DOLAR 17,9126 -0.06%
EURO 18,3010 -0.01%
ALTIN 1.030,86-0,25
BITCOIN 409423-4,68%
İzmir
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Suda Doğum Nedir ?

Suda Doğum Nedir ?

ABONE OL
Temmuz 25, 2022 15:00
Suda Doğum Nedir ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Suda Doğum Nedir  Son yıllarda dünyada giderek yaygınlaşan, hem gerilim hem de ağrıyı azaltıcı tesiri bulunan suda doğum Türkiye’de de tercih ediliyor.

Suda Doğum Nasıl Olur ?

Suyun Tedavi Edici Ve Rahatlatıcı Tesirinin Binlerce Yıldır Bilindiğini Belirten özel Egepol Hastanesi Bayan Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ulviyya Mehdikhanlı, Suda Doğumun Sıcak Su Dolu Portatif Havuz yahut Küvet İçinde Gerçekleştirilen Doğal Bir Doğum Sistemi Olduğunu Söyledi

Suda doğum hakkında bilgi veren Mehdikhanlı, “Doğumun faal fazında kasılmaların tertipli olarak gelmesi sürecinde anne adayının suyun içine girmesi ile başlayan suda doğum, hekim ve ebe denetiminde, vajinal doğum ile bebeğin dünyaya gelmesi ile suya doğumla sonlanır. Havuza doldurulan 37 derece sıcaklıktaki su, anne adayının kaslarının gevşemesini, gerilim düzeyinin azalmasını sağlayarak doğum sancılarını ve tasayı azaltır. Anne adayının daha rahat hareket etmesini sağlayıp sancı sırasında durum almasını kolaylaştırır. Doğum mühletini kısaltır. Endorfin salgılanması artar ve böylelikle daha az ağrı hissedilir. Bebeğin çıkış yaptığı dokuların esnekliğini artırır ve doğum yırtıklarının oluşma ihtimali azalır. Doğum kesisi uygulanması ihtimali azalır. Anne karnında su içinde kalan bebeğin dünyaya adaptasyonunu da kolaylaştırmaktır” diye konuştu.

Suda Doğum Öncesi Anneye Hazırlık

37- 41 hafta ortası sağlıklı her hamilenin suda doğum yapabildiğini kaydeden op. Dr. Ulviyya mehdikhanlı, doğum öncesinde sağlık denetimleri yapılarak anne ve bebeğin bu usul için uygun birer aday olduğundan emin olmak gerektiğine dikkat çekti. Op. Dr. Mehdikhanlı, kelamlarına şöyle devam etti: “suda doğum için uygunsa anneye ayrıntılı bir hazırlık eğitimi verilir. Doğum başladığında anne, suda doğum için gerekli eğitimi almış olan işçi ve uzman doktor eşliğinde, evvelden hazırlanmış sıcak suya girer. Suya girdikten 10 -15 dk sonra rahatlatıcı tesir görülmeye başlar. Havuzun içinde bebeğin kalp sesleri özel, su geçirmez aletle dinlenir. Eğitimde öğretilen yanlışsız nefes usulleri de sancıların azalmasını sağlar. Doktorun yönergeleri eşliğinde suda doğum gerçekleşir. Doğum sonrası anne ve bebek birbirine kavuşur ve ılık suda birbirlerine sarılabilir. Sonrasında kordon kesilir ve anne plasentayı doğurmak için havuzdan çıkar. Doğum sonrası bebek çocuk tabibi tarafından muayene edilir. Suda doğum, doğum seçeneklerinden biridir. Suda doğumun her safhasında havuzdan çıkılabilir, olağan biçimde yahut sezeryan ile devam edilebilir. Anne ve bebek sıhhati, güvenilirliği her şeyin önünde gelir. Suda doğum tekniği için tercih edilen hastanenin uygun koşulları sağlaması, hastane çalışanının bu hususta eğitimli ve tecrübeli olması son derece önemlidir” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk