DOLAR 9,31270.55%
EURO 10,81780.63%
ALTIN 529,590,63
BITCOIN 5795712,79%
İzmir
19°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Taş tozları sanat eserine dönüşüyor

Taş tozları sanat eserine dönüşüyor

ABONE OL
Haziran 16, 2021 11:51
Taş tozları sanat eserine dönüşüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Denizli’de sanatçı Şenol Akkuş, yaptığı tablolarda boya yerine, doğadan topladığı renkli taşların tozunu kullanıyor.
Denizli’de ilkokul mezunu emekli 52 yaşındaki Şenol Akkuş, beş yıldan bu yana kendi yaptığı kalıplarda mermer tozundan rölyef tablolar döküyor.
İki yıldan bu yana tablolarında boya yerine doğadan topladığı renkli taşların öğütüp tozunu kullanan Akkuş, taş öğütmede kullandığı makineyi de kendisi yapmış. Doğadan topladığı renkli doğal taşları makinede öğüttükten sonra çeşitli ebatlardaki eleklerden geçirdiğini, kullandığı teknikle bir tablonun boyamasının dört beş gün sürdüğünü anlatan Akkuş, “Bundan beş yıl öncesine kadar nakliyecilik yapıyordum. Beş yıldır taş tablolar ile uğraşıyorum. Dağlara çıkarak renkli taşları topluyorum.

Taş kırma makinesi yaptım, onunla kırıyorum.

Susam tanesine geldikten sonra bu taşları tek tek yerleştiriyorum.

Bir tablo dört ya da beş gün sürüyor. Tablonun büyüklüğüne, taşların rengine göre bu süre değişiyor. Daha önce boya ile yapıyordum, boya ile yaptıklarım bir günde bitiyor. Kırmaya kıyamadığım taşlarda oluyor. Tablolar ile uğraşarak vakit geçiriyorum” dedi

Tablolar sergide tanıtılacak
Mermer tozundan döküp, renklendirmesini de doğal taşlardan yaptığı tabloları pandemi yasaklarının bitmesiyle birlikte açacağı kişisel sergi veya katılacağı karma sergi ile sanatseverlerin beğenisine sunacağını anlatan Akkuş, “Belediye ile görüştüm.


Pandemiden sonra açılacak sergide tablolarımı sergileyeceğim.

Tek ya da karma sergi nasıl olur bilmiyorum” dedi.


En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk