DOLAR 17,9550 0.01%
EURO 18,3067 0.08%
ALTIN 1.018,300,15
BITCOIN %
İzmir
37°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tatil Sonrası Adaptasyon Güçlüğü Yaşanmasında 10 Önemli Koruyucu Faktör
  • İzmir Haberleri
  • Genel
  • Tatil Sonrası Adaptasyon Güçlüğü Yaşanmasında 10 Önemli Koruyucu Faktör

Tatil Sonrası Adaptasyon Güçlüğü Yaşanmasında 10 Önemli Koruyucu Faktör

ABONE OL
Ağustos 6, 2022 10:24
Tatil Sonrası Adaptasyon Güçlüğü Yaşanmasında 10 Önemli Koruyucu Faktör
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

Tatil Sonrası Adaptasyon Zahmeti Yaşanmasında 10 Değerli Kollayıcı Faktör

Tatil sonrasında ruh sıhhatinde düşünceye yol açabilecek belirtiler;

Psikoloji Uzmanı Kln. Psk. Müge Leblebicioğlu Arslan, tatil sonrası iş hayatına adaptasyon zahmetinin birden fazla şahısta görülebildiğini söyledi. Arslan, hususla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu, “Bu durum son derece olağandır. Lakin bu adaptasyon müddetinin uzaması şahısların iş ve toplumsal hayatlarında bir grup problemlerin oluşmasına neden olabilmektedir. Bireylerin tatil sonrası ruh sıhhatini olumsuz istikamette etkileyebilecek belirtiler şu formda sıralanabilir”

Sosyal belirtiler

İnsanlara karşı savunmacı bir tavır sergilemek, daima kusur bulmaya çalışmak, sorunları dışsallaştırmak, insanlara güvenmemek, iş yerinden ayrılmayı istemek, toplantılara ya da randevulara gitmek istememek üzere belirtiler görülebilir.

Zihinsel belirtiler

Muhakemede zahmet, düşük iş kalitesi, düşük verimlilik, konsantrasyonda zahmet, unutkanlık ve karar vermede zahmet üzere belirtiler görülebilir.

Duygusal belirtiler

Tükenmişlik hissi, isteksizlik ve ilgisizlik, olumsuz his tecrübesinde artış, öfke denetiminde zahmet, çok hassasiyet, öz inançta düşüş, kaygı dert ya da depresif belirtiler görülebilir.

Fiziksel belirtiler

Enerji kaybı ve yorgunluk, iştahsızlık uykuya dalmakta ya da uyanmakta zahmet ve bedensel ağrılar görülebilir.

Tatil sonrası adaptasyon zahmetinin yaşanmasında 10 kıymetli kollayıcı faktör

1. Yeterli olma halini tek bir nedene bağlamaktan kaçının

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki bireylerin hayattan aldıkları doyum ne kadar yüksekse ruhsal âlâ olma halleri de o kadar yüksek olabilmektedir. Yüksek hayat doyumu için kişinin gerçekliği ile beklentisi ortasında bir istikrarın olması gerekir. Münasebetiyle ömürden aldıkları doyum yüksek olan şahıslar bu sürece daha rahat ahenk sağlayabilmektedirler. Hayat doyumunu arttıran tek faktör tatil süreci değildir. Şahıslar yeterli olma halini tek bir nedene ‘’tatile gitmeye’’ bağladıklarında sonucu hüsran olabilir.

2. Tatil sürecine dair gerçekçi beklentiler oluşturun

Tatile gitmeye yüklenen manalar gerçekçi boyutta olması, tatil sonrası sendorumunun oluşmasını engellemede son derece değerlidir. Örneğin; günlük hayatında işi ya da partneriyle sorunları olan birinin ‘’bir tatile gitsem kendimi çok uygun hissedeceğim.’’ biçiminde düşünebilir ve bu kanısı şahısta tatile gitme isteğini harekete geçirebilir. Mevcut niyet tatil kavramına büyük beklentiler yükleyen bir fikirdir. Bu kanıya sahip olan kişi mevut sorunun kendisini değil hissettiği duyguyu gidermek istiyor olabilir. Kişi tatile gittiğinde duygusal manada kendisini daha âlâ hissedebilir, hissetmeyede bilir fakat tatil sonrası sorunun hala devam ediyor olması kişinin mevcut düzgün hissetme beklentisine uymayacağından, bireylerin duygusal manada zahmetler yaşamasına neden olabilir. Bu nedenle şahısların, tatilin kısa ve keyifli bir süreç olduğu lakin tatil kavramının güzel hissetme halini sonsuza kadar olumlu tarafta etkileyecek sihirli bir değnek olmadığını düşünmeleri ruhsal yeterli oluş ve yüksek adaptasyon açısından son derecede değerlidir.

3.     İş hayatınızda var olan mevcut sorunları çözümlemeye odaklanın.

Yapılan çalışmalarda iş memnuniyet seviyesi yüksek olan şahısların tatil sonrası daha fazla yüksek adaptasyon gösterdikleri görülmektedir. Bununla birlikte iş hayatındaki sorunlar ya da düşük memnuniyet seviyesi kişiyi tatil öncesi de gerilime sokabilmekte ve ruh sıhhatini olumsuz tarafta etkileyebilmektedir. Münasebetiyle tatil öncesi örneğin ‘sorun yaşanılan bireyle sorunu konuşma, yardım isteme ya da iş yeri değişikliği’ üzere mevcut soruna yönelik tahlil odaklı yaklaşımlarda bulunmak ruhsal düzgün oluş açısından son derece değerlidir.

4.    Tatil öncesi işlerinizi biriktirmekten kaçının.

Tatile çıkmadan evvel biriken işlerinizi azaltabildiğiniz kadar azaltın. Böylece tatil sonrası gelen sorumluluklarla baş edebilmeniz kolaylaşabilir.

5.    İş ve eğlenci hayatınızda istikrar kurun.

Dinlenme süreci yalnızca yıllık müsaade üzere tatil süreçleriyle bağlı değildir. Bireylerin iş ve cümbüş hayatında bir istikrar sağlıyor olmaları ruh sıhhati açısından son derece değerlidir.

6.    Tatil bitti diye kendinizi konuta kapatmaktan kaçının.

Tatil sonrasında hobilerinizle ilgilenin, toplumsallaşmaya vakit ayırın ve sevdiklerinizle birlikte vakit geçirin. Bilhassa spor yapmak serotonin hormonu seviyesini yükselterek, tatil sonrası hissettiğiniz olumsuz hissin yoğunluğunun azalmasına yardımcı olacaktır.

7.    Tatil sonrasında işlerin bütününe birden odaklanmak yerine kesimlere bölerek planlamalar yapın.

Planlamalar başlangıçta bireyde gerilim ve korku uyandırabilir. Lakin öncelikli tamamlanması gereken iş, proje ve toplantı üzere planların yapılması, belirsizliğin oluşturduğu olumsuz duyguyu azaltarak kişiyi uzun vadede rahatlatır.

8.    Tatil sonrasında hayatınızla ilgili radikal kararlar vermekten kaçının.

Tatilin verdiği yüksek güç ve motivasyon sizi yeni planlamalar yapmaya ya da hayatınızla ilgili kıymetli kararlar almaya itebilir. Fakat yüksek motivasyonla üzerine düşünülmeden ve planlama yapılmadan ‘iş yeri değişikliği, taşınma, yeni ve değerli bir proje’ üzere alınan kararlar uzun vadede kişiyi olumsuz etkileyebilir.

9.     Tatil sürecinde rutinlerinizi ve tertibinizi büsbütün bozulmasına pürüz olun. 

Rutinler kişinin ruh sıhhatinde kıymetli bir kollayıcı faktördür. Tatil sonrası rutinlerde bozulmalar görülebilir. Bu süreçte günlük rutinize dönebilmek için kendinize vakit tanıyın. Bilhassa tatilden bir kaç gün evvel örneğin akşamları rutin saatlerinizde yatmak ve erken uyanmak üzere günlük rutinlerinize dönmeye çalışın.

10.     Zorlandığınız durumlarda uzman takviyesi almaktan çekinmeyin. 

Tatil sonrası adaptasyonda yaşadığınız zahmetler giderek artıyorsa mevcut durumla baş etmekte zahmet yaşıyorsanız, his yoğunluğunuzda bir azalma olmuyor ya da hissin şiddeti giderek artıyorsa, ve bu durum günlük hayatınızı, işinizi ve işlevselliğinizi olumsuz istikamette etkilemeye başladıysa bu durumda psikoterapi takviyesi almanız ruhsal güzel olma haliniz açısından epey kıymetlidir.  (BSHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk