DOLAR 17,9053 0%
EURO 18,3345 0.13%
ALTIN 1.030,47-0,29
BITCOIN 410550-4,40%
İzmir
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

TTB’Den Siyanür Sızıntısına Suç Duyurusu!

TTB’Den Siyanür Sızıntısına Suç Duyurusu!

ABONE OL
Temmuz 20, 2022 09:24
TTB’Den Siyanür Sızıntısına Suç Duyurusu!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADS 740X90

TTB’Den Siyanür Sızıntısına Cürüm Duyurusu  Türk Tabipleri Birliği (TTB),Anagold Madencilik ve yetkili kamu vazifelileri hakkında 11 Temmuz 2022 tarihinde cürüm duyurusunda bulundu.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Erzincan’ın İliç ilçesinde siyanür liçi usulü ile üretim yapılan altın madenindeki siyanür sızıntısı ile ilgili Anagold Madencilik ve yetkili kamu vazifelileri hakkında 11 Temmuz 2022 tarihinde hata duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda Erzincan Valiliği’nin açıklamasının bilakis siyanür içerikli solüsyonun toprakta hapsolmadığı, değerli bir kısmının gaz fazına geçerek havaya dağıldığı ve sorunun çözüldüğü algısının gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Bölgede tüm canlılar için yaşanabilecek risklerin bilimsel datalar ışığında sunulduğu kabahat duyurusu metninde ÇED raporlarına, resmi tutanaklara, numune tahlillerine, uzman incelemelerine ve uzman görüşlerine de yer verildi.

Anagold Madencilik

Suç duyurunsun sonuç ve istem kısmında ise şöyle denildi: “Yukarıda açıklanan nedenlerle Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ yöneticileri ile gereken idari tedbirleri almayan, kontrol yapmayan olaya yol açan müsaade ve ruhsatları veren kamu vazifelilerinin tespit edilmesini, yapılacak soruşturma sonucunda, tespit edilen şüpheliler ile şirketin atılı cürümlerden cezalandırılmalarına ve TCK husus 60 yeterince kuşkulu şirkete verilen tüm müsaadelerin iptaline karar verilmesi için haklarında kamu davası açılmasını talep ederiz” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk