DOLAR 17,9053 0%
EURO 18,3345 0.13%
ALTIN 1.030,47-0,29
BITCOIN 410550-4,40%
İzmir
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Sıcak yaz günlerinde su tüketimine dikkat!

ABONE OL
Temmuz 22, 2022 08:48
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Sıcak yaz günlerinde su tüketimine dikkat Bağışıklığı güçlendirmek için ‘güvenli ve kaliteli’ su için

Yeterli ölçüde su tüketimi, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde en değerli doğal kaynaklardan biri. Yaz sıcaklarının başlamasıyla bilhassa fizikî aktivitesi yüksek işlerde çalışanlar, sportmenler, gebeler, bebekler, çocuklar ve yaşlılar için gün uzunluğu sağlıklı, inançlı ve kaliteli su tüketimi büyük değer taşıyor.

Günlük su tüketimi, ömrün her devrinde ve her mevsimde sağlıklı bir ömür sürmek için büyük değer taşıyor. Gün boyunca bedenin sıvı muhtaçlığının kâfi ölçüde karşılanması hem bağışıklık sistemini koruyor hem de terleme yoluyla kaybedilen sıvının yerine konmasını sağlıyor. Sıcak yaz günlerinde ise inançlı ve kaliteli su gereksinimi daha da öne çıkıyor.

“Günde en az 2,5 litre su tüketilmeli”

Su gereksiniminin karşılanması için sağlam, hijyenik, kaliteli ve istikrarlı içeriğe sahip suların tercih edilmesi gerektiğine dikkat çeken Diyetisyen Neslihan Öztürk Aktepe, “Vücudumuzun yüzde 60-70 ‘i sudan oluşmaktadır. Su içmenin yararları saymakla bitmez” diye konuştu. Aktepe, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Su, günlük 2-2,5 litre tüketilmelidir. Alınması gereken su ölçüsü tek seferde değil, güne bölünerek yavaş yavaş alınmalıdır. Kimi durumlarda ise su ölçüsünü artırmak gerekebilir. Enfeksiyon varlığı, sıcak iklim, gebelik, fazla yapılan fizikî idman, tuzlu ve tatlı tüketimi, alkol alımı, kusma-ishal durumu ve protein yüklü beslenmelerde daha çok su tüketilmelidir. Bilhassa çocuklar, gebeler, yaşlılar ve sportmenler, çok su kaybettiklerinde önemli sağlık problemleri yaşayabilecekleri için günlük su tüketimine çok dikkat etmelidir.”

“Vücudun birçok fonksiyonu su ile sağlanır, doğal kaynak ve doğal mineral suları tercih edin”

Suyun sağlık açısından çok sayıda yararı olduğunu hatırlatan Aktepe, bunları şöyle sıraladı: “Su içmemiz terleme ile kaybettiğimiz sıvıyı yerine koymak dışında, cilt güzelliğimiz, kabızlığın önlenmesi, metabolizmanın hızlanması, ödem atılması, yağların parçalanıp idrarla atılmasını sağlayarak fit görünmemizi de sağlar. Beden sıcaklığını ayarlar, bedende elektrolit istikrarını sağlar. Toksik hususların atımını hızlandırır. Eklem sıhhatini müdafaada yardımcıdır ve teneffüs sistemi için gereklidir. Ayrıyeten kaliteli ve inançlı su tüketimi böbrek paklığında ve taş oluşumunu önlemede yardımcıdır. Kâfi su alımı; zihinsel faaliyetlerin sağlıklı bir formda devamlılığını da sağlar.” Aktepe, tüketicilerin bilhassa yaz aylarında sıklıkla karşılaşılan enfeksiyon hastalıklarından korunmak için de mutlaka sağlıklı, kaliteli, sağlam ve gerekli tüm kontrollerden geçen ambalajlı suları tercih etmesinin değerini vurguladı. (BSHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk