel alanda kurşun kullanımının yoğunluğuna ve bunun yarattığı sağlık meselelerine dikkat çekti. Dünyanın birçok ülkesinin tersine Türkiye’de kurşun kullanımının denetimsizliğini eleştiren Şık, ülkemizde kanındaki kurşun düzeyi 5 μg/dL’nin üzerinde olan çocuk sayısının en az 6,3 milyon olduğunu kaydetti. Şık, halk sıhhatini olumsuz etkileyen siyasetlere karşı mümkün olduğunca geniş ölçekli ve çok bakış açılı bir gayret yürütülmesi gerektiğinin altını çizdi.

TTB Personel Sıhhati ve İşyeri Hekimliği Kolu’ndan Dr. Arif Müezzinoğlu, kentsel dönüşüm siyasetlerinden sanayi tesislerinin yıkımına asbest riskinin çok çeşitli alanlarda karşılarına çıktığını lakin kontrole ait düzenlemelerin uygulanmadığını söz etti. Asbestin yol açabileceği hastalıkların personel sağlığındaki yansımalarını aktaran Müezzinoğlu, “Aliağa’nın kapalı kutu olmaktan çıkarılması ve bu çalışma ortamlarının sağlık nezaret programlarınca denetlenmesi gerekli” diye ekledi.

Etkinliğin ikinci kısmında TTB İSİH ve Halk Sıhhati kollarından iştirakçiler kelam aldı. Konuşmalarda São Paulo uçak gemisinin Aliağa’ya gelişinin engellenmesi başta olmak üzere yürütülecek çalışmalar üzerine değerlendirmeler yapıldı.(BSHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk